| JustAlle12 a întrebat:

Hei TPU... Povestea mea este putin complicată. Am 13 ani și nu mai vreau să traiesc pentru ca la scoala toata lumea isi bate joc de mine...Eu par o persoana tare dar defapt nu sunt asa. M-am saturat sa isi bata lumea joc de mine. Mai am doua surori de 32 de ani..Eu si surorile mele nu avem acelasi tata, mama a divortat de tatal lor si pe tatal meu nu il cunosc. Mi-a zis mama ca atunci cand ia zis ca este insarcinata cu mine el a plecat fara sa-i pese de mine.i-a zis mamei mele sa faca avort dar mama nu a facut...Eu nu l am vazut niciodata pe tata...Mai multe persoane i au spus mamei sa faca avort...Acum recent mi a zis mama lucrul asta... Uneori ma simt asa ciudat si prost si vreau sa mor crying NU stiu ce rost mai am pe lumea asta...M am saturat de toata lumea crying

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Ar trebui sa vezi ca rost sa traiesti macar ceea ce a facut mama ta. Gandeste-te ca ea desi o gramada de voci au incurajat-o sa ia aceasta decizie, ea a ales sa te pastreze si sa te aduca pe lume. Ce vrei mai mult de atat? happy Stii deja ca ai macar o fiinta in lumea asta care te iubeste foarte mult. Daca e asa rau la scoala, de ce nu vorbesti cu mama ta sa-i spui cat de rau e si s-o convingi sa te mute la alta scoala? Poate ti-ar prinde bine un nou inceput. Incearca sa vezi ce e in neregula cu tine, de ce isi bat joc si sa schimbi aceste lucruri pentru noul colectiv. Mergi la o scoala mai buna, mai de renume, acolo de obicei nu sunt copii ca astia sa-si bata joc asa in continuu de cineva. Te poti muta chiar in generala unui liceu de bun renume. ITi zic eu ca acolo nu sunt copii asa nesimtiti cum sunt la scolile de cartier.
Mult succes si ai grija de tine! happy

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Gânește-te la mama ta și la faptul că nu ai de unde să știi ce va fi în viitor. Legat de cei care își bat joc de tine încearcă să îi ignori și dacă tot te deranjează apelează la profesori. Ăsta nu e nici pe departe un lucru pentru care să mori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Spui că n-are rost să trăieşti pentru că la şcoală toată lumea îşi bate joc de tine, însă ce treabă ai tu cu ceilalţi? Cam aşa eram şi eu la 13 ani, dar vei învăţa că trebuie să îţi vezi de treaba ta şi să nu te intereseze de alţii şi de ce spun ei. Asta e viaţa, dar ţie să îţi pese de ceea ce te interesează pe tine, fiindcă aşa vei reuşi în viaţă şi vei ajunge acolo unde îţi doreşti. Ce zici de asta?

| CravataAlbastra a răspuns:

Daca mama ta ti-a dat o sansa la viata nu o rata! Fiecare avem un scop pentru care ne-am nascut. Iar cu scoala încearcă sa găsesti problema din cauza căreia colegii tăi se comporta urat cu tine, si eu am trecut prin aceast lucru in gimnaziu, iar la mine colegii se comporta urat pentru ca eram retrasă si nu comunicam cu ei. Ar mai fi o solutie sa-i spui mamei tale sau dirigentei sau surorii tale despre comportamentul colegilor tăi. Eu am incercat sa nu pun la suflet desi era foarte greu, m-am axat pe invatat pentru ca numai asa am intrat la cel mai bun liceu unde nu mai este niciun fost coleg. La liceu se va schimba totul asa ca stai fara grija. In cel mai rau caz te-ai putea muta din aceasta clasa. Toate cele bune! :* Fi tare!

| Teodora38 a răspuns:

Ti-as putea da niste sfaturi si sa aflii povestea mea, care cred ca te-ar face sa te simti mai bine. Acesta este link-ul facebok-ului meu: " https://www.facebook.com/teodoraandreea.scrija ". imi poti scrie tot ce simti si ceea ce te face trista sau ceea ce ai de gand si iti pot gasi solutia.Ai incredere.