| Anonima6754 a întrebat:

Hei TPU happy Ma simt atat de trista, din martie 2020 am tot probleme cu somnul, in fiecare seara de abia pot adormi, simt asa o frica de necontrolat, plang in fiecare zi ..ma simt fara rost. Simt ca traiesc degeaba si ca ar fi mai bine sa mor (nu sunt vreo depresiva de aia nebuna sa isi ia zilele sau d-astea dar efectiv ma simt atat de trista si fara nici un chef de viata) am inceput sa urasc scoala in ultimul hal, nici inainte nu o iubeam nu stiu cat, dar imi placea, faceam cu drag temele stiind ca numai cu cartea ajung sa fiu cineva in viata, dar acum simt ca si asa o fac degeaba ca oricum nu o sa ajung nimic si nu mai traiesc pana atunci. Efectiv parca nu imi mai pasa de nimic si chestia asta pe interior ma distruge... ma inchid toata ziua in camera mea, nu socializez cu absoult nimeni si ma uit la seriale (asta doar ca sa ies din realitate) si dupa plang si iar plang incontinuu si nu stiu, parca nimic nu are rost! O fi din cauza pubertatii? Ori chiar nu stiu... App inainte cand venea seara deja ma lua groaza ca stiam ca eu nu pot sa dorm deci am avut atatea atacuri de panica..simt ca nu mai razbesc in lumea asta.

4 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Aici, persoană care suferă de insomnii. Doar că eu m-am obișnuit cu somnul insuficient, ceea ce nu recomand.
Câți ani ai?
Încearcă telefonul copilului, este o aplicație prin care poți vorbi cu psihologi gratuit. Nu te gândi că e o rușine să mergi la psiholog sau tâmpenii de genul, te poate ajuta și orice ajutor e binevenit. Eu cred că ar trebui să profiți de beneficiile fiecărei vârste, că după nu te mai întâlnești neapărat cu ele.
Încearcă să găsește niște hobby uri sau activități în care să interacționezi cu alții, chiar dacă presupune ieșirea din zona de confort.
Încearcă să înveți, apoi să te uiți la seriale, să îți împarți cumva timpul. Există vreo materie interesantă pentru tine?
Încearcă valeriană, e o plantă, nu are ce rău să îți facă, poate te ajută la dormit.

| tzionut a răspuns:

Mama ei de pubertate. Relax o sa treaca. sport, miscare si discutacu prietenii si colegii.

| Anonima6754 explică:

Cel mai tare ma sperie ca mie chiar nu imi mai pasa de nimic si voi fi din ce in ce mai trista etc ..si probabil ma voi lasa de invatat de tot, absolut tot ce inainte ma facea fericita..si poate peste ani daca mai traiesc si o sa imi revin, poate o sa îmi para rau pentru tot ce am facut, deci chiar nu stiu! Simt ca nu ma mai pot controla. mi-am dat inelul si cerceii jos cu speranta ca am sa i pot lua din nou cand o sa imi revin (asta nu prea curand)

| Subtirelu99 a răspuns:

Dacă îți faci multe griji nu înseamnă că se vor rezolva mai repede. Când te pui în pat uita de tot, venerează somnul, ai timp a 2 a zi sa te gândești la ce probleme ai sau cum ai vrea sa fie viata ta. Dar dacă într-adevăr este asa grav cum spui vorbește cu un psiholog sau o persoana apropiata care te înțelege. Dacă nu și nu, sper sa nu fi deja în depresie, o sa fie nevoie sa iei niște pastile o vreme dar te vei face bine.