| Wary_Forsaken_2001 a întrebat:

Hei TPU, in viitor vreau sa ma fac programator si vreau sa stiu anumite lucruri despre meseria aceasta! Cu ce se ocupa un programator? Este o meserie sigura sau risc sa ajung somer? Cat de bine este platita / cat de bine este platita in comparatie cu celelalte meserii? Este o meserie usoara sau grea, cam cate ore se lucreaza pe zi? Fac o alegere buna mergand pe acest drum avand in vedere ca sunt genu de copil cu 10 la toate materiile, priceput cel mai bine pe partea reala ( mate - info - chimie - fizica )? O intrebare stupida : este permisa barba ( gen Randi, Shawn Ashmore... ) la serviciu? happy

1 răspuns:
| DryIce a răspuns:

Nu ai unde sa lucrezi cu ea decat pe freelancer sau la o firma care lucreaza freelancer happy si da acolo faci si 200 euro pe zi daca te stii si ajungi sa fi luat in fata indienilor =) btw india e bagata pana in gat pe freelancer si lucra pe nimic e plin de ei. "Cu ce se ocupa un programator?" - face programe la comanda cu ce ii cere clientul. "Este o meserie sigura sau risc sa ajung somer?" ajungi nu somer, ajungi reparator calculatoare sau sa vinzi la pc shops, si poate si somer in tara asta. "Cat de bine este platita / cat de bine este platita in comparatie cu celelalte meserii?" e platita pe nimic (legal) si ilegal pe freelancer iei foarte mult si 5k euro pe luna daca lucrii hardcore, fata de celelalte domenii? care, fata de 3d si design (informatica e in fata la 3d) care si 3d tot pe freelancer se lucra; "Este o meserie usoara sau grea, cam cate ore se lucreaza pe zi?" e foarte grea omule, cea mai grea dintre toate, se lucreaza 25 ore din 24 daca intelegi. Fara somn. "Fac o alegere buna mergand pe acest drum avand in vedere ca sunt genu de copil cu 10 la toate materiile, priceput cel mai bine pe partea reala ( mate - info - chimie - fizica )?" ce altceva poti face in tara asta de raha*? fa ori asta ori 3d design, altceva nu merge cu meserie. Astea 2. "O intrebare stupida : este permisa barba ( gen Randi, Shawn Ashmore... ) la serviciu?" chiar ca e stupida, normal ca e accepted. Daca acuma ai 10 la info, una e pascal alta e c++, rezisti la 6 ani de informatica? vezi ca sunt 7 tipuri de matematici si toata informatica existenta in lume imbinata in aia 6 ani. Domeniul 3d design/arhitectura e mai usor si cam la fel platit.