| DenisaDeniiiTpu a întrebat:

Azi am primit la scoala ca tema de vacanta sa citim o carte la alegere de minim 300 de pagini, dar problema e ca nu stiu ce sa citesc. Sunt clasa a6-a, asa ca nu vreau gen romantic sau horror laughing) As prefera ceva de aventura, ceva interesant si cunoscut dar nu foarte rolling on the floor, nu ceva romanesc si plictisitor, gen descriere. Ce recomandari aveti? Funda! :*

Răspuns Câştigător
| ItsAnne a răspuns:

Bănuiesc că proful te va întreba și ce-ai citit, și ar trebui să dai bine. cartea pe care ți-o recomand este de copii, într-adevăr conține creaturi supranaturale și chestii de genul, însă ideea în sine este frumoasă, foarte frumoasă. și pe deasupra, știi cum sunt unii profi, cred că până la 20 de ani trebuie să citim chestii adecvate vârstei laughing. cred că s-ar încadra.
cartea se numește "inimă de cerneală" și este scrisă de Cornelia Funke, o scriitoare din Germania. este vorba despre o familie care s-a destrămat. tatăl avea o putere specială, căci atunci când citea cu voce tare reușea să aducă la viață personajele din fragmentul citit, iar fata lui, Meggie, moștenește talentul ăsta, însă își dă seama de el abia la 12 ani.
mama ei dispare, pentru că personajele care sunt scoase din carte sunt niște criminali. o răpesc și o duc undeva la marginea orașului, unde sunt doar case distruse și locuri moarte.
povestea se complică, deoarece apar din ce în ce mai multe personaje care sunt pro sau contra găsirii mamei lui Meggie.
este AȘA DE FRUMOASĂ cartea! da, am citit-o și eu și n-am regretat asta. trebuie să te gândești că ideea este frumoasă, chiar dacă este "pentru copii".
cartea o poți cumpăra online, căci nu prea cred că se găsește în librării. poți căuta pe pagina editurii ART.
Have a nice day!

8 răspunsuri:
| Bogdanel97 a răspuns:

Incearca cateva carti scrise de Jules Verne ex( 2000 Leghe sub mari, Insula misterioasa vol 1 si 2, ocolul pamantului in 80 de zile etc) Din literatura romana ai pute citi Ion, Amintiri din copilarie. Sau eventual Cronicile din Narnia (are 7 volume) nu mai stiu de cine o fost scrisa, sau Eragon, The Lord Of The Rings etc. Alege ce iti place. Bafta happy

| Ady321 a răspuns:

Icearca Jules Verne.

| DenisaDeniiiTpu explică (pentru Ady321):

Multumesc, dar as prefera ceva de genul Cautand-o pe Alaska, de 19 ori Katherine, Sub aceeasi stea, Divergent, Insurgent, The hunger games etc., stii tuwinking

| Ulian_Miriam_1994 a răspuns:

O carte frumoasa pe care o citesc acum este "Hotul de carti" Este foarte interesanta si poate ti se pare la inceput grea sau te influenteaza faptaul ca are 571 de pagini, dar e foarte draguta.Ieri am imprumutat-o de la biblioteca si am ajuns la pagina 173. Ti-o sugerez cu mare drag!

| DenisaDeniiiTpu explică (pentru Ulian_Miriam_1994):

Tocmai mi-am cumparat cartea asta, dar in afara de o carte la alegere ne-a mai dat de citit inca 2 carti cam groase. Si pentru fiecare carte trebuie sa scriem cate o idee principala pe pagina. Deci daca as citi o carte de 301 pagini rolling on the floor as face doar 301 idei principale. Dar cartea asta avand 571 de pagini, ar fi prea mult sa fac 571 de idei principale laughing