| DemonvsAngel a întrebat:

Hei! Vreau sa va intreb eu am memorie vizuala si as vrea sa va intreb aveti niste idei de invat pentru aceasta memorie. Va rog,as fi foarte bucuroasa daca m-ati ajuta.Dar mai am o problema cum sa fac sa ma stimulez sa vreau sa invat intr-un mod placut (iertati-ma ca va cer atatea, dar vreau ca anul acesta sa am o medie mai buna la inceput a fost bine am avut media 9, 30, iar anul trecut cam am scazut). Vreau idei, ponturi pentru invatat.

1 răspuns:
| romaniaTEiubesc a răspuns:

Memoria vizuala o imbunatatesti exersand. poti face asta foarte simplu si distractiv totodata mergand pe strada.incearca sa urmaresti din privire diverse obiecte si apoi sa redai ordinea in care le-ai vazut.
intr-o parcare sunt cateva masini incearca sa vezi ce marci de masi sint si ce culori apoi intoarcete cu spatele si incearca sa vezi daca ai retinut ceva.de exemplu ce culoare are masina situata langa cea rosie sau ce marca are masina de langa cea gri metalizat.etc...
pune pe cineva sa schimbe cateva obiecte dintr-o camera cu care esti familiarizata si incearca sa gasesti in cel mai scurt timp obiectele a caror loc a fost schimbat. eventual sa-ti spuna de la inceput numarul obiectelor schimbate. apoi fara sa mai cunosti numarul lor. poti face asta? care e cel mai scurt timp realizat?