| Alex00990 a întrebat:

Un coleg este dator cu niste bani la mine de ceva timp si pare ca evita sa vorbeasca despre asta si eu imi cam vreau banii inapoi dar nu stiu cum sa fac. Nu stiu cum as putea sa il fac sa imi dea banii, nu ca si cand as putea sa ii fac ceva.
Voi ce ati face?
Mersi!

33 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Eu in locul tau asa as face: cu credinta si cu inima buna m-as ruga la Dumnezeu sa faca dreptate. Sa nu fie cu ura rugaciunea ci cu iubire, iar tu sa ierti pe ceilalti care iti sunt "dusmani". Si ai sa vezi ca in 2-3 zile iti vei recupera banii. Si sa nu uiti sa ii multumesti Domnului. Daca nu esti credincios, iti pot da sfatul asta: ai rabdare, iar cand il prinzi intr-o pasa buna intra in vorba cu el si incearca sa faci astfel incat sa isi aduca aminte ca are sa iti dea bani, poate o fi uitat baiatul. Daca e "nesimtit" si nu vrea sa iti dea banii aplica prima varianta de sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru slayer09):

Mai du-te ba de-aici, pana la dumnezeu te mananca cainii.
Mor copii prin egipt si liban si pe unde mai sunt zone de conflict, si dumnezeu isi intoarce curu.
Vezi sa nu ii dea lu asta banii inapoi.
Du-te peste el, daca sunt multi bani, cu altcineva dupa tine, ii dai si aluia ceva ca vine sa te ajute, si ti-ii recuperezi asa, daca nu vrea sa iti dea de voie buna.
II pui si dobanda daca nu are in prima zi cand te duci.

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ehehee...luminare si intelepciune sa ai frate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru slayer09):

Lasa copii cu sectele tale.
Du-te si roaga-te doar tu, lasa-i pe altii.

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de ce nu il lasi pe baiat sa zica asta, de ce trebuie sa te bagi tu intre noi? Eu i-am raspuns lui, nu tie... poate omu e si el cu credinta. Daca nu este atunci imi retrag cuvintele si alegerea ii apartine, eu doar mi-am spus parerea. Nu il oblig sa faca cum i-am zis eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru slayer09):

Un copil de 16 ani nu are creierul destul de dezvoltat, si copiii sunt mai usor de manipulat. Si tu o dai cu religia. Du-te si vorbeste cu adultii despre asta, ca sa te bage de unde ai iesit, ca aia nu mai sunt prosti. Trage-ti la copii si cu internetu si cu religii, si cu trending-uri de 2 lei, ca sunt usor de manipulat.
Ce sfat e asta, sa se roage la dumnezeu sa-i dea ala banii? laughing)

| Alex00990 explică (pentru slayer09):

Multumesc pentru parere! Nu o impartasesc dar ti-o respect!

| slayer09 a răspuns (pentru Alex00990):

Ok, se pare ca dai dovada de mai multa minte decat unii de p-aci. Stii ce e aceea omenie si stii ce e acela respect. O zi frumoasa iti doresc!

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca acest copil de 16 ani stie ce este acela respect. Voie buna sa ai frate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru slayer09):

A gresit e mic. Mai tarziu cand va mai creste, o sa te scuipe cand vede care-i treaba.
Am si eu o intrebare. Fiind religios, te duci la biserica, oricare ar fi aia, pocait adventist, ortodox etc, nici nu ma intereseaza.
Dar sunteti o comunitate, donati bani, mai ales la pocaiti ca acolo trebuie sa dai 10% din venit, dar si la ortodocsi te duci cu bani.
Sunt curios, la biserica la care te duci tu, care a fost ultima actiune de, eu stiu, binefacere, donatie, suport pentru cazuri de copii bolnavi care au nevoie de tratamente de 100 de mii de euro. Poti sa il intrebi pe pastorul de la voi de acolo sau preot sau ce e? Ca sa nu ma sim vinovat ca m-am luat de tine si sa zic, uite ma, aici oameni de valoare, care ajuta comunitatea.
Care ar fi cel mai recent caz in care biserica ta a ajutat un om sau o familie nevoiasa, si cu ce?
Si fara raspunsuri de-alea cu "parintele se roaga pentru ei"
Chiar sunr curios, da-mi peste nas si fa-ma sa ma simt un gunoi si baga un caz de-asta lacrimogen in care biserica ta a ajutat o familie de nevoiasi, si sa ma faci sa ma simt ca ultimu om.

