| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU!

O sa trec direct la subiect:
Parintii mei sunt casatoriti de 20 de ani si au 2 copii: pe mine (14 ani) si pe fratele meu (16).
Tatal meu a avut mereu o problema cu alcoolul si din cauza asta au existat extrem de multe certuri. Astazi in schimb a facut-o rau de tot. A baut inca de dimineata pe banii castigati din ceva actiuni (vorbesc pe o suma foarte mare) si posibil sa fi cheltuit o mare parte din ei. Mama vrea sa dea divort, spunand ca "asta e picatura care a umplut paharul". O inteleg oarecum. Desi el nu e violent, face mereu scandal. Sunt mult mai atasata de mama decat de tata.
Intrebarea mea este: In cazul unui divort, cum se impart bunurile si datoriile? Dar custodia? As putea sa-mi aleg eu "familia" in care doresc sa stau sau alege judecatorul?

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pai chiar este picatura ce a umplut paharul si bine si face mama ta.Tu si fratele tau aveti nevoie de liniste si sa cresteti bine si armonios nu in lipsuri si scandal.
Avand in vedere ca sunteti destul de mari puteti alege cu cine vreti sa ramaneti.Probabil o sa fie custodie comuna cu locuinta la mama pentru voi (adica stati la mama da tata va poate vedea cand vrea, sa va duca si pe la el etc).
Bunurile nu stiu depinde pe cine sunt actele si etc.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Se pot imparti egal bunurile dar si custodia.

| Xdreaper21 a răspuns:

Datoriile se impart in mod egal
Bunurile la fel
Custodia este 1 dupa conditia financiara/fizica/psihica in cat sa poti avea grija de un copil nu invers
2 daca tu vrei sa stai cu mama ta poti sa zici la judecator chiar daca are o conditie mai proasta la dorinta ta se poate ca judecatorul sa te dea in custodia mamei

| CozmaG a răspuns:

Din cate stiu. bunurile se impart in functie de actele pe care le au parintii tai, adica cine a contribuit mai mult. Si pentru custodie, fiecare dintre voi (capii) puteti alege cu cine vreti sa ramaneti!?