| DedeeAndreea a întrebat:

Au trecut 4 luni de cand i-am dat block fostului iubit,de cand am tot incercat sa-l uit, si nu am facut-o.M-am vazut cu fostul in august si mi-a spus in fata ca nu mai are sentimente pentru mine si nu ar mai vrea o relatie cu mine. S-a purtat urat cu mine si a fost nesimtit. Chiar si in timpul relatiei ( am stat 1 luna jumate cu el) imi vorbea urat. Sunt cu alt tip ( de 3 luni si ceva) care ma iubeste cu adevarat si nu e fuckboy ca fostul dupa care inca sufar si ma simt vinovata ca sufar, actualul chiar ma iubeste, si eu il iubesc, dar nu are acel ceva care ma atrage. Nu sunt indragostita de el. Nu are acel ceva. Este vorba de acel ceva, cred ca stiti despre ce vorbesc. Ma simt groaznic fata de actualul. Ca nu l pot iubi cum inca il iubesc pe fostul. Fostul e cu alta care e mult mai frumoasa ca mine dar e pitipoanca si foarte proasta, nu e de el. Am impresia ca eu eram singura fata care trebuia sa fie cu el. Ca eu eram pentru el. Cand vad poze cu ei simt ca explodez de gelozie, nu suport. Desi stiu ca tipul e un fuckboy si nu merita, chiar daca m-am distantat de el, nu il pot uita. Ma gandesc in fiecare zi la el, plang. Am omis faptul ca fostului i-a murit tatal, cam acum 2 luni. sad Ceva groaznic, stiu. Dar m-am tinut tare si nu am vorbit cu el. Pentru ca nu l-as fi ajutat nimic. Pe el nu il incalzeste nimic din ce fac. Nu ii pasa. Si cel mai trist e ca sunt intr-o relatie acum dar cu gandul la fostul. Nu ma judecati. Va rog. Vreun sfat? Ce as putea face? Cum as putea sa il uit?

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca nu-l poti uita, el face parte din tine si din trecutul tau indiferent ca vrei sau ca nu vrei asta.
Deci trebuie sa te impaci cu ideea si sa mergi mai departe.

| Doub a răspuns:

"dar m-am tinut tare si nu am vorbit cu el."- ai fi putut să-i fi alături
"acel ceva"- da, să te umilească şi să îţi vorbească urât, ăsta e acel ceva de care ai tu nevoie

| Deaad a răspuns:

"si eu il iubesc"
"Nu sunt indragostita de el."

Fail. laughing

Acel ceva despre care vorbesti tu este probabil acea doza de "barbatie" si "agresivitate" pe care o femeie o cauta la barbat din instinct.
Dar totusi, sunt alti "barbati feroce" cu care te poti **** linistita.
Nu niste idioti, pe bune acum...

Si nu va inteleg cum va puteti indragosti de asemenea batuti in cap.
Sunteti niste fiinte ciudate si scarboase.

| BlackRose03 a răspuns:

Pai nu te supara, ai zis ca nu vrei sa fi judecata, dar si tu esti de vina.Ca sa inteleg...te intalneai cu un dobitoc caruia nu ii pasa de viata lui si nu isi da seama cat ti la el? Cred ca pitipoanca aia e prea buna pentru prostul ala, nu el pentru ea.Si tu cum poti sa il faci pe bietul baiat sa se ataseze de tine daca nu il iubesti?! Ce cruzime.Nu il iubesti, e doar o consolare pentru tine. Vrei sa il faci pe fostul gelos. Daca il iubeai cu adevarat l-ai fi uitat pe fostul de mult.Esti legata de trecut si ranesti si alte persoane pentru nesiguranta ta.Acum iti dau un sfat.Lasa-l pe fostul in urma.Tu si nesimtitul ala sunteti la fel(asa ar zice alte persoane),dar desi e vina ta tu esti doar dezorientata, nu esti constienta de ceea ce faci din iubirea ta oarba, esti asa din cauza lui, el nu e destul pentru tine, e un gunoi dupa mine. Uite ce ar trebui sa faci.Gandeste-te la cat de mult te-a ranit, scapa de toate amintirile cu el, arunca totul in foc, la propriu! Si transforma iubirea in furie si ura.Fa-o sa devina o amintire neplacuta. Legat de iubitul actual...e prea bun pentru tine. Daca vrei sa fi la nivelul lui fa ce ti-am zis, uita-l pe ala si incearca sa iti creezi noi amintiri frumoase cu cel ce te iubeste. Daca fostul te-a lasat cu atata usurinta in urma si si-a gasit imediat o panarama inlocuitoare nu a tinut la tine.Pentru el a fost probabil o distractie. Dupa ce vei fi reusit sa transformi iubirea in ura, sa lasi totul in trecut si sa traiesti prezentul te vei putea considera curata si pregatita sa iei totul de la capat.Nu te schimba, ramai la fel, esti categoric mai buna ca el.Cand il vezi trecand pe strada zambeste si treci pe langa el fara sa il privesti. Poate asa isi va da seama ce a pierdut. Daca va vrea vreodata sa se intoarca la tine nu fa greseala de a fi de acord.Nu se va schimba, chiar daca va zice ca o sa incerce.Te va rani iar. Fereste-te de el.Se zice ca cu timpul ranile se vindeca, dar va ramane mereu un semn, o cicatrice.Incearca sa il iubesti pe actualul din toata inima, nu te minti ca ti la el desi nu o faci.Dar poti schimba asta.Si doar cu ajutorul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......uitat-m-a/

Pentru asta merita sa suferi? Asa persoana merita iubita? Nici macar nu-l iubesti, esti doar indragostita de un idiot si iti place sa suferi dupa el. Ia o foaie, un pix ( de fapt doua sau poate 3 ) si scrie toate defectele pe care le are - cand te mai apuca nostalgia citeste ce frumos se purta/poarta fostul cu tine si ce caracter mirific are.

Da-i block pe toate retelele si nu-l mai cauta. Nu-l mai ridica in slavi ca nu merita nimic. Eh poate asta : http://www.atlas-geografic.net/......00x283.jpg Nu trebuie sa suferi pentru nimeni.