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa iti dau peste nas, vreau sa incerc sa iti deschid si o alta perspectiva, sunt ortodox, ma mai duc din cand in cand la biserica, nu incerc sa oblig pe nimeni sa faca ceea ce cred eu, eu incerc doar sa deschid un pic mintea altora catre Dumnezeu? De ce? Pentru ca El chiar exista, si este o alta traire, cunoscandu-l. Si eu eram anti biserica, popi si toate astea, dar printr-o boala am ajuns sa Il cunosc. Sincer, nu mi-ar fi pasat de voi, faceti ce vreti cu viata voastra, nu raspund eu pentru faptele voastre, dar stiind cum am fost eu si cum sunt acum, imi e mila de voi cand va vad suferinta din inimile voastre prin ceea ce scrieti aici, si incerc, poate, macar sa cercetati sa vedeti cum e. Sa vedeti cum e si cine e acest Dumnezeu. Totul e la alegerea voastra, eu nu oblig. Si ca sa iti dau unul din multele exemple ai aici un exemplu de preot care ajuta: https://youtu.be/6eE_izSM6EY.
P.s. voi cei fara Dumnezeu, nu cunoasteti, nu cunoasteti si cealalta parte si de aceea va este mai usor sa spuneti ca nu exista si ca toti preotii sunt oameni care vor bani. Da, asa gandeam si eu, dar cunoscand am aflat si de ce unii vor bani si fac numai fapte rele: acei preoti pot fi oameni de rand cu imbracaminte neagra care vor sa faca bani. Du-te tu la manastiri, la cele departate de orase, si ai sa vezi acolo alta viata. Dar totii avem alegerile noastre. bune sau rele, si prin alegerile noastre viata noastra va fi buna sau rea. Pace tie frate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru slayer09):

Cand au murit oamenii aia la colectiv, sti ce-a zis prefericitu?
Ca el nu ajuta pe nimeni, ca erau satanisti si ascultau muzica satanica. Wtf, lideru bisericii ortodoxe romane, a spus asta in public.
Ma lasi cu prostii tai? #
Unu n-a iesit de la biserica, sa ajute.
Si nici nu platesc taxe. Bani au cacalau.
Mai vezi tu pe la televizor cazuri de-astea, cu copii care au nevoie de bani.
Am vazut multa lume sunand si donand bani.
Oameni simpli, sau oameni ca gigi becali.
Dar a sunat vreodata vreo fata bisericeasca, sa zica, uite, copilul asta va merge in venetia sa fie operat, si noi vom suporta toate costurile.
Ai vazut vreodata sa se intample asa ceva? ca eu nu.

A, 2-3 preoti rataciti, care au grija de ceva copii orfani, si jumate din ei s-a dovedit ca erau pedofili si de fapt nu ajutau copii, si profitau de ei,
Miliarde, nu milioane de euro au, miliarde.
Ar putea ajuta comunitatea cu muuuuult mai mult.
Nu prin "rugaciuni", lasa mamaie ca te faci bine, m-am rugat eu pentru tine", ci prin ceva concret, palbabil.
Sa le plateasca tratament, ceva.
Nu asta este scopul unei comunitati, fie ea si bisericeasca? sa contribuie fiecare la comunitate.
Nu sa te duci la biserica, sa te rogi sa fie bine. si sa speri ca cineva acolo, undeva, la 100 de miliarde de ani lumina, sa te auda si sa faca ce ii spui tu.

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti respect punctul tau de vedere. Zici ca sunt oameni simpli, care ajuta care fac donatii...crezi tu ca acei oameni sunt satanisti? Sau ei Il au pe Dumnezeu in mintea lor sau inima lor si din iubirea inimii lor si mila lor ajuta? Asta e marea taina, nu stii care e crestin si cat de crestin e un om simplu. Ce vezi tu la televizor ce informatii alegi tu sa crezi de la televizor, internet, pe tine te priveste, dar daca alegi informatiile negative si le accepti, atunci catre ele te vei duce si mintea ti se va intuneca si vei vedea numai raul. Becali crezi ca nu e crestin?big grin ia cauta pe Youtube sa vezi ce zice despre Dumnezeu si cum canta el Domnului. Adica acesti oameni simpli nu sunt oameni bisericesti? Crezi ca ei nu se duc la biserica? Si ca sa iti raspund la intrebarea cu colectivul, ce treaba are biserica cu cei de la colectiv? Tu ai fost acolo sa ajuti? Ai fost acolo sa te imllici? Daca da, respectele mele. Daca nu, nu mai judeca. Biserica e a Domnului, ea ajuta sufletele, nu trupurile. De aceea ai spitale, salvari. Ce putea sa faca biserica? Doar sa se roage pentru sufletele lor. Suntem toti oameni, toti gresim, preotii, calugarii, toti sunt oameni, toti gresesc, nu mai judeca, pentru ca nu stii ce se afla in mintea unui om atunci cand greseste. Daca nu crezi in Dumnezeu si biserica, macar fii om si lasa-i in pace pe cei cu credintele lor si nu ii batjocori, respecta-le decizia. Fii om!

