| Pe_Viata_Anonim_1994 a întrebat:

Hei TPU.Ce sa fac? Diriginta mea organizeaza nu stiu ce spectacol si obliga toata clasa sa participe.Trebuie in 2 saptamani sa invatam 2 dansuri populare.Ideea e ca eu nu ma vad dansand pe muzica populara.Nu imi place.Mai bine zbor pe luna si inapoi decat sa fac asta.Mama mea nu ma intelege si nu stiu cum sa ii zic dirigintei ca nu particip.Sunt asa stresata in ultimul timp.Nu stiu ce sa mai fac.Ma culc foarte tarziu, plang repede, ma enervez repede. Vreau niste sfaturi.Am facut si cost suplimentar 10 euro si tata o sa se supere pe mine. Vreau niste sfaturi va rog.

3 răspunsuri:
| ngllllll a răspuns:

Mda. Nu cred ca ar trebui sa fii obligata sa... dansezi. Nu esti in comunism. In primul rand este alegerea ta daca nu vrei sa te destrabalezi pe nu stiu ce dansuri "populare", care sunt considerate un fel de dansuri sfinte, pentru ca sunt populare. Dansurile populare se trag din traditii pagane. De exemplu Ciuleandra este un dans care se facea la sacrificarea unei fecioare. Liviu Rebreanu exploreaza tema asta in romanul lui "Ciuleandra". Insista. Nu cred ca te lasa corigenta pentru ca nu vrei sa te maimutaresti pe niste dansuri tribale. Este normal ca o fata sa fie rusinata sa danseze ca destrabalata pe dansuri tribale.
Insistawinking
Daca vrei sa stii cum stau lucrurile dpdv moral crestin, dansurile populare nu isi au locul, tocmai pentru ca sunt destrabalate. Ne invatam fetele de tinere sa isi arate toate cele in dansuri "populare" care sunt tratate ca niste dansuri sfinte de nationalisti. Cred ca tu trebuie sa decizi de acum ce cale morala alegi, ce alegeri faci cu propriul tau corp, cu sufletul tau, cu sentimentele tale.
Punct.

| ngllllll a răspuns:

Maine poimaine te va obliga scoala sa participi la vizionarea de filme lgbt homosexuale. Este legerea ta ce faci de acum. Esti o persoana completa.

| Basthet a răspuns:

Bună! Părerea mea e să privești dansurile astea și din altă perspectivă: 1. Învățarea lor va fi un prilej de a fi împreună cu colegii și de a vă distra; 2. Dansurile de orice fel, deci și cele populare, sunt un excelent exercițiu fixic, care te ajută să-ți menții suplețea și să fii în formă. Cât despre afirmațiile lui Mikelangello... Dansurile moderne de astăzi (unele) sunt destrăbălate, nu dansurile populare; nici pomeneală ca Liviu Rebreanu să exploreze tema sacrificării vreunei fecioare în "Ciuleandra", asta e o intepretare aiurea, romanul este de analiză psihologică și tratează alienarea individului, psihologia criminalului etc. Citește povestirea romanului pe blogul Povestiri de lecturi școlare ca să te convingi.