| anonim_4396 a întrebat:

Ma aflu intr-o situatie destul de dificila si sofisticata. In primul rand vreau sa specific ca sunt in clasa a 6-a. Situatia mea scolara este foarte buna, 9 este cea mai mica nota pe care am primit-o, in rest merg cu 10 pe linie la toate materiile. Recent, am dat un test la matematica din materie complet nepredata, am luat cea mai mare nota, respectiv 8, deoarece cu cateva zile in urma am studiat lectia din care ni s-a dat testul, fiind nepredata va dati seama ca nu mi-am batut capul sa o invat, doar am citit-o si am retinut ceva, de aceea am avut cunostintele acelea si am luat totusi 8. Pana acum la matematica am avut 3 note de 10, un 9 si acel 8 mi-a stricat media, aceastea iesind 9. Ca urmare, media mea semestriala fiind 10 inainte, a scazut putin datorita acelui 9. Mi-a fost foarte ciuda, desi eram prima in clasamentul clasei, a fost foarte pacat de media mea semestriala. Nu asta e problema, inca este foarte mare media. Desi am incercat sa imi rectific nota, profesoara a zis ca mi-ar pune un 10 ca sa ma indrept deorece sunt singura care raspunde la ore dar nu vrea sa se uite copiii urat pe ea si sa zica ca sunt favorizata. Ce vreau sa zic e ca scoala pune foarte multa presiune pe mine, pe noi toti, de fapt. Poate colegii mei nu sunt asa de stresati, ei atata timp cat au mediile 5 si trec clasa sunt fericiti. Eu sunt altfel, ma stresez, sunt vulcanica, doresc perfectiune din plin si nu accept greseli cand vine vorba de teme scolare etc. Toata dorinta mea de merite excelente la scoala si tot stresul pe care il port au dus la multe "probleme de sanatate". Profesorii nu ne cer sa citim carti insa imi doream mereu sa citesc si sa imi imbogatesc vocabularul si asa la ce fel ne predau chiar era necesar sa citesc carti, doar ca sa ma simt eu invatata. Asta a dus la deteriorarea vederii, stand pana tarziu ca sa citesc la lumina lampii sau chiar sa citesc cartile in pdf-uri pe telefon, era obositor pentru ochi. Mereu am stat cu inima la gat in legatura cu primirea rezultatelor la teste, deci eram foarte stresata din cauza scolii, multe teme, eram cam singura care le facea si fiind multe, nu mai aveam timp de mine si ma panicam deoarece nu aveam timp sa le termin. Acest stres a dus la aparitia zonei zoster, sunt practic un fel de cosuri sub piele, mi-au aparut pe tot spatele, plus acnee pe fata. Mereu am avut grija de tenul meu deci nu poti spune ca era altceva decat stres. Si multe altele, depresie, anxietate, frica, insomnii si desigur, scolioza datorita orelor petrecute la birou. Pe langa asta, nepregatirea profesoarei de matematica si lipsa ei de informatii despre propria materie m-a fortat sa dau banii pe pregatire, desi era obligatia ei sa ne predea ceva. Nu era scoala gratis? Am cedat psihic datorita scolii, nu mai fac fata si mai am foarte multi ani de scoala in fata. Pe langa asta, fiind atrasa de biologie si anatomia umana voiam sa imi depun pe viitor cererea de admitere la Oxford pe medicina, dar nu stiu daca mai suport toata faza cu scoala. Recunosc, daca nu as mai fi stresata cu scoala si as lua note mai micute dar tot bune as fi fericita, dar la ce planuri am eu pe viitor notele mici nu ma ajuta. Ce vreau sa zic, am ajuns sa imi doresc sa mor, desi suna destul de ciudat, am incercat sa ma sinucid de multe ori, datorita acestei "competitii" scolare. As vrea un psiholog, dar parintii mei au alte probleme, bani multi nu sunt si mi-e teama ca desi am ambitie si cunostintele necesare pentru a merge la Oxford voi sfarsi la o facultate in Romania, deoarece la Oxford iti trebuie multi bani, iar parintii mei sunt oameni simpli. Eu niciodata nu am fost rasplatita pentru toate notele astea, tatal meu este alcoolic, certuri sunt multe in familie si parerea mea e nula, poate si asta a dus la dorinta mea de sinucidere. Va consult pe voi in legatura cu asta, deoarece si voi sunteti sau ati fost la scoala, ati intampinat probabil probleme de genul si imi doresc enorm sa ma ajutati sa trec peste aceste ganduri negative. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Daca așa te stresezi acum, in liceu dai colțul.
Notele contează fix zero la sută în viața.