| anonim_4396 a răspuns (pentru slayer09):

PaI stai ma tata putin, eu nu mai stau in Romania de mult. SI nici nu am posibilitati financiare asa cum are biserica, ca sa fi putut ajutat eu.
Eu sunt un om simplu.
Nu ma duc la biserica sa donez bani sau mai stiu eu.
Tu imi rastalmacesti cuvintele.
Cum sa nu aibe obligatie preafericitul?
Era totul colaps. nu erau locuri in spitale, nu erau ambulante, nu era nimic.
Din cauza coruptiei, ma rog,
SI iese barbosu ala in public, si zice, " aaaa pai nu ca noi nu ajutam, ca erau satanisti"
pai du-te dracu de barbos imputit.
Au miliarde si conduc masini de sute de mii de euro, in timp ce la ei la slujbe, vin oameni bolnavi, oameni simpli.
"Biserica e a domnului si ajuta sufletele, nu trupurile"
ce convenient este asta pentru biserica, nu crezi?
de ce mai cer bani de la enoriasi, si bani cand mori, sa te inmormanteze, si contributie pe an, si la botez, si la nunta, si la tot?
ce fac ei cu banii aia, daca nu ofera ajutor oamenilor nevoiasi?
pentru ce le cer credinciosilor bani, daca banii aia nu se duc la cei nevoiasi?
ce zice dumnezeu tau, ajuta-l pe ala nevoias bla bla, nu asa zice?
Eu acum daca vad un caz, cu un copil care are nevoie de 70k sa fie operat afara, si contactez biserica ortodoxa romana, o sa-mi dea muiut ajutor. O sa zica, ne rugam pentru voi mai multe nu putem face.
Si barbosu are aur pe el din cap pana in picioare, proprietati in toata tara, spa-uri hoteluri, flote de masini de milioane de euro in total, si cate si mai cate, si nu e in stare sa ajute un asemenea caz?
din banii enoriasilor care doneaza fix pentru asta, vorbim aici strict de donatii, nu de banii care ti-ii ia popa cu japca din buzunar, si te ameninta ca daca mori, ca nu vine sa-ti cante la groapa si nu te primeste la cimitir.
Mafia in starea ei cea mai buna. Astia sunt.

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu si inteleg ce vrei sa zici. Nu toti preotii sunt perfecti, toti suntem oameni, unii calca destul de stramb, vremurile s-au schimbat lumea s-a schimbat, preotii nu mai sunt ce au fost, dar, nu asta trebuie sa fie atitudinea ta, sa dai in biserica pentru ca unii preoti nu pot sluji Domnului asa cum trebuie. Biserica nu este formata doar din preoti, biserica este Cuvantul Domnului, este totalitatea persoanelor care cred in Dumnezeu. Preotii pot cadea, dar biserica nu va fi niciodata daramata, si aici nu ma refer la locasurile de cult, ci la totalitatea sufletelor care intrupeaza biserica. Acei oameni care sunt mereu dornici sa ajute, fara asteptari, acei oameni simpli cu inima buna, aceia sunt oamenii Domnului, aceia care nu judeca, aceia care nu se uita in curtea vecinului si devin invidiosi, aceia care nu da cu pietre pentru ca au ei o convingere din auzite si nu cunosc.
Mie imi pare rau ca nu puteti sa vedeti cu ochii mintii adevarul, pentru ca sunteti prea ingropati cu mintea in lumea asta, in probleme, suparari, stres, rautate.sad. Toate cele bune!

| anonim_4396 a răspuns (pentru slayer09):

Deci daca aprinzi o candela in casa, si e pe marginea mesei, si copilu trage de ea si o darama pe jos, sa ma astept ca dumnezeu sa ma protejeze sa nu-mi arda casa si copilu. Pot sa ma duc sa ma *** linistit stiind ca nimic rau nu se va intampla, ca dumnezeu are grija de mine. Si las si candela aprinsa, (poate uit ca e acolo )si copilu jos.
Ca n-are cum, ca dumnezeu sa ma traga pe sfoara, sa mor ars ca prostu in casa. Asta vrei sa zici? Ca sa stiu sa nu imi mai fac griji de-astea, si sa ma "predau domnului" si sa ma las in mainile lui.
Asta vrei sa zici?
mai du-te dracu de prost.
Cum iti asterni asa adormi.
Iti faci patu, dormi calumea.
Te duci la munca, ai de toate.
Stai acasa si te rogi, nu-ti da nimeni nimic.
si traiesti sarac
Ce rost are sa traiesti bogat cu duhu, pe un trotuar fara casa, si fara nimic? cand poti sa muncesti si sa ai ce vrei tu? fara sa mai ceri ajutorul nimanui.
Ar trebui ca asta cu religia bagata pe gat, cum faci tu aici, ca stii ca sunt copii, si sunt usor de manipulat, sa fie pedepsita la fel ca pedofilia.
Ca profiti de copii, care nu stiu diferenta intre rau si bine la varsta lor, sa le bagi pe gat raspunsuri cu dumnezeu si bla bla, si cu arca lu noe, si alte cacaturi.
lasa copiii in pace, panarama de om ce esti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru slayer09):

