| anonim_4396 a întrebat:

Probabil e o intrebare mai complexa dar ca sa știți ma adresez doar persoanelor care practică Witchcraft. So, am 11 ani, aproape 12. In urma cu ceva timp am descoperit subliminalele, legea atracției, meditația si toate aceste chestii care au legătură cu universul si subconștientul nostru, iar în urma cu 2 luni am aflat despre Witchcraft. M-am informat foarte bine despre asta(ma refer la consecințe, daca creștinii pot fi Wiccani, etc.) Si pot sa zic ca imi doresc foarte mult sa practic Witchcraft. Problema e ca nu stiu de unde sa incep, sunt documentată foarte bine despre ce ai nevoie, despre faptul ca exista categorii de witches si etc, dar nu am nimic la îndemână pentru a incepe. Ma refer ca am nevoie de un pendul, cristale, lumânări si tot felul de ierburi (ma axez mai mult pe green witch si sea witch) si nu am nimic de genul prin casa. Stiu ca pentru a face vraji, meditații si tot ce tine de Witchcraft ai nevoie de anumite culori la lumânări, iar mama sigur nu ar vrea sa vada ditamai altarul de vrajitorii in camera mea. Ceea ce vreau eu sa va rog este sa îmi spuneți cum as putea sa le zic părinților mei despre aceasta cultură (după cum ii cunosc nu ar fi o problemă faptul ca suntem creștini), problema lor ar fi ca nu vor sa dea banii pe tot felul de lumânări, cristale si tot ce ai nevoie pentru a fi o witch. Tin sa mentionez ca am o relație foarte buna cu parintii mei, dar nu stiu cum le pot introduce ideea de Witchcraft. Nu ar vrea sa ma lase sa imi cumpar chestiile de baza pentru ca nu ar crede ca e posibil sa comunici cu natura si universul si ar zice ca imi dau banii pe nimic. Am cateva dovezi (am facut niste "vraji" minore pentru acneea mea si chiar mi-a trecut, asa poate as putea sa le arat ca Witchcraft e ceva adevărat). Va rog sa îmi spuneți cum sa le zic părinților mei ca vreau sa fiu o witch si cum ii pot convinge sa ma lase sa achiziționez produse speciale pentru asa ceva(incluzand si carti, am gasit siteuri cu carti pentru Witchcraft si kituri de Witchcraft foarte ieftine)

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Loool

| MPersephone a răspuns:

Daca asta e adevarat, atunci iti recomand sa incetezi, pentru ca idee nu ai in ce te bagi. Desi nu am facut ceva de genul asta, am avut si eu unele curiozitati si am avut niste experiente care m-au terifiat mult. La inceput iti pare o joaca, dar mai tarziu incep consecintele.
Esti copil, calm down.

| Jsnsgjansbznzzbdb a răspuns (pentru MPersephone):

Mulțumesc pentru răspuns, însă, nu este ceea ce am întrebat. Faptul că vârsta mea spune că sunt un copil am o gândire destul de matură, până la urmă vârstă e doar un numar, asa ca faptul ca nu mă cunoști personal nu îți dă dreptul sa imi zici ca sunt doar un copil, de parca nu as avea drepturi. Legat de cealaltă parte din răspunsul tău, așa cum am zis, nu e ceea ce am întrebat. Știu exact în ceea ce mă bag, am și specificat că m-am informat despre Witchcraft, care de fapt reprezintă magie albă, nu lucrezi cu nu știu eu ce spirite rele, ba chiar e o "religie" care încurajează protejarea naturii și meditația pentru îmbunătățirea stării de spirit. Nu are nici o legătură cu invocarea duhurilor rele și folosirea magiei în scopul de a face rău unei persoane. Probabil tu ai practicat ceva cu totul altfel si de aceea ai avut consecințe după.

| MPersephone a răspuns (pentru Jsnsgjansbznzzbdb):

Calmeaza-te, copilas.
Si daca merg si eu pe pista ta, ca eu sunt mare si tu nu ma cunosti, cum indraznesti sa imi spui ca eu probabil am practicat altceva? Doar nu stii. Eu nici nu am mentionat magie sau vraji. Pentru ca nu cu magie si vraji am avut eu legatura. Imi spui mie sa nu presupun, dar presupui tu. Nu se numeste asta a fi ipocrit? Probabil.

| Anonim1225 a răspuns (pentru MPersephone):

Dar ce experiente ai putut avea de te-au terifiat mult?
Vrei sa spui prin asta ca exista paranormal?

| Alexnix1 a răspuns:

Te pot ajuta, da-mi pe Discord Buccaner#3319 un mesaj.

| Lulupana1234 a răspuns:

Pai aceeași problema am avut-o și eu dar am inceput încetul cu încetul să le prezint acesta practică prin felul urmator dar mama a fost mult mai sceptică. Tată a fost foarte înțelegător și a fost deschis să vorbim despre witchcraft,spititualitate,tipuri de magie,vrăji și multe altele,chiar și despre viața anterioară,ai putea încerca să vorbesti cu o rudă ca să te sfătuiește cu ea/el despre cum ai putea construi un plan bun sau ai putea încerca să le arăți eficienta vrăjilor și efectul lor pozitiv și așa o să considere va merită să te lase să îți cumperi materiale pentru witch craft și încă ceva,eu am inceput de doi ani s-a colecționez pietre în speranța că o s-a găsesc și eu ceva și chiar găsit Petre roșii,portocalii, galbene, verzi mov și roz, toate culorile posibile, dacă ai balastru în curte sau pietriș poti incerca să cauți pietre. Sper ca ti-a fost de folos.Intrebarea ta a fost în 2020, ai reușit?

| Emilia2499 a răspuns:

Heyaa. Eu am apr 15 ani si am practicat witchcraft acum 1 an si ceva. Ti-as spune sa nu încerci de pe acum, mai așteapta un an si ceva, nu stii cat de puternic poate fii universul si natura. Si cea mai mica greseala te-ar putea baga in belele. Intr-o belea am dat si eu. Am practicat fara protecție si dupa aceea nu ca ti s-ar întâmpla ceva paranormal. Pur si simplu ti se schimba starea, esti agitată si poti ajunge pana la halucinatii, cu toate ca aceste lucruri se intampla in subconstientul tau, nu mai poti scăpa de ele ceva vreme. Subconstientul nostru are cate o putere diferita si o energie la fel de diferita si nu stii cum poate comunica cu universul, asa cum sunt si planetele.

| AlexNic a răspuns:

Buna! Cred ca ar fi bine sa te documentezi mai intai ceva mai bine, sunt cateva servere de discord cu multe cartii si diferite ritualuri, nu pot sa zic mai multe. Sa imi dai mesaj privat si iti mai zic eu.