| MartaCretu123 a întrebat:

Hei, TPU!
Va avertizez de pe acum ca e mult de citit sad
Ultima saptamana a fost groaznica pentru mine: brusc, m-au parasit toti prietenii si m-am trezit singura. Cea mai buna prietena a mea, pe care o consideram sora mea, m-a dezamagit. In ultima vreme m-a lasat singura mereu, nu imi mai vorbea deloc, sau cand o facea era rece, indiferenta. Pana si cu familia mea se comporta la fel, chiar m-a intrebat bunica mea: " Ce a patit Andreea? V-ati certat? ". Nu ne certasem, dar se indeparta de mine, ceea ce durea. Incercam sa vorbesc cu ea, sa vad ce se intampla, dar nimic. Ba chiar ma insultase ( m-a facut tarfa proasta ) si imi spuse ca ma comport ciudat, cand de fapt ea s-a schimbat radical.
M-am suparat intr-adevar cand am auzit ce mi-a spus, si am plecat ca un caine cu coada-ntre picioare. Nici macar scuze nu mi-a spus ca m-a jignit, ci a plecat la un alt grup de vreo 3 fete. Atunci mi-am dat seama ca m-a inlocuit sad
Imi pare rau ca atatia ani de cand eram prietene ( 9 ani ), am irosit bani, nervi si timp cu dansa. Nu are o situatie materiala stralucita si nici mintea nu o prea ajuta. Am incercat sa o ajut, i-am mai imprumutat bani, am luat-o cu mine la munte in fiecare vara ( unde e tata, la Ceahlau ). Nu se intampla sa imi trimita mama un pachet din Italia iar ei sa nu ii fi dat ceva ( uneori chiar la rugamintele bunicii mele ), si nu de mila, ci de prietenie.
Toate astea ca acum sa ma lase balta, cand aveam si eu nevoie de putin sprijin caci am niste probleme in familie.
Nici colegii, pe care ii consideram prieteni, nu mai sunt la fel cu mine. Habar nu am ce s-a intamplat dupa vacanta de Paste, dar de atunci toata lumea, in afara familiei, are ceva cu mine, fara sa fi facut sau zis nimic la adresa nimanui.

Acum doua zile, pana si iubitul meu mi-a dat papucii, gasind motiv ca nu i-am raspuns la telefon. straight face Intr-adevar, nu i-am raspuns, dar nu pentru ca nu am vrut, ci pentru ca am avut niste rude in vizita si trebuia sa am bunul simt sa stau si cu ele, dar nu a vrut sa ma inteleaga.

Ma simt asa de singura si de neajutorata, incat as face orice sa scap de situatia asta.

Ce as putea face sa schimb lucrurile?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca imi pare rau ca am citit tot, din poza iti dadeam 14 ani ( voiam sa zic ce pretentii ai )dar la 19 ani inca sa fii cu capu in soare. mare pacat.(aveam pretentii mai mari) abia acum ai gustat si tu din adevarata lume, si adevaratii oamenii, unde toti sunt curve si cand nu ii mai tii cu nasu pe sus, pleaca la alti. chiar imi pare rau de tine ce sa zic, asa zisu tau iubit e un pispalac de 15 ani cred, auzi sa te lase ca nu ai raspuns la telefon, si pitipoanca ta de prietena, nu sar merita sa iti bati capu cu ea.

@Ruxandra tu macar esti atenta cand citesti ceva, sau citesti de pomana sa zici ca ai citit? ma trebuie daca era o prietena dea ta tot asa ii zicea, repeta ca nu inteleg nimic? vai vai

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"ma intreb daca era

| MartaCretu123 explică (pentru anonim_4396):

Da, la 19 ani am realizat cum e de fapt lumea, pentru ca pana in momentul de fata chiar am fost fericita si nu m-am asteptat sa pierd atat de multi oameni pe care ii iubeam. Oricum, m-ai inveselit cu raspunsul tau, mai ales ca ai zis ce ai avut de zis pe fata, si merci de sfat. Nu imi voi mai bate capul.
Apropo, tu cati ani ai? ( de te asteptai de la mine sa am 14 ani happy )

| anonim_4396 a răspuns (pentru MartaCretu123):