De ce nu le vorbesti oamenilor peste 30 de ani despre religie? ca te scuipa in ochi si ca sunt mai trecuti prin viata decat copiii? si stiu ca esti full of bullshit?
inca odata, lasa copiii in pace si du-te si roaga-te tu singur la tine la cosmelie acolo, si lasa-i pe altii sa aleaga ce vor ei.

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intunecimea mintii tale e prea mare pentru explicatiile mele. Dumnezeu nu lucreaza asa. Cand vei fi mai luminat la minte vei intelege, pana atunci pace sufletului tau, ca vad ca te-ai cam tulburat!

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca el a intrebat, daca era om de 30 de ani si vedeam aceeasi intrebare, acelasi raspuns i-as fi dat. Dar cum zici si tu, cum iti asterni asa o sa dormi, sper sa te lumineze Dumnezeu si sa vezi adevarul. Nu zic ca trebuie' sa stai ca o lichea in pat si sa iti vina din cer. NU, si eu sunt contra lenevirii, si nici nu trebuie sa nu ai grija de copii tai, trebuie sa faci tot ce iti sta in putinta sa faci ca om, sa muncesti, sa ai grija de copii, de mama la batranete, sa faci ceea ce faci ca om pe pamant, muncesti, faci bani, iti cumperi de trebuinta ale casei, faci copii, ii cresti si mori. Dar toata viata asta trebuie sa o traiesti cu sufletul deschis, trebuie sa traiesti cum ca Dumnezeu este un parinte de-al tau, si atunci cand ii ceri ceva, El iti va da, si chiar iti da, dar printr-un mod lumesc, prin oameni, el asa lucreaza, nu te gandi la minuni sa iti cada bani din cer. Dar pentru tine astea sunt de alta natura, pentru ca nu crezi in ele si nu ai cum sa vezi acele mici minuni ale Domnului in fiecare zi din viata ta. Adica cum ziceti voi ateii: "soarta" a facut sa se intample asta, "soarta" m-i te-a scos in cale. Si eu nu fortez pe nimeni, nu fac propaganda si bag pe gat omului, daca vrea sa faca asta bine, daca nu este treaba lui. Aici pe TPU este o comunitate, fiecare cu ideile si parerile lui, de asta intreaba omul pe TPU, sa vina raspunsuri de la oameni, fiecare cu parerile lui, daca eu am parerea asta si vrea sa o accepte bine, daca nu, iarasi bine, Nu ma intereseaza sa ii bag in cap nimic. Este strict alegerea lui, asa cum toti in viata alegem sa facem bine sau sa facem rau, sa acceptam ceva sau sa nu acceptam ceva. Eu fiind crestin, am idei crestine, tu fiind ateu, ai numai idei lumesti. Asa cum altul fiind bataus, are idei de instigare la lupta si etc. Fiecare scoate din inima lui ceea ce a adunat pe parcursul vietii. Asa ca nu mai judeca lumea si nu mai da cu pietre, pentru ca astfel arati cine esti tu cu adevarat. prin vorbele si faptele tale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru slayer09):

Dar cum lucreaza? random? Pai random, daca iti merge cate o data bine si cate o data rau, nu e dumnezeu.
Iti merge bine daca-ti misti curu. Daca nu, si stai acasa, nu-ti merge.
Cand iei salariu de la munca, nu e gratie lui dumnezeu, e gratie tie ca te-ai dus la munca 12 ore pe zi 6 zile din 7.
Cand pui o rosie in gradina si toata vara nu ploua, si te rogi la dumnezeu sa dea cu ploaie, sa mananci si tu ceva, cum e?
Da daca stai in capatu celalalt de lume unde ploua, o sa zici ca dumnezeu ti-a dat.
In afara sa imi citezi din biblie, si doglme, si alte minuni, n-ai fost in stare sa explici fenomenu.
Decat din ce ai inteles si tu de la ceilalti credinciosi si de la popa, atat.
Ca ei au explicatie la tot.
Ca sa vezi ca dumnezeu nu lucreaza asa, si ca lucreaza altfel.
Are program de gravide?
Daca tot esti asa smecher, cu bunatatea voastra,
printeaza asta
https://www.facebook.com/......468145831/
mergi la biserica la voi cu ea duminica acum si zi la preot daca poate face ceva, sa doneze o parte din donatiile pe care enoriasii le fac, pentru exact cazuri ca astea.
Si sa nu-mi zici iar ca nu merge asa si ca dumnezeu lucreaza pe cai nebanuite.
Fa-ma sa ma simt ca un dobitoc ca am avut curaj sa gandesc "cu negrul sufletului" sau cum ziceai tu, Cu rautate.
sau ce mai era.
Si revino luni si zi-mi ce-a zis popa. :)

