| Mirelatroc a întrebat:

Hei TPU.Îmi poate spune cineva si mie ce insemna chestia asta cu " *pe care"?

Răspuns Câştigător
| lovecats123 a răspuns:

Cred ca te referi la Junimea. Ei bine, Codrin Bradea are mereu dendinta sa isi corecteze fanii atunci cand ei gresest ceva in gramatica... uneori chiar exagereaza

2 răspunsuri:
| Kitty a răspuns:

Foarte multi se exprimau gresit gramatical. De exemplu, in loc sa spuna "cartea pe care am citit-o", spuneau "cartea care am citit-o", iar altii au inceput sa corecteze spunand varianta corecta: "pe care". Sunt insa si cazuri in care se foloseste "care" si nu "pe care". De exemplu, "fata care a venit la mine".

| DarySiNimicMaiMult a răspuns:

Pai depinde de propozitie. Daca trebuie sa alegi o placinta sau o inghetata spui "Pe care o alegi dintre cele doua?" si daca vrei cu 'care' spui "Ala este cel cu care te-ai certat?", nu e complicat, dar trebuie sa-ti mearga putin rotitele si iti dai seama ca e usor.