| anonim_4396 a întrebat:

De-a lungul vietii am fost o persoana introvertita, timida si retrasa. Primele doua inca sunt, dar pe a treia am mai remediat-o, dar doar putin. Am o,, gasca" cu care vorbesc, in care e un baiat, ii zic Ș, ca-l cheama Stefan, este urat de cam toata clasa. Adica toti fac misto de el pe insta, whatsapp, il jignesc, rad de el, se folosesc de el etc. Si il jignesc urat, la genul ca il umilesc. Iar eu chiar am vorbit cu el si in ultima perioada si cu altii care,, il suporta". Ș, intr-o zi a gasit pe insta un fost cont al clasei pe care nimeni nu mai posta si era abandonat. Pe urma a pus story pe el si a dat tag intregii clase. Pe urma, ceilalti i-au zis pe grupul clasei ba ca e un grup penibil, ba ca el e retardat, ba sa stearga grupul, ba ca n-are ce face etc. Problema este ne-am dat meet-ing pe zoom cu totii (adica S cu mine si cu inca cateva fete care nu au nimic cu el), iar Ș a facut poza la ecran, ne-a pus la story si ne-a dat tag. Iar ceilalti, care nu-l suporta, au inceput iar pe grup sa faca misto de el si sa spuna ca are,, familia prastie". Nu stiu daca se referea neaparat si la mine, dar m-am simtit si am iesit din grup. Asa a mai facut o fata. Oricum eu am fost bagata la loc. Ș a organizat un alt meet-ing pe zoom, dar de data asta a bagat pe meet-ing si pe unii care faceau misto de el, spre exemplu pe Mihai (M), Maria (Ma), Elena (E) etc. Efectiv Ș a inceput sa-si ceara scuze intr-un fel ca a readus grupul ala de insta la viata de parca avea ceva de justificat, desi n-a facut nimic gresit. Pe urma a inceput sa se joace cu M online si sa incerce sa le impresioneze pe Ma si E (facea scheme, glume etc). Iar ei continuau sa-si bata joc de el si sa-l umileasca. Efectiv de fiecare data cand ei il umilesc, el se comporta de parca le-a gresit undeva si se lasa calcat in picioare si folosit. Stau si ma gandesc, unde e demnitatea in acesti oameni, le place cum sunt calcati in picioare, ca niste obiecte si niste glume pentru altii? Ba chiar a fost batut de era sa-si sparga capul. Sincer mie nu-mi pasa de el, dar imi e cumva mila pentru ca i se intampla toate astea, dar e vina lui. L-as ajuta, dar daca lui ii place viata asta, eu nu pot face nimic pentru nimeni. Voi ce parere aveti de situatie?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa a iesit din parinti care nu au stiut sa fie severi in viata, locul lui e in afara romaniei nu are ce cauta acolo

| StefanChriss a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu el si sa ii spui ceea ce crezi si sa vezi ce parere are. Sunt aproape sigur ca nu e nici el fericit in pozitia in care este, dar nu are alta alternativa. Uneori, cu totii avem nevoie de sprijin.