| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU! Cat de grea a fost clasa a VIII-a pentru voi? Azi a fost prima zi de scoala si diriginta mea (profesoara de matematica) m-a cam speriat.A zis ca matematica de anul acesta o sa fie foarte grea.Si ca evaluare nationala o sa fie mai grea decat cea de anul trecut.Am primit orarul si am ramas stupefiata cand am vazut ca maine am 3 ore de matematica( 2 normale+ 1 pentru evaluarea nationala). In total o sa am 6 ore de matematica pe saptamana; 4 normale si 2 pentru pregatire. Niciodata nu mi-a placut matematica si nu am inteles-o prea bine...Deabea am reusit sa scot media 8 anul trecut intr-a VII-a. Doamna mea, profesoara de matematica obisnuieste sa ne scoata la tabla si cand ajunge sa ma scoata si pe mine, ma panichez si nu mai stiu nimic, imi este frica sa nu gresesc si apoi sa rada colegii de mine.Iar doamna cand vede ca stau ca muta la tabla si ma mai si incep sa ma inrosesc la fata de rusine, incepe sa tipe la mine. Ea este genul care vrea sa pricepi din prima.Imi este foarte frica anul acesta la matematica sad Sa nu credeti ca sunt proasta.Nu sunt! Doar ca sunt o fire foarte emotiva, iar doamna a bagat spaima in mine si nu stiu ce o sa ma fac anul asta.La celelalte materii nu am probleme, am numai medii de 8, 9 si 10 si stiu ca se poate si mai bine. Numai la materii care contin matematica, gen fizica si chimie nu ma prea descurc, dar matematica e principala problema. Azi stateam si eu si ma gandeam ce o sa fac la evaluarea aceea nationala la matematica.Si parca ma si vedeam: Eu stand cu foaia inaintea ochilor, uitandu-ma la ea si incepand sa plang pentru ca o sa uit tot de frica si de emotii ca nu o sa fac bine cryingAm o memorie foarte buna, dar din nefericire pentru mine eu nu prea ma straduiesc cu invatatul, in anii trecuti ma bazam pe ce retineam din clasa, dar de abia acum realizez ca nu faceam bine ca nu invatam si acasa. Adica invatam, dar nu zilnic fiecare lectie, invatam totul la gramada doar pentru teste. Imi pare rau ca am scris atat, dar simteam nevoia sa ma descarc cumva, cum ziceam sunt o fire foarte emotiva + ca mai am si problema tinerilor din ziua de azi...CALCULATORUL. Stau destul de mult pe calculator si imi vine cam greu sa ma dezlipesc de el.
Prin urmare as vrea sfaturi:
1.Cat de grea este matematica anul asta?
2.Cum sa reusesc sa nu mai intru pe calculator zilnic?( cand intru nu ma mai pot opri...Si stau pe el ore in sir si stiu ca nu imi face bine, dar nu ma pot abtine)
3. Vreau sa inteleg mai bine matematica, cum as putea invata ca sa imi intre mai bine in minte? M-am gandit si la faza cu meditatiile, dar nu am la cine sa ma duc.
4.Cum pot scapa de frica de iesitul la tabla? Nu mai vreau sa tipe doamna profesoara la mine sad
Of...as mai dori niste sfaturi. Vreau sa trec cu bine de clasa aVIII-a, cu o medie buna, dar mai ales ca e si ultimul meu an in scoala mea si nu vreau sa las o impresie proasta profesorilor... Ajutati-ma, va rog! sad Multumesc!

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Eu am avut evaluarea nationala acum 7, 8 ani, daca imi amintesc bine. Nu a fost o chestie recenta, dar iti raspund pentru ca te inteleg perfect. Nu stiu daca s-a schimbat foarte mult materia (noi am avut trei probe la romana, mate si istorie), insa si pe mine ma panica matematica. Si profa noastra ne scotea la fel la tabla si ne punea sa rezolvam probleme si la fel, si eu, ma simteam extrem de prost cand nu stiam sa le rezolv. Incearca sa stai linistita, de unii matematica pur si simplu nu se prinde. Pot sa imi dau seama ca va fi un an mai mult stresant pentru tine, decat un an greu. Stiu ca si noi aveam in jur de 5 sau 6 ore de matematica pe saptamana, plus meditatii, iar eu tot anul puteam sa bag mana in foc ca nu o sa trec. Uneori stateam cate 2 ore la o singura problema, mi se explica si nu stiam sa o fac din nou. Matematica ma obosea ingrozitor. Nu am avut nicio problema cu alte materii, insa matematica si chimia ma terminau psihic. Stiu ca la ultima evaluare inainte de examen am luat un 3, iar profa mi-a zis ca nu am nicio sansa sa trec si eram convinsa ca nu voi trece. Insa la examen cand am primit foaia, mi-au trecut emotiile si mi-am amintit aproape toate formulele. In final, am luat peste 8 la mate, iar intre timp am trecut si de liceu si sunt la universitate. Si am vazut examene care mi-au mancat zilele mult mai mult decat orele alea nenorocite de matematica. ) Dar nu am mai avut nicio ora care sa mi se para mai plictisitoare decat orele de mate.
Stiu ca m-am lungit cu vorba insa voiam sa iti arat din proprie experienta ca se poate. Nu esti fraiera sau batuta in cap, pur si simplu nu le ai cu matematica. Este posibil sa te simti prost in orele in care profa te va scoate la tabla, dar crede-ma ca voir trece repede si abia iti vei aminti de ele in anii care vor veni. Sfatul meu este sa te tii de treaba, sa inveti formulele, sa faci exercitii si chiar daca ai impresia ca nu se prinde nimic de tine, sa stii ca se prinde, insa trebuie sa iti dai silinta. Am trecut prin multe examene si intotdeauna la examen mi-am amintit mult mai mult decat credeam ca imi voi aminti.
Multa bafta iti doresc si spor!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei. Nu te ingrijora. Matematica nu o sa fie prea grea, o sa fie multe recapitulari.
1.Tocmai am raspuns.
2. Daca ai laptop, roaga-i pe ai tai sa-l ascunda, daca ai PC, roaga-i sa il paroleze.
3.Scrie pe o foaie toate teoremele si regulile de calcul, citeste-le pana iti intra in cap, si cu ajutorul lor, rezolva cateva exercitii.
4. Nu te mananca mai laughing. Si eu am avut un profesor de matematica fioros, si ma speria, dar chiar el spunea ca nu ma mananca.
O sa treci, dar trebuie sa recapitulezi de la inceput totul, sa inveti bine, sa iei note mari. Esti intr-a VIII-a, trebuie sa fi mai curajoasa in fata unei profesoare care nu-ti face nimic.

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

In mare in clasa a 8-a recapitulezi ce ai facut pe a 7-a putin mai dezvoltat..nu e cine stie ce, probabil ca a vrut doar sa te motiveze sa inveti mai bine pentru ca anul asta ai teze unice (sau examene..nush cum e acumabig grin)