| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU. Am 17 ani. Ma numesc Clara. Ma confrunt cu o problema. De ce toata lumea imi spune ca sunt proasta? De ce? sad mama mea imi spune mereu. Fratii si sora mea imi spui ori de cate ori au ocazia. (Am 2 frati si o sora) nu am tata, el a decedat in 2013. Eu am crescut fara sa aud macar un te iubesc de la cineva din familia mea. Am crescut fara vreo incurajare, fara nimic. La scoala, nu am probleme, decat la.matematica. ieri profesoara mea m-a facut proasta ca nu am stiut cat este 1 supra 0plus. Eu am zis ca e 1. Stiam ca e plus infinit dar nu stiu de ce aveam asa o nesiguranta. Si a zis asa in soapta (ce proasta e) si m-a trimis la loc. Inteleg ca ea a avut totusi un motiv. E profesoara si se chinuieste sa invete pe altii si se supara cand vede ca nu stim o formula. Dar familia mea ce are? Sunt momente in care e asa bine, si asa frumos. Toti se comporta bine... Dar in majoritatea timpului sunt luata peste picior si facuta proasta. (Eu sunt cea mai mica) eu mai am.un nepotel de 9 ani. Sta cu mine si cu mami. El e baiatul surorii mele. Ea are 31 de ani, dar e plecata in Franta. Eu cu el ne mai certam si mama mea vine si ma bate pe mine. Nu inteleg. De ce trebuie sa suport atatea? Mama mea spune ca pana cand voi sta sub acoperisul ei voi face ce imi spune ea. Si de ce fratii mei vor sa ma controleze? De ce toti vor sa fac cum spun ei? Am 18 ani imediat si nu am favut niciodata ce am vrut eu, doar ce au vrut ei si tot eu sunt cea proasta si in toate felurile. Nu am fugit niciodata de acasa, nu m-am taiat niciodata, nu sunt depresiva. Sunt doar trista cand ma gandesc la rolul meu in familia asta. Am un iubit. Doar el ma.intelege. Suntem de 1 an si 8 luni impreuna si sincer nu am facut dragoste, nu nimic. El a spus ca o sa ma astepte pana cand ma voi simtii pregatita si chestii de genul. Ne intelegem de minune. Il iubesc. Doar lui pot sa i mai spun problemele mele si ma ajuta pe plan sentimental foarte mult. Va rog sa imi dati niste sfaturi. Ce sa fac cand vad ca toti din familia mea ma fac proasta si tampita? Cateodata plang, dar doar asa de nervi. Ca nu inteleg ce le-am facut. Eu mereu incerc sa ii fac sa se simta bine. Eu nu ii mint. Eu imi iubec familia. Dar nu mai pot asa... Cand incerc sa discut cu mami, cu fratii mei, ca de ce ma insulta, imi spun mereu (asa esti, esti o proasta)si apoi o luam de la capat. Eu nu sunt genul de fata care a muncit la viata ei. Mama mereu era cea care facea de mancare, facea curat. Eu niciodata n am facut nimic. Nici foc la centrala nu stiu sa fac. Imi e teama sa imi prajesc ceva ca sa nu sara uleiul. Si ai mei mereu imi reproseaza asta. Cam din vara incoace. E vina mea ca nu stiu? Sau vina lor ca nu m-au lasat pana acum sa fac nimic?

5 răspunsuri:
| Marya6329 a răspuns:

Zâmbește-le și zi-le că ai cu cine semăna. Glumesc, s-ar putea să îi înfurii și mai tare. Încercă să înțelegi că problema e la ei, că ei au neajunsuri, nevoi neîmplinite și asta fac oamenii, se răzbună, devin răi. Încearcă să le explici cât te afectează, cât de tare te doare. S-ar putea să nu înțeleagă și să continue la fel. Poți să le spui asta de mai multe ori, blând și fără să ridici vocea. Dacă ei ridică vocea pleacă din cameră și nu le da atenție până nu îți vorbesc frumos, ignoră-i pur și simplu. Fă ce te pune mama ta dar nu mai vorbi cu ea decât strictul necesar, iar dacă te va întreba ce ai, iarăși calm îi explici ce mult te rănește prin ce zice. Iar dacă nimic nu merge, consolează-te cu gândul că vor trece. Nu e un mod prielnic de a te dezvolta, dar te vei dezvolta chiar și așa. Și mie mi se spunea că sunt ciudată, că nu mă comport ca restul. Poți citei, dacă vrei ce am simțit atunci și ce simt acum legat de asta aici https://cutiacutrairi.blogspot.ro/2017/01/sa-fiu-eu.html. Și crede-mă, susținerea unei singure persoane îți poate da puterea de care ai nevoie pentru a merge mai departe. Sper să îți fie bine.

| danay72 a răspuns:

Demonstrează ca ești diferita și spune-le sa te învețe lucrurile care nu le ști. Mereu învățăm, pentru ca nu știm totul. Cât despre modul în care îți vorbesc, ar trebui, intr-un moment de liniște sa le spui cum te afectează faptul ca te jignesc. Dar discuta cu respect și blândețe. Un răspuns blând îndepărtează furia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea, nu e vina ta ca nu stii! Nascut nu s-a nascut nimeni. Unele femei s-au apucat de doar dupa ce s-au maritat, altele le gateste altcineva si dupa.
dar e timpul sa inveti.Stai langa mama ta la bucatarie, ajut-o la inceput cu lucruri simple, cum ar fi spalarea legumelor pentru ciorba. Sau curatarea cepei.
Bucataria mai mult se, fura'' Fi cu ochii pe mama cand gateste.
Sunt mancaruri care nu necesita prajire.Sunt o gramada de retete. Poti incepe sa fierbi oua.
Sau diferite salate.Te specilizezi cu timpul.
La fel si cu curateia.O rogi sa iti spuna unde se afla produsele de curatenie, cum si unde se folosesc.E un moment ideal sa discutati si voi ca fetele.
Cu timpul vei si ajutorul de nadejde a mamei si vi fi apreciata asa cum meriti.

| NAT0 a răspuns:

Uleiul sare că ai pus apă multă pe carne sau cartofi sau ce vrei tu să prăjești, asta e experianță proprie și nu doare, foarte tare, doar ustură.laughing Centrală n-am ca să încerc.
Când ți se zice că ești proastă poți spune, „Dar învață-mă tu." Și de acolo poți să înveți, dacă respectivul tip e așa deștept.

| CristiPrise a răspuns:

Esti proasta.