| LucaAdina a întrebat:

Va avertizez ca este destul de mult de citit, dar ma cam macina aceasta povestehappy.
Pe vara, acum 7-8 luni sau ceva de genul, vorbeam cu un tip care era a12a, stiti si voi, criza cu bac-ul, am inceput sa vorbesc cu el la insistentele unor prieteni, spunandu-mi ca ma place foarte mult. Eu nu mai voiam sa aud de baieti, trecuse un an si ceva de cand nu mai vorbeam cu fostul meu prietenhappy si nu mai aveam asa multa incredere in baieti. Pana la urma am acceptat, la inceput il uram si mi se parea ca e foarte naspa, cu orice ocazie spuneam acelor prieteni ca nu avem nimic in comun. Dar tot vorbind, am inceput sa ma atasez de el. am acceptat pana la urma sa ne intalnim la un balcihappy am facut cunostinta cu mama lui (o femeie minunata, lucreaza in acelasi loc cu vara mea si inca mai intreaba de mine si spune ca sunt o fata minunata si cu bun simt laughing) ), tatal, unchiul lui si verisoara lui cea mica. Eu incercam sa o iau foarte usor, pentru ca ceea ce se aprinde repede, se stinge la fel. Incercam dar nu prea reuseam, m-a intrebat daca poate sa ma ia de mana, am stat putin si am zis "bine'. Ma simteam pentru prima data in siguranta si ca si cum ar fi ceva stabil, imi oferea feeling ul asta. In fine. s-a facut 12 si nu mai gaseam masina unde o parcase, o adevarata poveste, ca mai eram cu inca 2 prietene; in loc sa caute masina, imi spunea 'uite cate stele sunt pe cer!' si am inceput sa cantam 'melodia noastra' cica aceea cu ' te caut printre stele'laughing In fata portii mele m-am apropiat de el si doar ne-am atins cu obrajii, dupa ce am plecat eu, le-a spus prietenelor(care stau in apropiere de el) ca ' acum nu-mi mai trebuie nimic' si a stat asa putin cu capul pe spatelaughing. Dupa 2 zile dupa intalnirea aceasta, ne-am sarutat prima data (nu va ganditi ca a fost ceva foarte pasional sau stiu eu, doar un pupic foarte putin mai lunglaughing ).Na, mi-a facut o criza de gelozie si mereu era gelos daca vedea ca vorbesc cu amicii mei.i-a dat mesaj unui tip si m-a facut sa ma simt prost fata de el, ca nu trebuia sa exagereze asa, mai ales ca erau colegi si parca intr-un fel se afirma prin asta ca sunt "proprietatea lui".
Era foarte stresat cu bac-ul, eu il incurajam, dar nu prea mai vorbeam, desi altor persoane raspundea, mie nu. Ne-am intalnit ultima oara si am stat pana la 4 dimineata. Vorbea cu amicul meu si ii spunea ca e cu mine. dadea in jos la.mesaje si vad o tipa, ca vorbea cu ea, i am spus sa imi arate si a inchis telefonul. Apoi am zis sa i-o intorc si i-am pus melodia pe care o facuse fostul meu prieten pentru minehappy. A stat cu privirea fixata si nu a spus nimic. Dupa ceva zile am aflat ca de fapt tipa aceea era fosta lui (dar mie mi-a zis ca nu a avut nicio relatie, la fel si mama lui) care era impreuna cu tipul care ma placuse mult timp inainte sa apara ea, si ne-am certat din cauza ei, pentru ca era geloasa ca vorbim( doar ca prieteni, nimic mai mult)si ea ii spunea ca nu e fericita in relatia asta si il vrea inapoi. Acum nu stiu daca e chiar adevarat sau doar voia sa se razbune pe mine. Ce-i drept, el cica ii spunea ca acum vorbeste cu alta fata(adica eu), dar nu era foarte convingator.Am acceptat lucrul acesta putin timp, pana cand l-am sunat de zeci de ori+mesaje cand eram la ziua unei prietene pentru ca aveam o problema si nu mi-a raspuns. Am mers cu varamea acasa, dar mai intai am dus-o pe maicasa acasa pentru ca el nu avea chef sa vina dupa ea, deci ei i-a raspsuns(e maicasa, dar eu chiar aveam nevoie de el atunci). Dupa asta i-am spus ca nu-mi raspunde cand are el chef, ca eu chiar aveam mare nevoie de el atunci..si ma mintea in fata ca nu are niciun apel de la mine.Am decis sa o las balta, pentru ca nu mai aveam de gand sa mai traiesc cu aceste chestii, mai ales ca mai trecusem printr-o relatie toxica si era mult mai grav, nu voiam sa ajungem acolo si sa devin dependenta de el. Dupa aceata intamplare, incepe sa raspunda la story. urile prietenelor mele pe insta, clar ca sa-mi faca mie in ciuda. Imi trimitea snap-uri ca e prin baruri, cu pachetul de tigari (am mai avut o discutie cu el pe baza acestora, incepuse sa ma ia in deradere si m-a deranjat, asa ca l -am blocat. Mi-a dat mesaj pe wapp in care spunea ca daca sunt sigura de ceea ce fac..si ca nu stie de ce a cedat sa-mi dea mesaj, ca el e foarte orgolios cica. Asta a fost prima noastra cearta). Dupa un timp, imi spune bff-ul meu ca a vazut niste mesaje pe telefonul unei prietene comune careia ii spunea "LMA'..aceasta i-a zis sa nu-mi spuna mie despre aceste mesaje, care probabil erau mai multe, pentru ca altfel imi zicea despre ele, erau de cand noi inca vorbeam, dar am aflat dupa ce nu mai vorbeam. Am discutat cu un prieten despre ea, muream de nervi. si ipocrita mi-a aflat parola la Facebook si a facut screen la toata conv in care ma confesam prietenului meu si a iesit mare scandal cu familia ei, putin imi pasa. Intr-o zi, ma suna nu stiu cate persoane sa imi zica (,) ca aceasta zisa fosta prietena a mea este in masina cu el, eu am iesit ca sa-i vad. a stat foarte mult la ea, iar cand a trecut cu masina singur, s-a uitat foarte lung la mine si a plecat. Ieri am fost pana la Profi cu acel amic (el ma place foarte mult, dar nu vreau sa-i ranesc sentimentele, e un om minunat si ador sufletul lui, dar nu as putea fi impreuna cu el) el a trecut cu masina si ne-a vazut. Amicul meu mi-a spus ca il vede si eu chiar atunci ma uitam si am facut contact vizual cateva secunde bune si parca privirea aceea m-a rascolit. Recunosc ca am fost impulsiva poate, dar nu pot accepta nici tradearea asta a lui si nici nu as face primul pas daca ar fi sa ne impacam. Mi-as dori intr-un fel, pentru ca la el a fost ceva diferit, imi oferea feelingul acela ca eram in siguranta, dar nu stiu daca as putea trece peste ce s-a intamplat, sincer. Mai ales daca cei doi ar fi fost impreuna, dar doar s-a folosit de el ca sa se razbune, acum e cu altul. si chiar dupa putin timp dupa faza aceea, l-am vazut cu alt tip, deci e clar ca s-a folosit de el si el a crezut-ohappy. Deci toate panaramele le plimba cu masina, dar de maicasa nu are timphappy. Ce as putea face in situatia asta? ..credeti ca ii pare rau si ar vrea sa fim din nou. dar e prea orgolios? ..ar vrea sa ne impacam dar e orgolios sau ii e rusine cu ce a facut? ..despre amicul meu ce spuneti? ce ar trebui sa fac in privinta asta? el era foarte gelos atunci cand vorbeam cu tipul acela si inca imi reproseaza chestii sub forma de gluma din cauza lui.

