| CristinaElena2001 a întrebat:

Heii, am si eu o intrebare destul de ciudata, dar as vrea sa primesc un raspuns in schimb.
Cand am menstruatie ma doare foarte rau burta si vomit. Vreau sa mentionez ca sunt virgina. Are o legatura una cu alta? Daca scap de virginitate scap si de durere?

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Nu, nu scapi. In schimbi poti lua anticonceptionale, astfel se poate scapa de dureri. Mergi la un medic ginecolog si dupa o serie de analize iti prescrie ce anticonceptionale sunt potrivite.

| gratargratar a răspuns:

Nu au nicio legatura. Menstruatia vine la fel, indiferent ca esti virgina sau nu. Menstruatia se opreste doar atunci cand esti gravida.

Menstruatia aceasta este perioada de eliberare a unui folicul ovarian matur prin trompa uterina. Acest folicul poate fi fecundat (la intalnirea cu un spermatozoid) sau nu - caz in care apare sangerarea, caci foliculul moare si este eliminat ca atare. Deci, dupa cum vezi, virginitatea nu are legatura cu menstruatia. Asta se opreste doar in cazul in care femeia ramane gravida.

Cu alte cuvinte, trebuie sa te obisnuiesti cu menstruatia.

| Valentina400 a răspuns:

Buna! Asa este cand te aflii la menstruatie.Un remediu ar fi sa stai linistita in pat si sa consumi multe lichide!