| NuDauNiciunNume a întrebat:

Am o teama ingrozitoare de serpi si as dori sa scap de aceasta. Ii visez noaptea ca vin dupa mine, din 7 zile pe saptamana...in 3-4 ii visez. Ma gandesc in fiecare zi, ba chiar dimineata cand ma trezesc imi este frica sa ma misc pentru ca am senzatia ca e un sarpe in preajma, sau sub pat. Numai cand vad o poza sau vad mentionat cuvantul,, sarpe" ma uit pe jos, speriata. Vara imi este frica sa merg la padure, la lacuri sau prin locuri in care iarba este mai inalta de 10 cm. Nu am fost muscata niciodata de un sarpe si nici,,fugarita", dar am vazut unul intr-un sant de langa calea ferata, era incolacit, dar nu s-a intamplat nimic si nu eram nici singura. Am mai vazut la vivarii si in gradini zoologice. Odata am avut o criza in care care credeam ca un sarpe e pe piciorul meu. Eram cu bunica si cu mama mea pe camp si eu adunam papadii, si am ajuns intr-un loc mai plin de,, boscheti" si cand mi-am dat seama ca iarba era cam mare am sarit si am simtit ceva pe piciorul meu si am inceput sa tip, iar mama mea se uita speriata la mine si chiar credeam ca e un sarpe pe piciorul meu, dar dupa am vazut ca aveam legat un hanorac la mijloc si era doar fermoarul care se izbea de piciorul meu. Nu stiu ce sa mai fac, ma gandesc non stop la asta si sunt foarte speriata. Daca odata chiar o sa vad un sarpe si o sa vina dupa mine? As vrea sa scap de aceasta obsesie dar nu stiu cum. sad

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ma gandesc non stop la asta.
Ai o fobie, combinată cu o obsesie. Te gândești mereu la asta.
Nu ești singură pe lume.
Iată niște pisici la care le este de asemenea frică de șarpe. și wse sperie de orice obiect care seamănă cu un șarpe, asta pentru că mama lor, le-a dotat cu acest soft de supra viețuire.
https://www.youtube.com/watch?v=pXv44YL_Gio
https://www.youtube.com/watch?v=jQdBsRWy2WQ
Pentru aceasta sunt tratamente specifice, de decondiționare și auto controlul minții proprii. Mesaj privat și te îndrum.

| christall a răspuns:

De cand si in ce moment a pornit asta?

| NuDauNiciunNume explică (pentru christall):

Frica mi-a fost mereu, dar cam in ultimii 2 ani mi se pare ca s-a accentuat

| christall a răspuns:

Mergi la un psiholog. Trebuie sa vb despre asta si o sa te ajute sa inlocuiesti gandurile astea cu unele pozitive.