| fattyprincess618 a întrebat:

Hei tuturor happy Trebuie sa ies cu cineva in 2 zile. amanarea e exclusa, planuri mari. Doar ca tocmai m-a pocnit o raceala. nu am febra sau dureri. doar tusesc si imi curge nasul sad Stiti cum as putea scapa in 2 zile? sad e macar posibil? Muultumesc enorm si sczuati categoria happy :*

7 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Eu de cate ori sunt racita beau multe ceaiuri ( de regula de lamaine/tei/musetel) si stau la caldura evitand sa frigul iar atunci cand ies afara am grija sa fiu imbracata bine. In doua zile imi trece.
Bafta!

| mona a răspuns:

Chiar in doua zile nu cred ca scapi dar trateaza-te cu medicamente de raceala, bea multe ceaiuri si bai fierbinti

| ριтιкαα a răspuns:

Din moment ce nu cred ca e asa grav ca sa necesite un doctor, eu cand eram mai mica scapam de micile raceli in urmatorul mod : Beam mult ceai fierbinte, luam nurofen raceala si gripa si un lucru care mi la spus bunica, te imbraci foarte gros si te infofolesti cu o plapuma si te pui langa un calorifer / soba. Asa vei transpira mult si aceea raceala din corp se va retrage, nasul ti se va desfunda si de tuse daca nu scapi bea pe langa ceai si putin sirop, sper ca te-am ajutat happy Funditabig grin?

| JustMe6378962 a răspuns:

Lasa ceapa si lamaia! Stai numai in casa si bea orice ceai vrei! De capsuni, musetel etc... Apoi sa nu mananci chestii reci, trebuie sa ii oferi gatului tau mai mult cald decat rece! Si apoi hey! Si ce daca esti putin racita? Daca stai in picioare o sa poti respira, deci nu prea vad care e problema...Dar in fine, incearca si tu sa nu te fortezi prea tare si sa nu iesi din casa! Insanatosire grabnica!

| Gefox a răspuns:

Pai bea mult ceai de lamaie si ea niste medicamente de raceala.

| fattyprincess618 explică:

Hei, fetelor! Multumesc mult pentru sfaturi :-) Sper sa nu racesc mai tare maine la scoala :/. Fundita tuturor

| Bianca0019 a răspuns:

Hey. Incearca ceaiul de ceapa si tine mereu jumatate de ceapa langa tine pentru a-ti colecta microbii. In cazul in care nu-ti place ceaiul de ceapa, poti face si ceai de musetel sau de tei, important ii sa pui daca gasesti, miere naturala si propolis. Fa o baie fierbinete, in apa punand o cana cu sare(sare de bucatarie) si stai in pat cat mai mult. Mananca supa (neaparat calda) si consuma multe fructe pentru a-ti umple rezervele cu vitamine. (Curgerea nasului poate insemna un inceput de reaceala. Cel mai bine ii sa ai grija de tine, sa nu racesti mai tare.) Multa sanatate si distractie!