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate, nu stai sa mai explic cine este Dumnezeu si cum lucreaza El, pentru ca nu ai sa intelegi, pentru ca mintea iti e intunecata de rautatea oamenilor, de rautatea preotilor. Tu vezi doar ceea ce tie iti convine, adica vezi doar ceea ce mintea ta vrea. Daca mintea ta este indoctrinata cu rautate, atunci numai rautate o sa vada. Am mai zis ca oamenii sunt supusi pacatului, toti suntem oameni, toti gresim, unii vor sa se faca preoti doar pentru a face bani, altii pentru faima, altii ca sa batjocoreasca biserica, sa o defaimeze. Dar nu asta conteaza, important e ca tu sa iti vezi sufletul, inima, si sa nu mai judeci pe altul, sa nu te uiti la vecinul in curte si sa dai in el cu pietre pentru ca nu e ca tine. Fiecare are soarta lui dupa alegerile sale. Faci bine, culegi bine, faci rau culegi rau, daca preotii sunt cum sunt, ei vor alege rautatea din ei. Sunt constient si eu ca sunt preoti ca fac lucrurile pe care mi le zici tu, dar asta nu imi da dreptul sa ii judec si sa le stau impotriva, este treaba lor, ei vor da socoteala pentru faptele lor. Dar ca exemple sunt multe pe Youtube cu fel de fel de preoti care isi dau si ultima bucatica de paine saracilor. Du-te la manastiri, indepartate de orase, si cere de mancare sa vezi cu cate bucurie te vor primi. Sunt preoti buni si preoti rai, asa cum sunt si oameni buni si oameni rai, dar tu nu ii judeca si nu ii baga pe toti in aceeasi oala pentru ca nu te ajuta cu nimic pe tine sa stai sa te oftici ca ei sunt cum sunt, si aici ma refer la toti oameni, nu te ajuta cu nimic din punct de vedere mintal sa te oftici pe pacatele oamenilor. Daca ai fi credincios ai vedea altfel lucrurile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru slayer09):

Si aici, https://youtu.be/Uxei6vr697k?t=298
cum lucra dumnezeu?
prin cai nebanuite la fel?
si aici la fel?
https://youtu.be/Uxei6vr697k?t=406
tot prin "cai nebanuite"?

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te uiti la minutul 9:35 un baiat din lagarul ala zice ca vrea sa se faca preot. Ce explicatie dai, cand stii ca el a suferit atat de mult acolo in batai groaznice si chinuri si totusi nu l-a hulit pe Dumnezeu, ba chiar vrea sa ii fie slujitor Lui. Oare voi care suferiti atat in lumea asta din cauza ca nu aveti masini, bani multi, femei multe, o casa, o prietena, o iubita, un tata, un mama, aveti dreptul mai mare sa Il huliti pe Dumnezeu si sa ii cereti socoteala pentru neajunsurile voastre? Iar Dumnezeu nu se baga in voia omului.
Si daca tu nu crezi in Dumnezeu iti las o gandire profunta sa te gandesti la ea: daca tu crezi in big bang si teoria lui Darwin, (care sunt doar teorii, nu neg ca sunt si multe teorii despre Dumnezeu, dar alegerea iti apartine, ori cu Darwin ori cu Dumnezeu), te intreb: ce era inainte de big bang? cum au aparut acele 2 "pietre" de s-au ciocnit si prin praful lor s-a facut lumea si noi. Eu nu pot sa imi dau seama prin ce mod acele 2 pietre existau inainte sa se nasca universul. Si daca au existat inainte sa se nasca universul, unde au existat acele 2 "pietre" si acele 2 pietre din ce erau facute si prin ce spatiu aluneca astfel incat avea viteza aceea asa mare incat sa se izbeasca una de alta? Ia mai gandeste-te!

| anonim_4396 a răspuns (pentru slayer09):