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Viata ta nu e plictisitoare, ai o gramada de intamplari interesante laughing
Cand incepi o relatie cu minciuni deja ai pornit cu stangul. Ori conteaza relatia ori orgoliul in cazul vostru. In locul tau nu m-as complica cu el. Gelozia e un condiment, nah. demonstrezi ca iti pasa de persoana de langa tine, dar daca e excesiva deja devine toxica si iti ingradeste dreptul la libertate intr-un fel...
Te poti sfatui si cu amicul tau daca e sincer si nu e ca fosta ta prietena.
Trebuie sa fii atenta cu cine si ce ce anume vorbesti...
La un moment dat regreti ca te-ai comportat urat cu persoana pe care ai iubit-o si daca vrei cu adevarat, mergi spre ea si faci primul pas.
Parerile sunt subiective. Tu esti cea care te cunosti si stii mai multe detalii despre oamenii din situatiile de mai sus.

| LucaAdina explică (pentru eckblume):

Îţi mulţumesc mult, mai ales că nu m-ai judecat cum ar face alţii, chiar esti open-minded!happy dupa ce am citit si recitit raspunsul tau, acum pot sa spun ca am taria necesara sa imi realizez cat de penibila eram ca sa ma gandesc la o impacare cu acel tiplaughing)). m-a innebunit privirea lui, ce sa mai? Cred ca sunt putin bipolara, sa nu ma crezi nebunalaughing

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Mai bine îl lași în pace și iti vezi de viața ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca tu esti cam mica sa te vezi cu baieti de 18 ani si el poate face puscarie pentru asta happy

| LucaAdina explică (pentru anonim_4396):

Pe bune?laughing... doar nu s-a intamplat nimic intre noi. Cred ca a fost mai mult o copilarie, iar eu am 17 anihappy. Nici macar o relatie nu o pot numi, desi toti ne credeau impreuna.laughing Oricum, multumesc ca ti-ai exprimat parerea sincera si ai alocat timpul necesar pentru a citi ce am scris!