| Ionut659 a întrebat:

Sunt în clasa a 6-a s2 și în s1 a venit un coleg care îmi cauzează probleme mie și colegilor amenințându-ne și furându-ne obiecte. Ce pot face ca să scap de el? Spuneți-mi mai multe variante. Pls.

Răspuns Câştigător
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Sesizati poliția! Astfel de oameni merg la școală de corectie.

| siriusblack98 a răspuns:

1.Un consiliu al parintilor elevilor din clasa care sa se uneasca si sa ceara mutarea sau sanctionarea elevului respectiv.
2.Sesizarea politiei.
3.Va uniti toti din clasa si-i trageti o bataie zdravana.

| Ionut659 explică (pentru siriusblack98):

Varianta 3 o merită dar nu suntem animale și varianta 2 nu ai ce să faci cu ea la cum merge treaba cu poliția și nici 1 că e ca 3 doar că părinți sunt rupți la propriu de oboseală și nu au timp de treburile și certurile copiilor. # viata în românia.
Am vorbit azi cu dirigu și a spus că îl va da afară din școală!
Dreptatea e la putere.
Antibulingul este deja pus în școala mea și dacă faci buling vei fi pedepsit crud., da tot avem 80% din băieti care fac asta deci e cam rip. Dacă știi.

| Andrei200202 a răspuns:

Vorbește cu dirigintele/diriginta.