| BeautyTeacher a întrebat:

Heii chiar am nevoie de ajutooor puppy dog eyes.Sunt in clasa a 9-a si sunt o fata destul de inteligenta.Prin primul semestru nu am invatat aproape deloc din motive personale si toti colegii mei m-au luat de proasta! macar de ar fi asa... dar eu stiu cat ma duce capu si credeti-ma ca pot mai mult de atat! ce pot face sa cresc in ochii colegilor mei, adica sa par mai inteligenta in fata lor in afara sau invat mai mult si sa iau note mai mari? funda si voturi normal.

Răspuns Câştigător
| mistakeofyourlife a răspuns:

Noi am avut o fata noua in clasa anul trecut si invata cat sa treaca. Trebuie sa recunosc ca nimeni nu o considera proasta, dar nici nu iesea in evidenta din punctul asta de vedere. Pana cand a inceput sa ia note din ce in ce mai mari, chiar a avut doar medii de 9 si 10. Ni s-a parut ciudat la inceput, dar ea chiar invata. Diriga i-a spus ca a mers ca si melcul: "Incet dar sigur." Nu trebuie sa inveti mai mult doar pentru a le dovei colegilor tai ca nu esti proasta pentru ca tu stii ca nu este asa. Poti invata pentru tine, sa iti dovedesti tie in primul rand ca poti mai mult. Nu ii mai pune pe ceilalti pe primul loc, pentru ca nu merita. Gandeste-te mai mult la tine si la ce ai tu nevoie. Bafta!happy kiss

4 răspunsuri:
| catalinh9 a răspuns:

Cred ca un prim pas ar fi sa te apuci sa inveti.sa iei note cat mai mari... apoi incet incet sa te implici in activitatile ale clasei si chiar sa propui...happy

| LotusRadioactiv a răspuns:

Ai putea sa le arati ca nu esti afectata de ceea ce zic ei, pentru ca tu stii deja adevarul.Nu incerca totusi sa fii prea ingamfata. Raspunde-le cu replici inteligenet, insa fara a da de inteles ca esti mai presus decat ceilalti. Imagineaza-ti ca ei sunt fratii si surorile tale mai mici. Asa ai putea sa devii o camarada excelenta happy

| herbalist a răspuns:

Pai in primul rand si cel mai important incearca cu orice chip sa te alaturi lor adica sa inceapa sa iti placa ce le place(dar sa nu devii stresanta) si lor pentru ca mai apoi va veni si relatia de "buna prietenie" dar nu incerca momentan sa ii jignesti sau sa dai dovada de superioritate fata de toti si cum ti am spus mai sus incearca sa le castigi increderea si sa nu dai semne de slabiciune in fata lor. atunci cand te fac sa te simti prost incearca sa nu le dai importanta si trateaza i ca si cum nu prezinta nimic important pentru tine si totul ar fi ceva banal. isi vor da seama ca esti o persoana de treaba si vor incerca sa se apropie de tinewinking

| Ariia a răspuns:

sucuze ca iti spun dar altcumva nu ai cum sa pari mai intelingenta. Daca iti pasa asa de mult de ce nu vrei sa inveti? nu vreau sa o iei in nume de rau dar altceva nu ai ce sa faci