| BambiSd a întrebat:

Nu stiu ce se intampla cu mine. De la un timp gasesc in fiecare seara, dar absolut in fiecare seara un motiv sa plang. Si plang cam vreo o jumatate de ora sau chiar o ora incontinuu. De obicei plang pentru ca sunt batjocorita de unii colegi ca am niste defecte, si eu sunt foarte sensibila, daca cineva se ia de mine ca am o groaza de defecte atunci mi se distruge toata ziua. Stiu ca nu trebuie sa ii bag in seama, dar pe mine ma afecteaza foarte tare. O aud pe mama ca se lauda aproape mereu ca este frumoasa, si apoi vine si tata si ii zice "Esti minunata". Si chiar este, arata bine pentru varsta ei. Ma uit la ea si intodeauna plang pentru ca nu pot fii ca ea.Intr-o zi o sa vrea si ea sa se mandreasca cu fiica ei...si cu cine sa se mandreasca? Cu MINE? Intodeauna plang pentru ca nu sunt frumoasa.Toti zic ca arat foarte bine, dar eu intodeauna am impresia ca spun asta doar ca sa fie amabili. Cateodata mai plang si pentru ca tatal meu se imbata in fiecare zi si cand vin acasa de la scoala ne certam. Deseori am impresia, si nu stiu de ce, ca se da la mine. Imi spune cand se imbata "Ce sexy esti" sau, "Ia intoarcete cu spatele sa iti vad fundul.". Si mai sunt multe motive pentru care, cred ca viata mea este un dezastru. Am vise in care pur si simplu mor, si nimanui nu ii pasa de mine. Nimeni nu plange dupa mine. Singurul motiv pentru care sincer, nu mi-am luat viata ca sa zic asa, este pentru ca o iubesc prea mult pe mama, si stiu ca ea ar fi singura care ar fi distrusa daca si-ar vedea fata moarta.Cand ma gandesc la mine, sau pur si simplu ma uit in oglinda simt ca innebunesc si ma gandesc la toti anii in care am fost batjocorita ca am fata nu stiu cum. Cateodata ma ia cu stari grave de lesin, de ameteala.Probabil de la nervi. Credeti ca am vreo boala, in care ma autocaracterizez. dar intr-un fel negativ? Nu vreau sa merg la psihologic, mama o sa creada ca am innebunit. Ce sa fac? Exista teste pe internet de personalitate pe care sa le fac si, poate sa ma ajute? Rog seriozitate. Trec prin chinuri groaznice, si sincer mai bine ma batea tata in fiecare zi decat sa trec prin asa ceva. Funda

Răspuns Câştigător
| LexieD a răspuns:

Si eu am trecut printr-o perioada asemanatoare cu a ta si aveam aceeasi senzati, ca nimanui nu ii pasa de mine, ca sunt urata si ca am si voi avea o viata groaznica.Dar am trecut peste toate astea si uite cum poti si tu:
Nimeni nu e complet urat.Cu totii avem o parte frumoasa.Si,daca altii iti spun ca esti foarte frumoasa, trebuie sa ii crezi.Traim intr-o lume unde multi oamenii sunt destul de nesimti,fitosi si invidiosi,deci daca iti spun un compliment inseamna ca sunt sinceri.
Pentru faza ca tatal tau este beat, gandeste-te de ce va certati atunci cand vi de a scoala. Daca spune ceva, aproba-l(atat timp cat nu este ceva foarte rau) pentru ca oamenii beti se enerveaza foarte repede si nu au prea mult autocontrol.Sau poti sa vorbesti cu mama ta astfel incat sa il el sa nu mai bea.
Nu exista o boala de autocaracterizare in fel negativ,trebuie doar sa iti gasesti partile frumoase,nu te uita numai pe partea urata.
Si sa nu crezi ca numai mama ta te iubeste, te iubeste si tatal, dar in felul lui.Chiar daca nu iti dai seama, te iubeste multa lume.Nu mai sta inchisa in tine, bucura-te de viata, fi draguta cu ceilalti si poate vei gasi si sprijinul unui baiat sensibil ca tine astfel incat sa treci mai repede peste aceasta perioadawinking
Noroc!love struck

1 răspuns:
| vasilevasi a răspuns:

Nu uita ca te mai iubeste cineva.de fapt ne iubeste pe toti, chiar si pe cei rai, dar mai ales pe cei ce pling sau sunt tristi.nu uita sa i adresezi din cind in cind o rugaciune ca sa nu te praseasca niciodata.cel care a creat bigbangul si acest univers atit de complex si misterios, nu va sti, oare cum sa te ajute daca i ceri cu inima curata ajutorul?