| DedeeAndreea a întrebat:

Hei TPU.Simt ca intru in depresie.Sunt disperata nu stiu ce sa mai fac. In ultima vreme s-au intamplat niste chestii nasoale in viata mea. Atacuri de panica nasoale, anxietate, colegii isi bat joc de mine la liceu mereu gasesc motive sa faca misto desi dupa parerea mea arat chiar foarte bine si sunt desteapta( ei ma cred proasta si mereu fac misto de mine) nu ma pot muta din liceu pentru ca m-am mutat aici dintr-un liceu unde la fel faceau misto dar din pacate fac si aici.In afara de asta, mama si tata au probleme cu banii( pe tata il va da afara de la serviciu in 6 luni pentru ca are 56 de ani si este pensionar) si tata a inceput sa planga in fata mea(pentru prima oara l-am vazut plangand) si mi-a spus ca este un dobitoc prost betiv si ca toate astea se intampla din vina lui. Nu imi permit un psiholog sad Inainte faceam dansuri dar acum nu mai avem bani si imi pierd pasiunea, singurul lucru care ma linistea. Trebuia sa merg intr-o excursie dar nu avem bani. Este foarte nasol si tata imi tot spune ca vom ajunge saraci lipiti adio haine adio concedii adio tot. Cel mai rau ma doare ca il vad pe tata asa suparat nu mai mananca nu mai doarme. El era cea mai vesela persoana dar de cand a aflat ca va fi dat afara este in depresie. Ce pot face? Am ajuns in puctul in care nu mai suport oamenii, nu mai suport scoala si colegii retardati, nu imi mai suport viata. Aseara m-am gandit sa ma sinucid dar, singurul motiv(bine nu chiar singurul.) pentru care nu am facut-o esti iubitul meu cu care sunt de 2 luni. El ma iubeste. Dar stie ca tot liceul ma ia la misto. Si mi-a spus de multe ori ca ii omoara in bataie dar eu nu vreau asta pentru ca tot mie imi va fi mai rau la liceu. Dupa eu imi iau bataie. Ce pot face? sad Nu mai vreau nimic. Imi doresc sa nu ma fi nascut.

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Siguuur nu ești proastă dar:

"Hei.Am 14 ani si nu mai sunt virgina de ceva timp."

Asta spuneai chiar tu acum ceva timp iar în întrebările anterioare te lăudai că la 13 ani fumezi și după vi cu chestii depresive. Viața sunt sigur că ți-ai făcut-o cu mâna ta așa deci schimbă ceva. Dacă de 3 ani ești la fel și am mai văzut întrebări despre băieți cum ți-ai tras-o sau urma să ți-o tragi și cum i-ai schimbat e și normal să fii considerată panarama școlii, un fel de Roxana Babenco.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa stai pe langa tatal tau, sa-l incurajezi si sa nu mai fi atat de egoista si batuta in cap( " Inainte faceam dansuri dar acum nu mai avem bani si imi pierd pasiunea, singurul lucru care ma linistea. Trebuia sa merg intr-o excursie dar nu avem bani.", " nu am facut-o esti iubitul meu cu care sunt de 2 luni", " Nu imi permit un psiholog sad ").
Nu e capat de drum.

| Teo29 a răspuns:

Salut, la tine problemele se leaga una de alta, esti intr-adevar intr-o situatie destul de dificila dar, nu e cazul sa renunti. Tatalui tau sa ii recomanzi sa isi revina si sa se reprofileze. Cunosc o firma se numeste Capital Jobs, am prieteni care castiga extraordinar de bine prin firma asta care le-a gasit de munca, a contat doar sa dea un simplu e-mail. Daca se plange mereu, ajunge la depresie, dependente, da din rau in mai rau. Trebuie sa il sustii si sa ii cauti tu un loc de munca cand se vor incheia cele 6 luni in care mai lucreaza.

Legat de ce zici tu, ca lumea te ridiculizeaza, trebuie sa ai o atitudine invingatoare. NU e cazul sa disperi, incearca sa intelegi din ce cauza ti se intampla aceste lucruri, incearca sa ai o abordare pozitiva si sa incerci sa remediezi ceea ce rad ei de tine. Nu pune la suflet toate, te vor distruge in timp si, crede-ma ca lor nu le va pasa daca iti vei distruge sanatatea...atunci ei vor fi cei castigatori.

Ia totul ca pe o provocare, implica-te in voluntariat daca ai timp, cauta sa castigi un banut in week end sau dupa ore, sa poti face cateva sedinte de psihoterapie. Schimbarea trebuie sa vina din interiorul tau, fa in asa fel incat dintr-o persoana de care rad acei colegi sa devii o persoana respectata care stie ce vrea si, care isi schimba viata incepand de azi.

Maine este cuvantul ratatului, pierzatorului, astazi e cuvantul de inceput orice lucrare buna. Te-ai atasat acum de o persoana, prietenul tau, si ti-ai legat sentimentele si speranta doar de el si nu este bine pe termen lung. Poate relatia nu va fi vesnica, atunci daca nu ai un psihic puternic si o dorinta de a trai, de a merge mai departe si de a schimba toate lucrurile in bine, ce vei face?

Astept sa imi raspunzi daca o sa vrei pe viitor, imi doresc sincer sa reusesti, sugereaza si tatalui tau firma de care ti am zis capitaljobs.ro si, pune inceput de speranta si reusita incepand de AZI, de ACUM!

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Ar trebui sa cauti compania unor persoane optimiste.