| Allys19 a întrebat:

Hei Tpu.Nu vreau sa detaliez întâmplarea, dar o sa spun pe scurt ce mi s-a întâmplat.Un bărbat cu 13 ani mai mare decât mine m-a abuzat, el fiind băut.Asta s-a întâmplat acum 2 luni.De atunci nu am mai putut ieși din casa.Nu ma mai simt in stare sa ies, ma culc foarte tarziu și mereu simt o durere interioară. Vreau sa mentionez ca eu eram virgina când s-a întâmplat asta...nu am putut face nimic,nu le-am zis alor mei,bărbatul ziua urmatoare plecase la București, iar după câteva zile am aflat prietenul care mi-a făcut cunoștința cu el, ca a plecat înapoi unde muncea in străinătate și ca lucrează pe vapor. Vreau sa trec peste, imi puteți da niște sfaturi?

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Trebuia să vorbești cu părinții tăi și să îl reclami la poliție.

| Sofer a răspuns:

Trebuia denunțat la politie. Off ai lăsat un violator în libertate.

| Eireann a răspuns:

Cel mai indicat lucru este sa depui plangere. Gandeste-te ca daca o alta fata ar fi depus plangere la politie cand a patit-o ea (putin probabil sa fi fost tu singura sau prima) atunci tu nu ai fi trecut prin trauma asta. Si da, desi nu e comod sa trebuiasca sa relatezi tot ce s-a petrecut, o sa te ajute. El o sa fie audiat si chiar daca o sa scape din lipsa de probe macar o sa il sperie.
Exista ajutor specializat si avand in vedere ca ai trait o trauma severa eu zic sa apelezi la un serviciu de consiliere psihologica. Cu ajutorul lor poti sa inveti tehnici care se potrivesc tie ca sa te intorci la viata normala.

| Sonia822 a răspuns:

Trebuia sa mergi imediat la politie, fchiar si fara a le spune alor tai, daca e mai confortabil asa. Existau urme, ca te trimiteau la analize, se recoltau dovezi. Acum daca depui plangere e greu de dovedit ca a fost abuz, si nu de buna voie... s-a refacut tesutul, flora. Nici nu stii daca prietenul spune sau nu adevarul. Poti sa mergi la o circa de politie si sa intrebi informativ ce e de facut, fara a depune plangere. Sa-ti povesteasca care sunt pasii, daca are sane sa fie condamnat. Cati ani ai? Un psiholog cu specializare in traume te poate ajuta. Sau un psiholog care lucreaza per bono, daca n-ai bani sa platesti sedintele. Sunt si care lucreaza gratis, trebuie sa cauti. Ar mai fi si telefonul copilului, vreo asociatie unde poti cere sprijin. Fara sa le dai datele tale sau sa nu suni, ci sa mergi direct, pentru a nu pastra datele si ajunge la familie. Daca acestea nu le consideri potrivite, e mai la indemana sa vb cu un preot. Ca sa te descarci. Dar unul cu care rezonezi. Poti colinda o perioada bisericile, le iei la rand, rugacinile la Fecioara Maria cu pruncul ajuta sa uiti. O sa-ti revii in o luna, e ca si cum ar fi o despartire, o cearta, trece... Ia-o asa daca vrei sa uiti. Poti citi si acatistul Sf Mina, ii ajuta pe cei nedreptatiti, mergi si la moaste, se spune ca daca te rogi la Sf Mine, se face dreptate. Cva rau va pati. Nu imediat, ci intr-un an. Iti ajuta sufletul. Poti sa-ti gasesti si o relatie, ca sa uiti. Nu-i spune la inceput, ca il sperii. Spune-i preotului. Va pastra confidentialitatea, ti se va vindeca sufletul. Sufletul oricum se vindeca, doar privind icoane. Incearca.

| Allys19 explică:

Am zis ca vreau niște sfaturi, îmi spune ti doar "trebuia"

| Eireann a răspuns (pentru Allys19):

Nimeni nu iti poate spune ce trebuia sa faci sau ce trebuie sa faci acum. Ai cerut opinii si toti credem ca stim cum am reactiona in situatia ta dar de fapt nu intelegem ce simti fiindca nu am trecut prin asa ceva. Noi doar putem sa sugeram variante si tu sa alegi ce crezi ca e mai bine pentru tine. Nu voiam sa te supar sau sa te imping sa faci ceva.