| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU.
Eu și cu iubitul meu avem 12 zile împreună. Ne știm de mai demult și am chiar început să țin la el.
Azi m-a chemat acasă la el(știind ce își dorește), dar am refuzat și a început să-mi zica chestii ca să mă simt eu ciudat și să mă duc la el.
Faza e că sunt puțin sceptică în privința că mă poate lăsa pentru alta sau să se culce cu mine și să mă lase.
Ce pot sa fac ca să-l bag într-o relație serioasă? El asta zice că vrea dar mi-e să nu-și bată joc.
Cum să-l fac să țină mai mult la mine și să avem o relație de lungă durată? Va rog sfaturi

Răspuns Apreciat de Editori
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ceea ce faceți să fie de comun acord.
Să îi spui deschis.
Știu de ce mă chemi acasă, eu nu sunt încă pregătită să fac acest pas cu tine.
Să ne cunoaștem întâi mai bine, să văd ce planuri de viitor ai, cum vezi tu viața, să mai avem o experiență împreună înainte să trecem la lucruri mai serioase.
Dacă începe după 12 zile să îți zică chestii, e o chestie.
O relație și sentimente de durată, se construiesc în timp, nu în 12 zile.
Nu e bine pusă întrebarea - cum să îl fac să...-.
Întrebarea trebuie pusă așa.
Ce să facem ca să petrecem mai mult timp împreună, să ne cunoaștem mai bine.
Nu să faci tu ceva, ci să faceți împreună ceva.

| Plato a răspuns:

Lucrurile alea trebuiau făcute inainte. Nu incepi o relatie iar mai apoi va cunoașteți. Cel putin de planurile lui de viitor trebuia sa stie inainte de a fi intr-o relatie.

| sadrian46 a răspuns:

Nu avea cum.
Fiecare vine cu planurile lui de viitor într-o relație. Acolo ele se armonizează.
Nu avea cum să știe dinainte asta, ce planuri are fiecare flăcău pe care îl întâlnește fata.

| Plato a răspuns:

Zice ca e intr-o relatie cu el. Umila-mi parere e ca te cunosti mai bine cu cineva inainte de a o numi "relatie". Nu mergi pe strada si te pui intr-o relatie, apoi faceti cunoștință. Banuiesc ca discuti. Cum stii daca iti convine daca tu nu cunosti nimic? Astea sunt relatii de duzină.

| sadrian46 a răspuns:

Umila-mi parere e ca te cunosti mai bine cu cineva inainte de a o numi "relatie"
Poți să îmi explici cum te poți cunoaște - inainte-?
Chiar nu înțeleg?
Relația pornește de când ai făcut cunoștiință, nu de când ai făcut sex cu ea prima dată.

| Plato a răspuns:

Cum adica? Daca salut o femeie pe strada e iubita mea? Cum adica relatia porneste cand faci cunoștință? Relatia de prietenie poate, dar nu relatia iubit-iubita. Aia incepe dupa ce cunosti deja lucruri semnificative despre persoana respectiva.
Sexul nu are nicio legatura, ma indoiesc ca am zis eu ceva de sex.
Intalnesti - cunosti - afli daca va potriviti si abia apoi intrati intr-o relatie. Mi se pare atat de logic incat poate fi truism.
Dvs. ce spuneti?

| sadrian46 a răspuns:

Eu nu am spus tot la fel? Sau nu?

| anonim_4396 explică:

Am și menționat că ne cunoaștem de mai demult

| anonim_4396 explică:

Așa e, sunt fericită că am lămurit unele lucruri cu el.
Și el își dorește o relație frumoasă și de lungă durată și nu își va bate joc.

| Plato a răspuns:

Ma indoiesc, dar vei trai si vei vedea. Sa speram ca e cum zici tu.

| sadrian46 a răspuns:

Motivele pentru care te îndoiești dta, țin de experiența dtale de viață.
Îndoiala dtale nu este relevantă de menționat când și dacă încerci să ajuți această persoană.

| anonim_4396 explică:

De acord

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poti sa te duci acasa si dava face ceva ce nu vrei il opresti, mai bine sa lămuriți cat maj repede cum sta situatia.

| Plato a răspuns:

De lucrurile alea trebuia sa fii convinsa inainte de a-i spune "iubit". Tu ai semnat contractul si dupa vrei sa-l citesti.
Din moment ce a insistat si a incercat sa te santajeze emotional, fii convinsa ca pentru el esti un obiect, si vei fi doar trecuta la trofee. Sub nicio forma nu esti mai mult, imposibil sa devii mai mult.