| NoImage11 a întrebat:

Stiu ca pare foarte stupid, dar acum cateva ore m-am zgariat cu o penita de stilou, mi-a si curs putin sange. Acum am o cicatrice super naspa. Ma doare foarte rau si am incercat sa imi pun un plasture dar asta doar agraveaza durerea. Stiu ca s-a intamplat acum putin timp dar faceti tot posibilul sa ma ajutati, va rog!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie tratata zona afectata cu apa oxigenata sau daca nu ai asa ceva atunci cu spirt sanitar, unsa cu o crema antibiotica (Baneocin sau BC56) si pe urma pansarea degetul (presupun) pentru a permite sa circule aerul necesar vindecarii si cicatrizarii ranii. Sanatate!

1 răspuns:
| RainbowD a răspuns:

Dezinfecteaza-ti zona, cu apa oxigenata, sa nu se infecteze, iar apoi pune un plasture sau altceva.