| Julia92Anna a întrebat:

Simt ca innebunesc! Am fost diagnosticata cu alopecie difuza(parul imi cade excesiv de mult).Am fost la medicul dermatolog.Mi-a dat tratament cu alopexy 2%.Il fac de o luna si parul cade chiar mai mult! A trebuit sa opresc tratamentul pentru mi s-a terminat si am cautat medicamentul la toate farmaciile din orasul meu si nu l-am gasit! Saptamana viitoare voi merge din nou la doctor.Sincer nu stiu ce sa mai fac.Am inceput sa mananc mai bine mai sanatos.Dorm mai bine.Am un somn mai bun.Parul meu nu a fost niciodata vopsit.Nu am mai bagat placa de par in el de acum 2 luni! Nu mai zic ca i-am tuns si toate varfurile despicate.Deci efectiv daca imi bag mana in par raman cu cel putin 10-15 fire in mana.Aseara mi-a cazut o suvita intreaga! Am ajuns sa-mi fie frica sa ma pieptan sau chiar sa fac baie.Imi vine sa ma tund cheala si sa-mi pun peruca! Oare cu ce am gresit ca sa merit asta?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce produse de spalat si intretinere ai folosit.
Unele sampoane sunt contrafacute, ca cele care le cumperi pe pe piata, sau chioscuri, sau magazine mici de cartier, facute cu cine stie ce soda caustica, sunt vandute ca sampoane normale.
Niciodata sa nu cumperi sampoane, geluri de par, fixative si creme de corp, fata sau par de pe piata sau magazine mici, intotdeauna din magazinele mari si foarte mari, unde sunt produse sigur originale, nu contrafacute. Chiar daca dai 1 leu mai mult, ai siguranta ca nu-s contrafacute prin cine stie ce colt de lume si vandute la noi, ca produsele originale.
Gelurile de par si fixativele sunt alta categoric care dupa folosire mai indelungata pot provoaca caderea parului.
Placa nu provoaca caderea parului, doar arde parul, iar cu timpul devine atat de uscat, incat se rupe si cade doar ce este ars, dar nu cade cu tot cu radacina!
Sfatul meu este sa te tunzi scurt, incearcand niste tratamente naturiste de regenerare, pe langa tratamentul local primit de la medic, plus suplimente orale cu: BIOTIN, Zinc, Fier si Vitamina C.
Sanatate maxima!

| Julia92Anna explică (pentru Violleta2022):

M-am tuns scurt! Am avut parul aproape pana la fund! Acum il am putin mai lung de umeri.Si tot imi cade.Ce urmeaza? Sa ma tund cheala?