Dar inainte de dumnezeu ce era?
cand nu era nimic.
Ca n-ai cum sa fii acolo din totdeauna.
Copilul ala probabil ca era vizitat de preoti (doamne fereste sa nu fi fost vreunu ca pomohaci)
Copiii povestesc ca erau abuzati mai mereu.
Cum sa nu-i ceri socoteala cand vezi asa ceva?
https://www.youtube.com/watch?v=S8mbPUR91vI
eu sunt egoist? Si cine e de fapt ala rau? cu rautate in suflet cum zici tu, eu, ca ii cer socoteala, sau el, ca nici macar nu intoarce capu la asa ceva?
Si sa nu zici iar ca lucreaza pe cai nebanuite ca mor.
Daca a fost in stare fii-su sa faca din apa vin, si din orb neorb, si din lepros sanatos, ce era sa sufle putin in bomba aia si sa o mute 2 km mai incolo in desert?
O nimic toata.
Faptul ca daca exista un dumnezeu si un iisus, cum spui tu, si au lasat sa se intample asta, pai sunt mai rai. nici nu mai zic.
Tu daca mergi pe strada, si vezi o femeie care se impiedica si cade pe strada, si nu o ajuti, ce fel de om te face, si ce fel de "om" il face pe dumnezeu, cand vede ce se intampla, si se intoarce pe partea aialalta?

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, hai sa ne intoarcem in trecut. Cu big bangul, materie, s-a format pamantul, a iesit apa, au fost mormolocii, broastele, dinozaurii, in final maimutele, si din maimute omul. Apoi omul a progresat in gandire, si stau si ma gandesc: pentru ce a nascocit omul o asa mare teorie a Divinitatii, pentru ce? vei zice ca pentru acei oameni care voiau ca crestinii sa fie sub stapanire si sa faca ce vor cu ei, sa ii spele pe creier, nu? atunci daca a fost asa, de ce in trecut crestinii au fost omorati? de ce crestinii, in adevaratul sens al cuvantului, nu cei prefacuti, radiata de bucurie, sunt luminati la fata, necrispati? din cauza ca Dumnezeu le face rau? sau pentru ce crezi tu ca Dumnezeu este rau daca acestor oameni le arata numai bunatatea? Caile Domnului nu sunt ca si gandurile noastre. cand o sa fii un crestin, daca vrei, o sa vezi cu ochii mintii adevarul. Poruncile si caile Domnului inspira doar bunatatea si dragostea, deci ele nu au cum sa dauneze celor din jur sau tie ca si crestin, ba din contra, sufletul va fi mult mai linistit in lumea in care traim noi. in agitatia asta, in dezastrele pe care le avem. Si toate astea se intampla cu ingaduinta Domnului pentru ca lumea este rea si ii lasa faca ce vor. Iar cei ce sunt chinuiti pe nedrept, aceia sunt martirii Lui, adica acea jertfa pentru altii, pentru un plan Divin. Si sa iti mai dau un exemplu. Daca tu crezi ca Dumnezeu e rau, de ce din dragoste pentru mantuirea noastra l-a dat pe Domnul iisus la moarte? Bine asta daca crezi in asa ceva.

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si sa iti raspund si la intrebarea cu de ce nu se baga Dumnezeu, pentru ca oamenii au devenit atat de rai si de necredinciosi incat chiar daca ar invia careva pe cineva sau ar face cineva minuni ar crede ca e fake. Dar pentru cei ce vad Dumnezeu face minuni in fiecare zi, nu mai mult decat normalul lucrurilor. Si ti-am mai zis ca Dumnezeu nu se baga in voia omului. Acum, in vremurile astea, totul va fi din rau in mai rau, Dumnezeu ingaduie sa piarda lumea asta, prin deciziile oamenilor, prin rautatile lor. Nu El face ca lumea asta sa fie asa, ci alegerile noastre. Nu poti sa Il invinuiesti tu pe Dumnezeu ca rautatea omului distruge lumea. Ca nu e voia Lui, e voia omului, daca el e pacatos, Dumnezu Il lasa in credinta lui pacatoasa, nu ii da palme peste cap si ii spune: ba, vezi ca nu e bine ce faci. Ai legi, ai biblia, inca ai biserici, inca ai preoti buni, mai rari, dar inca ai, fata de alte tari. Daca vrei sa aflii cuvintele Domnului si caile lui, ai unde sa te duci si sa te informezi. El a lasat Cuvantul lui, restul este decizia ta daca vrei sa asculti Cuvantul lui sau nu. Pamantul este pentru om, aici traiesti cu voia ta, ori spre bine ori spre rau. Dumnezeu se baga si in lumea aceasta dar nu vezi tu. Sunt multe cazuri cu oameni decedati care au inviata, erau in moarte clinica, si au vazut pe Domnul, si s-au reintors in trup. O sa zici ca sunt baliverne ca este imaginatia din soc si etc. eh. uite aici vreau sa zic ca si daca va face minuni cu invierea tu nu vei crede. Cerceteaza si ai sa vezi ca Dumnezeu exista. Minuni sunt multe, dar nu toti le vad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru slayer09):

