| MarryMarr333333333 a întrebat:

Hei, vin cu o noua intrebare. Recent m-am calificat la judeteana la biologie, sunt in clasa a 9 a. Problema e ca e foarte mult de invatat si eu chiar imi doresc foarte mult sa trec la nationala. Sunt 7 manuale, eu stiu cumva informatia de baza, dar in fiecare sunt cateva chestii in plus, din care de obicei sunt grile. Problema e ca acele chestii in plus sunt foarte multe si mai sunt 3 saptamani. As fi avut mai mult timp daca nu s-ar fi amanat locala de 3 ori, trebuia sa o dam pe 26 ianuarie si s-a dat, in final, pe 17 februarie. Mai sunt si temele pentru scoala, profesorii au pretentii sa inveti si sunt si de dupa amiaza. Plus tema la mate care e de zeci de exercitii in fiecare saptamana. "Concediu" nu pot sa imi iau, din pacate laughing)). Din experienta voastra, cum v-ati descurcat cu invatatul, ca e evident ca nu poti invata pagina cu pagina din cele 7 manuale, din care 3 sunt de baza. Cum ati facut fata si temelor si lectiilor celelalte?

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Invatatul e subiectiv: depinde de fiecare, de capacitatea fiecaruia de a invata si de multi alti factori precum timp, stres, volum etc. N-ai decat sa cauti idei "tips & tricks" cum sa memorezi/inveti/intelegi mai multa informatie intr-un timp mai scurt, sa-ti optimizezi felul de a sorta si pricepe informatia.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca era asa de usor la olimpiada, toti prosti ar fi mers! laughing
Daca te-ai calificat, inseamna ca esti un copil bun, care invata si poate face fata unei olimpiade.
Totul tine de planificarea prioritatilor zilnice.
Lectiile alea au fost invatate atunci cand ti-au fost predate, acum doar le recapitulezi si-ti aduci imediat aminte.
Nu-i nevoie sa te stresezi din atata lucru, aloci 1-2 ore pe zi pentru invatatul la biologie, iar in weekend 4-5 ore.
Succes!