| anonimaalee29 a întrebat:

O intrebare pentru fete. Ce tampoane sa folosesc sa nu fasaie si sa aiba absorbtie foarte mare? Dar sa nu aiba marime de tampon de noapte, ci tampon normal. Sunt dezamagita de Always, nu absoarbe deloc bine si ma patez mereu. Am o menstruatie abundenta.
Vreau sa nu ma mai patez. Doresc sfaturi din propria experienta! Multumesc.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai hemoragii, mergi la medic, pentru ca nu-i normal.
Sunt absorbante pentru maternitate, cele cu putere de absorbtie mare, dar nu cred ca-i cazul la o copila, decat daca are hemoragii, iar atunci, trebuie sa mearga de urgenta la medic.

Atentie, absorbantele nu se tin pana se umplu, se schimba la 3-4 ore, mai ales vara.

Cumpara alt fel de absorbante, incearca mai multe feluri, pana gasesti ceva ce-ti place.

| anonimaalee29 explică (pentru Violleta2022):

Am fost la ginecolog si mi-a spus ca este normal, mai ales ca seman cu mama, si ea are la fel.

| Horus35 a răspuns:

Dacă îți dorești sa folosești tampoane interne ar fi potrivite cele mini (ProComfort) de la o.b. Se găsesc destul de ușor. Trebuie schimbate la fiecare 4 ore (in special în primele zile), iar durata maxima de folosire a unui tampon este de 8 ore. Nu este indicat sa dormi cu ele, din contra. Înainte de folosire ar fi bine sa te informezi ( avantaje și dezavantaje) și să alegi metoda potrivită pentru tine. Cel mai mare dezavantaj ar fi SST (sindromul șocului toxic), o boala rară, dar gravă care trebuie identificată și tratată cât mai repede posibil. Poate apărea și in alte circumstanțe, dar majoritatea îmbolnăvirilor au fost asociate cu folosirea tampoanelor. Exista și o mâna de avantaje pentru care le prefer. Niciodată un tampon folosit nu se arunca in toaletă, iar probabil cel mai important ar fi sa te speli bine pe mâini înainte și după ce ți-l pui.
Din proprie experiența pot sa spun ca prima oară când am folosit unul am rămas uimita și amuzată de mărimea tamponului după folosire. Le folosesc atunci când stau acasă sau știu ca in locurile in care merg am tot ce mi trebuie pentru a-l schimba la timp (o toaleta, apa, săpun) foarte important e să ai șervețele la tine (in care sa-l împăturești).
O cutie este însoțită de o hârtie cu toate informațiile de baza și ar fi bine sa le citești.
Cu absorbantele nu am multă experiență încât sa pot spune vreo firma care să producă unele mici și eficiente. Sunt mulțumită (oarecum) de cele de la Always.