Omul a progresat in gandire si a evoluat, pentru ca a fost in varful piramidei din lantul trofic.
Daca nu era omul, cu siguranta erau alte animale, mamifere sau mai stiu eu, care sa ii ia locul.
asa.
Cat despre crestini omorati, exista acest razboi intre religii de mii de ani sau poate zeci de mii de ani.
Ala se bate cu ala, ala se bate cu ala si tot asa.
Religia noastra spune ca vine dumnezeu si cu ceata lui de calareti si bla bla, si lupta cu raul ( care de regula e portretizat ca alta religie )
Musulmanii la fel, cu dusmanii,
evreii la fel cu dusmanii.
si uite asa, in loc sa fim gheorge din Romania si john din america, 2 oameni la fel, dar cu obiceiuri si mancaruri diferite, sunt 2 oameni cu credinta diferita, si ambii cred in lucruri diferite.
Si de aici si conflictul.
Daca erau 2 oameni care credeau in acelasi lucru, nu mai exista problema,
Ce-au chinezii cu musulmanii uygur de ii persecuta?
Ce-au israelienii cu palestinienii de impartit?
Ce-au indienii cu pakistanezii?
Vezi un tipar aici?
Ce-au romanii cu ungurii si invers?
Ca suntem toti oameni pana la urma, pana sa avem religie si mai stiu eu, suntem toti la fel.
Dar cand pui la socoteala si religia, treburile se imput deja.
Poti sa ai tu o gramada de raspunsuri la tot, ca asa sunt toate religiile, au raspunsuri la toate intrebarile, si daca nu au, inventeaza ceva mumbo jumbo gen, Dumnezeu "lucreaza pe cai misterioase".
Tanti aglaie care are cancer si nu mai vede, si se roaga la dumnezeu sa se faca bine sa poa sa mearga si ea afara sa fie in putere sa sparga lemne, se roaga degeaba :)
O operatie cu laser la ochi, si un regim bun, ar putea salva-o tho.
Eu nu vreau sa fiu martirul nimanui.
Ca sa nu mai vorbim de iisus, ca s-a nascut asa, din fecioara maria virgina.
Daca dumnezeu are puterea asta, sa lase femei insarcinate doar asa cu gandul, ( ca poate, dupa religia ta )
de ce nu le ofera un copil si cuplurilor care se chinuie de ani de zile sau o viata intreaga? si ii lasa sa se chinuie?
Ca de putut poate.
Cum se numeste acel cineva, care poate sa faca ceva sa ajute pe cineva, fara nici cel mai mic efort, pe cineva care e la ananghie, si nu o face?

poftim
https://www.youtube.com/watch?v=PoYqwT4Q8rM

Nu-l poți convinge de nimic pe un credincios, pentru că credința lui nu se bazează pe dovezi, ci pe o profundă nevoie de a crede. Carl Sagan, astrofizician

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da frate, nu are rost cu polemica asta, eu voi spune mereu parta "goala" a paharului in fata ta si tu vei spune mereu partea "plina" a paharului, fiecare avem principiile noastre de viata, convingerile noastre. Si sa zicem ca nu exista Dumnezeu, pentru mine ca eu cred in El, ma ajuta in viata asta mai mult ca un psiholog, ca un parinte, ca un mentor. Deci de exista sau nu, pentru mine are efecte bune in lumea aceasta, imi stiu scopul, sunt mai fericit, pun pret pe lucrurile marunte, am mai mult chef de viata, si merg inainte...pana la moarte, si cand o veni moartea, sa vina, ca nu imi e frica de ea. Poate la un moment dat in viata ta va exista un macaz care se va schimba si vei avea in minte acea sclipire a mintii catre Dumnezeu. pana atunci pace tie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru slayer09):

Unu mananca porc unu nu mananca, si de acolo porneste cearta.
Unu bea alcool altul nu bea, si la fel de acolo pornesc diferentele.
Unu se roaga sambata altul duminica.
Unu tine post altul nu.
Unu sarbatoreste craciunul altul alta sarbatoare.
Unii sarbatoresc pastele. altii din alte religii nu.
Unu mananca halal altul mananca orice.
Si de aici vin diferentele, si conflictele intre oameni.
Ca de ce vine un musulman la scoala, apoi 2 apoi 3 apoi, 4, si se strang toti, ca nu mai vor porc la cantina, si vor mancare halal.
Si oameni care au trait acolo de zeci de ani, sute de ani, au mancat ce au vrut, si nu sunt de acord sa vina un outsider, si sa faca el regulile, si poc, ia conflict. Se da la ziar, si la tv, si pe internet, si vad copii si adultii si zic, ba ia stai asa ca nu e asa.
Apoi scade religia din ecuatie si vezi ce-ti da.
2 oameni normali, parinti, care isi duc copii la scoala, si poate mai si vorbesc pe holu scolii si schimba 2 vorbe.
Un copil nu stie nimic despre rasism, pana nu ajunge la adolescenta, sau poate si mai devreme, cand incepe sa citeasca pe net tot felul de bazaconii, ca negrii sunt rai ca aia sunt nu stiu cum, ca aia sunt teroristi, si ca sunt nu stiu ce religie.
Dar un copil nu se naste cu ura in el catre nimeni.

