| Copiliţă a întrebat:

Heii :3.

Aș vrea și eu dacă știți niște remedii naturiste și eficiente pentru a scăpa de coșuri.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| măcheamăăăî a răspuns:

Cartof crud

Felia de cartof crud are multe întrebuinţări potrivit sfaturilor bunicii, iar una dintre cele mai utile este efectul antiacneic. Taie o felie dintr-un cartof crud alb şi lipeşte-o de zonele cele mai afectate. Dacă este lăsat să acţioneze timp de 5-10 minute, cartoful reduce şi inflamaţia provocată de coşuri.

Fulgi de ovăz

Masca de fulgi de ovăz este una dintre cele mai folosite tratamente naturale pentru coşuri. Măcină bine un pumn de fulgi de ovăz şi amestecă-l cu puţină apă. Lasă mască să acţioneze 15 minute, timp în care stai întinsă pe spate.

Gălbenuş de ou

Un gălbenuş de ou, bătut bine înainte să fie aplicat pe faţă cu o pensulă cosmetică, este un tratament eficace împotriva coşurilor. Lasă-l să se usuce şi spălă-ţi faţa după 10 minute cu apă călduţă. Repetat zilnic timp de o săptămână, acest tratament poate avea efecte excelente.

Mere cu miere

Amestecă un sfert de mâr ras cu o linguriţă cu vârf de miere pentru a obţine o mască naturală şi eficientă cu efect antiacneic. Dacă mierea este foarte groasă, poţi adăugă şi puţină apă la mască ce se ţine pe faţa timp de 20 de minute.

Bicarbonat de sodiu

Amestecat cu apă, bicarbonatul de sodiu devine o pastă ce te poate ajuta să scapi în mod natural de coşuri.
Poţi opta pentru o mască facială completă, care se spălă cu apă călduţă după ce s-a uscat, sau poţi aplica amestecul doar pe coşurile cele mai mari.

Ceai de mentă

Infuzia de mentă are un efect dovedit împotriva coşurilor şi îţi împrospătează pielea, reducând inflamaţia şi petele roşii. Dacă ai pielea foarte sensibilă, testează mai întâi reacţia la ceaiul concentrat de mentă pe o zona redusă.

Oţet cu sare

Un amestec de oţet cu sare de masă fină şi cu apă poate fi o altă soluţie naturală accesibilă acasă oricând. În funcţie de sensibilitatea pielii tale, poţi dilua oţetul mai mult. Nu păstra amestecul pe faţă mai mult de 5 minute, după care spălă-ţi faţa cu apă rece.

Ghimbir

Dacă ai acces la ghimbir proaspăt, această plantă poate avea un efect antiacneic excelent. Sucul obţinut la tăierea unui rizom de ghimbir proaspăt are un efect puternic împotriva coşurilor şi calmează inflamaţia atunci când este aplicat local. După câteva zile de tratament, erupţia poate dispărea complet.

Ulei de arbore de ceai

Nu degeaba arborele de ceai este un ingredient folosit în multe produse cosmetice cu efect antiacneic. Uleiul extras din această plantă are efecte puternice atunci când este aplicat direct pe coşuri.

Castravete

Dacă ai porii dilataţi, acneea poate fi mai vizibilă şi mai neplăcută. Sucul obţinut dintr-un castravete proaspăt are un efect puternic pentru calmarea acneei pe un ten cu pori deschişi. Se ţine întins pe faţă timp de 15 minute, apoi se îndepărtează cu apă călduţă.

8 răspunsuri:
| euuuy a răspuns:

Sucul de lamaie merge.

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Eu ma dadeam pe timpul cand aveam cosuri cu zeama de lamaie, zilnic, iar seara si dimineata imi stergeam tenul cu vata si spirt. Evitam fondul de ten si pudra!

| ionutZzG30 a răspuns:

Iti pui masca cu pasta de dinti sau spirt/tuica sunt cele mai bune sau daca chiar vrei sa se vada cumparati crema de la gerovital plant e putin mai mare ca o picatura si costa 11 lei de dai de 4 ori din ea si ti sse trag happy (crema functioneaza ca pasta de dinti e iute doar ca mai are ceva chesti pentru puncte negre si pentru acnee)

| Laurentiu_Hurduc_1992 a răspuns:

Si eu aveam problema asta. Ma spalam in fiecare seara cu sapun pe fata, apoi ma dadeam cu Zynerit si ma bagam la somn. cand ma trezeam dimineata aveam fata fina si curata... oricum nu iti vor disparea cosurile imediat, dupa o 1 sapt se vor vedea diferentele, iti promit

| Copiliţă explică (pentru Laurentiu_Hurduc_1992):

- Presupun că o găsesc la farmacie, dar mi-ai putea spune și cât costă? big grin

| EmmaEmy001 a răspuns:

Mai bine te duci la un medic specializat cu din astea m el va sti mai bine ce sa faci. Iti va da un tratament pe care sa il urmezi si creme. Nu toate cosurile sunt la fel si mai bine nu incerci si alte tratamente recomandate de prieteniwinking

| Copiliţă explică (pentru EmmaEmy001):

- Am fost la doctorul de familie și mi-a dat un tratament și mi-a spus că nu este nevoie de dermatolog, iar de la tratament mai multe mi-au apărut.

| EmmaEmy001 a răspuns (pentru Copiliţă):

Mai merge sa iti pui si comprese cu ceai de coada soarecelui sau de tei pe fatawinking adica sa iti pui vata cu ceai pe zonele unde ai cosuri. Iar tratamentul asta se urmeaza cred ca cateva luni, dar mie mi-a mers happy