20, nu toata lumea isi pune adevarata poza la avatar, si de la nume am crezut ca ai 12 14 ani, plus gandirea ca inca lumea e bunaa si cum secade, si acolo langa tine cand ai nevoie. faza e chiar daca nu iti bati capu cu ceilalti, si tot vine unu altul si iti zice hai sa fim prieteni sau tin la tine ca la o sora, pune la suflet intr-o anumta masura, ca pe viitor daca tot se duce de rapa sa nu te doara asa de tare. evident de durut tot o sa te doara, dar asta e pamantul prevedibil

9 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu cineva in fata caruia sa te descarci sufleteste, sincer nu stiu ce sfat sa iti ofer mai bun decat acesta. Succes si tine capul sus.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Marta,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Ruxandra15 a răspuns:

Da-mi id-ul tau pentru ca sa pot sa te inteleg mai bine si pentru ca raspunsul e lung.

| iiUser20 a răspuns:

Sincer pare ca si cum cineva a zis ceva urat, grav despre tine iar toate aceste peroane au crezut...si fara sa ti ceara tie explicatii au ales sa te judece si sa te ''paraseasca''......Asa se intelege asa am intelese eu din ce ai povestit. Doi ..prietenul adevarat iti ramane alaturi indiferent de situatie.; la fel cu toate acele persoane care tin la tine. Trei gandeste asa; i am maturat sau mai bine zis s-au evaporat toate nulitatile din viata mea.

| Sebastian2014 a răspuns:

E o situatie grea, cam ceva de genul am trait si eu. Crede-ma ce o sa-ti spun: tu nu ai nevoie de prietena ta acum, daca te-a inlocuit asa, ca pe nimic, nu merita nici sa mai vorbesti cu ea( nimic mai mult decat salut). Si eu am ajutat candva o persoana, tot timpul o sfatuiam si eram la dispozitia ei, si cand terminam cu dramele ei voiam si eu sa ii spun despre viata mea. Atunci ea imi spunea: bine, pa. Chiar am sfatuit-o cand avea mare nevoie de ajutor, am vorbit cu ea o ora la telefon incercand s-o ajut, dar se pare ca lumea uita. Acea persoana s-a intors de mai multe ori cu coada intre picioare( asa cum sunt mari sanse sa se intoarca si prietena ta), dar am decis sa fiu rece si sa inteleg ca eu nu o s-o schimb. Acelasi lucru cred ca ar trebui sa faci si tu. Da, e greu, dar mai bine fara prea multa lume in jur decat cu tone de oameni falsi si care nu tin la tine. Nu le ceda cand o sa se intoarca si o sa vada ca au nevoie de tine, pentru ca tu ai avut nevoie de ei si ei au plecat. Asa e viata cate-o data. Oamenii de fapt. Sunt de toate felurile, dar aminteste-ti zicala:'' Fiecare sta in viata ta exact cat e nevoie pentru tine, pentru binele tau''. Sper ca te-am ajutat. Capul sus si o seara frumoasa! happy

| SweetBubblegum a răspuns:

Pai in primul rand nu mai incerca sa te duci la asa zisa ta "prietena", las-o pe ea sa se intoarca la tine. Cand va veni acel moment, tu sa-i spui ca va impacati dar doar ca si colege. Atunci ea va realiza ce prietena buna a pierdut si ti va duce lipsa. Pe colegii din clasa nu ii lua in seama, isi vor revenii ei...fa-ti prieteni din alta clasa si stai cu ei pana se remediaza situatia. Prietenului tau spune-i asa: eu trec printr-o perioada foarte dificila, cu prietenii si familia... daca ma lasi si tu balta inseamna ca niciodata nu ai tinut la mine. N-am nevoie de astfel de persoane in viata mea.
Dupa el isi va cere scuze(stiu asta din propria experienta). Daca ai nevoie de mai mult ajutor te sfatuiesc sa mergi la psihologul scolii, ai incredere ca totul va fi bine:*:* succes si te rog frumos sa nu pui la suflet rautatile altora.