De cum intri in scoala, cel putin la mine asa a fost, am fost obligat sa merg la orele de religie desi eram mic, si habar nu aveam ce inseamna.
Nu aveai de ales intre catolicism, ortodoxism, sau alte religii.
Era doar una.
De cand pana cand e obligatoriu in scoli, sa bagi in cap copiilor tampenii? Ca ei saracii n-au de ales, si nici nu stiu ce inseamna.
Hai, dupa 20 25 de ani, un om poate gandi cat de cat pentru el, si sa stie ce e bine si ce nu. Cat de cat asa, pentru inceput.
Dar nu de la scoala, bagat pe gat, de la 9-10 ani.
Ce stie un copil de 9-10 ani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru slayer09):

Nu ti-e frica de moarte? ia fa un copil sau 2. si mori asa, cand au iei un an, sa-i lasi singuri, sa se recasatoreasca nevasta-ta cu un betiv, si sa-i bata ala toata ziua.
Ti-ar mai fi frica de moarte atunci?

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Moartea poate veni oricand, de ce sa iti fie frica de ziua mortii cand stii ca trebuie sa mori, este ceva natural. Asa ca atunci cand vine vine cu un motiv. Si tu te poti trezk peste ceva timp cu un infarc, tu fiind sanatos tun, nu fumezi, nu bei, faci sport, dar totusi poti sa faci si infarct. Asa ca ce rost are sa iti fie frica de moarte? Vrei sa traiesti mereu cu frica si sa nu poti fi atent la bucuriile vietii? Bucura-te de ceea ce ai, multumeste pentru ceea ce ai si lasa fricile si tot ce iti intuneca mintea (grijile, invidia, mania, mandria, iubirea de sine, intristarile..etc.) si lasa totul sa se desfasoare natural si cu iubire.

| slayer09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai mare dreptate. Unui om nu ii este permis sa fie obligat sa faca aia sau aia, unui om trebuie sa ii explici si sa il invezi, apoi daca el nu asculta ( tu stiind din experienta care poata fi soarta lui), si el fiind capos si nu vede fiind cuprins de orgoliu, il lasi sa vada, il lasi sa intre in "problema" aceea ca apoi sa vada in ce s-a bagat, si d-acolo se pot intampla 2 lucruri: ori isi da seama si stie ca a gresit, ori se ambitioneaza mai mult si ura lui creste si va vedea lucrurile si mai negre. Iar ceea ce zici tu cu diferentele dintre noi, tu, eu, toti trebuie sa ne respectam credintele, principiile, gandurile tuturor, pentru ca suntem toti diferiti. De aici scandaluri si conflicte: nu ne raspectam alegerile, fiecare vine cu parerea lui si vrea sa impuna si celuilalt parerea, chiar daca poate e gresita parerea pentru comunitate, el in sinea sa vede ca acea parere e buna. Asa si pentru noi, eu cred in Dumnezeu, imi place sa fiu cu Dumnezeu, simt sufletul descatusat de toate problemele vietii si simt bucuria Dumnezeului meu. Daca exista sau nu, e strict treaba mea. Daca eu vreau sa cred si asta ma face ferivit e strict treaba mea. Tu nu ai dreptul sa ma hulesti si sa ma scuipi pentru credinta mea, asa cum nici eu nu am dreptul sa iti impun sau sa te oblig sa crezi in Dumnezeu, mai ales ca nu Il cunosti. Asa ca fiecare cu alegerile si deciziile lui. Tu ramai la credinta ta, lumeasca, dar respecta-i si pe ceilalti, respecta-le deciziile, da-le sfaturi, dar lasa-i pe ei sa aleaga, pentru ca viata fiecaruia se compune din rezultatul emotional al fiecarei alegeri. Daca tu stai sa il injuri si sa il hulesti si sa te enervezi pe el, nu rezolvi nimic, ba din contra, poti inspira frica, poti inspira orgoliu si celalalt sa iti raspunda tot cu orgoliu, poti inspira mandrie, si celalalt sa te ia peste picior. Asa ca fii bland si intelept si explica-le oamenilor ceea ce tu crezi dar nu ii obliga.

| Donsavas a răspuns:

Dacă e vorba de o sumă importanța, vorbește cu părinții tai sa apeleze la cadru didactic, autorități etc. Dacă nu, uita de ei.