| MaBrein a întrebat:

La liceu cum intri? Adica daca eu iau 9.50 si media de admitere la liceul dorit e 9.40 am sansa mai mare sa intru la liceu decat alt elev cu media 9.45? Spuneti-mi si mie va rog frumos tot ce trebuie sa stiu despre admiterea la liceu

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

Nu este vorba de sansa, la exemplul tau daca ultima medie este 9.40, atunci intrati amandoi dar tu esti pe lista inaintea lui. Se intra in ordinea mediilor, repartitiile se fac pur matematic si trebuie sa ai mare grija cand completezi fisa de inscriere.

| MaBrein explică (pentru Ironwin):

Dar exista sansa sa nu intru unde vreau daca am fix media de admitere?

| Ironwin a răspuns (pentru MaBrein):

Teoretic, da, se poate sa ai ghinionul ca ultima medie admisa sa fie 9.50 si tu sa ai tot 9.50 si sa nu intri (departajarea in cazul asta se face pe baza notei obtinuta la bac la una din materii, nota ta fiind mai mica decat a ultimului admis) dar asta se intampla atat de rar incat nu trebuie sa te ingrijoreze asta.