9 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Nu e vina ta deloc, sistemul de invatamant din Romania e facut sa scoata muncitori in fabrica, a ramas neschimbat de 30 de ani cel putin.
Tu mergi pe domeniul unde te pricepi cel mai bine, invata bine biologie si chimie si axeaza-te pe asta.
Citeste carti, si urmeaza-ti pasiunile.
Sistemul nu se axeaza pe ce ii place fiecaruia, toti sunt bagati in aceiasi oala, 20-30 de copii sunt pusi sa invete aceleasi lucruri.
Notele acelea nu reflecta inteligenta ta, ci doar cat ai memorat tu pentru acele teste.
Esti pusa sa memorezi mecanic niste chestii, si sa le reciti ca un robot, dar asta nu e invatat, e fix zero.
E absurd sa faci inca 12-14 materii pe langa acelea care-ti plac tie, informatiile puteau fi structurate mult mai bine si mai eficient, nicaieri in Europa sistemul nu e asa de aglomerat si stufocat cum e la noi, aici inveti lucruri plictisitoare si vechi.

Cel mai important e sa nu te invinovatesti, e neschimbat din cauza unor oameni incompetenti carora nu le pasa de voi.
Eu de exemplu am invatat informatica de unul singur si am dat admitere la facultate din ce am invatat.

Sfatul meu este sa-ti cumperi ce carti iti plac tie, sa inveti foarte bine engleza(ai aplicatii gen Duolingo), urmareste lectii de biologie/chimie, si incearca sa inveti de una singura si sa progresezi, pentru ca daca te lasi pe mana sistemului, o sa-ti ratezi viitorul.

| Jsnsgjansbznzzbdb a răspuns (pentru raMLesS):

Îți mulțumesc mult deoarece mi-ai deschis ochii în privința acestor lucruri. Engleza o știu foarte bine, ba chiar am fost și locul 1 la olimpiade pe țară. Cu siguranță îți voi urma sfatul în legătură cu cărțile și mă voi axa pe biologie. Toate cele bune! happy

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Am avut un coleg la școală care spunea : eu nu învăț pentru nota, învăț ca sa stiu. Di eu zic ca avea dreptate.

| Jsnsgjansbznzzbdb a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Asa cum am zis si eu citeam suplimentar ca sa imi imbogatesc vocabularul, iti multumesc pentru ca mi-ai reamintit acest lucru, chiar aveam nevoie de o motivatie de genul!happy

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Jsnsgjansbznzzbdb):

Cu placere

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Teo29 a răspuns:

Discuta cu psihologul scolii!
Te va ajuta

| Jsnsgjansbznzzbdb a răspuns (pentru Teo29):

Nu avem psiholog în școală, m-am informat și mi se pare bataie de joc

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Buna. Suna in a 8a si avem o colega exact la fel ca tine: vrea doar note de 10 caci isi doreste sa dea la medicina la o universitate foarte buna din alta tara, parintii ii sunt modesti. Dupa 4 ani, iti pot spune ca e cea mai rea strategie pe care o poti avea. In primii ani (a 5a, a 6a, oarecum a 7a) a avut medii de peste 9, 90; doar note de 10, 9. Acum in a 8a - eh - are un 7 la geografie (a vrut sa fie ascultata in fiecare ora pentru a avea media 10 - a reusit, insa nu iti poti imagina ce stresata a stat), 6 la mate (profesoara a ascultat-o pentru marire, primise un 8 pana la urma), 5 la info si destul de multe note de 9. Si nu pentru ca nu invata (de la 3 cand terminam scoala la 9 ea face teme si invata nonstop; in weekend-uri la fel; de la 6 dimineata la 6 seara invata, face temele si proiecte pentru marirea notelor (la anumite materii, de tipul EDT, INFO, GEO, ENG)). E clar ca dupa 3 ani de invatat nonstop, acum nu mai da randament deloc. De asta iti recomand sa nu alergi dupa 10 pe linie. Daca iei un 9 nu e sfarsit de lume, cu un 10 se repara. Te stresezi la fel ca ea ca nu faci totul perfect, iar in a 8a vei fi praf si pulbere cu energia / motivatia. Si ca sa stii, nu conteaza notele din gimnaziu. Cele din liceu insa enorm. Daca vei aplica la Oxford pe medicina, stai calma, ca nimeni nu te intreaba ce ai facut in a 6a sau la ce liceu ai mers sau cat ai luat la EN. Ceea ce conteaza cu adevarat e sa ai media mare in liceu ca sa poti lua o bursa (si notele la BAC, normal + artificii de tipul olimpiada de X, voluntariat la Y etc, care sa dea bine). Dupa 4 ani de stres + EN in liceu vei fi rupta de oboseala si nu vei putea sa inveti fix la ceea ce e important, adica materiile de profil, fiindca creierul tau va fi 'ars'. Relaxeaza-te si incearca sa te concentrezi pe media fiinala, nu pe fiecare nota in parte. La urma urmei, fie ca ai 10 pe linie, 10 si 9 sau 8 si 3 de 10, e acelasi lucru. Ah si ca sa stii, pentru EN mediile nu au o atat de mare importanta. Nu te ajuta ca te-ai straduit in a 5a sau a 6a sa ai 10, daca in a 8a esti obosita si inveti extrem de greu (stres, oboseala etc) si o dai in bara la EN. Adica, serios acum, crezi ca poti rezista in acest ritm mai mult de 12 ani? Parerea mea e ca nu, insa tu te cunosti cel mai bine.