| IoNuTz123453 a întrebat:

Hei TPU,am si eu o problema... Vreau sa invat engleza si nu stiu cum. Este vacanta de vara,vreau sa fac si eu ceva in ea si m-am hotarat sa invat o limba straina. Este foarte usoara, dar partea grea vine acum : stiu foarte multe cuvinte in engleza, dar nu stiu sa le pronunt.Eu le invat pe litere, dar cum fac la pronuntie? imi poate da cineva un site unde pot sa aflu si eu cum se citesc cuvintele in engleza? in afara de youtube pentru ca acolo nu imi dau ce cuvinte vreau eu sa stiu. Funda celui care ma ajuta, va rog mult big grin

2 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey! Pai, ce as face eu in locul tau?
As merge la biblioteca si as imprumuta diverse carti care sa ma ajute. In cazul tau cred ca te-ar ajuta mult o carte cu "Pronuntia in limba engleza" -sunt foarte utile astfel de carti, le gasesti la biblioteci. Eu unul nu am incredere in astfel de site-uri. Du-te la biblioteca, nu este mare taxa ca sa-ti faci permis, cel putin nu este mare la mine in oras.
Eu ma mai jucam diverse jocuri in engleza (gen Mount & Blade With Fire and Sword /Skyrim) De aici invatam multe cuvinte care nu credeam ca m-ar fi ajutat vreodata dar au facut-o...
Iarasi poti sa vezi filme in engleza ca sa observi pronuntia actorilor... Eu asa am invatat. Nu este nevoie neaparat de astfel de site-uri.
Bafta!

| AnarchyUK a răspuns:

La această întrebare am dat un răspuns asemănător aici: http://www.tpu.ro/......i-cum-ati/

În adaos, uite aici un site cu toate cuvintele englezești (sau cel puțin majoritatea), și pronunția lor: http://ro.forvo.com/languages/en/