| Lisaaaa8 a întrebat:

Heii TPU! Am avut niște probleme la înscrierea la liceu pentru că nu am putut da evaluarea națională din cauza unei profesoare de mate (nu explica niciodată la ore și se miră că iau copiii note mici la examene sau teste, și în plus profa de mate avea ceva cu mine pentru ca la restul materiilor aveam peste 8 și ea m-a lăsat pentru ca avea ceva cu mine, adică i-a trecut pana și pe aia care au copiat..sau la unii le-a dat note sa treacă doar mie și unui coleg nu și chiar nu mi se pare corect..pana și dirigintele i-a zis sa ma treacă pentru ca nu sunt de nota 4 având în vedere că la restul materiilor aveam note bune) și mă pot muta doar din al doilea semestru la un liceu (sunt sigura ca vreau în Deva la arte pentru ca îmi place foarte mult sa desenez) și acum am fost repartizată la un liceu la Călan și sincer nu am prea avut noroc sa pic cu colegi buni..Adică toţi au fiţe și în plus ei se cunosc intre ei și eu sunt total pe dinafară. Și acolo e plin de ţigani (să nu înțelegeți greșit, nu sunt rasistă, unii sunt foarte de treaba, dar ăștia efectiv striga după mine și chestii și mi se pare nesimțire). Și în plus trebuie să stau și în internat unde nu sunt deloc condiții pentru că maicamea zice ca nu pot face naveta..deși eu aș vrea.
Și sunt foarte tristă pentru că mă pot muta la arte doar dupa primul semestru și până atunci nu știu cum o sa rezist cu asemenea colegi. Toti se uitau la mine și mă bârfeau doar pentru ca sunt diferita de ei.E prima zi când merg la liceul asta și deja nu mai suport deloc.
Ce ar trebui sa fac sa nu mă afecteze ce spun altii despre mine sau pur și simplu să îi ignor? (sau ce sa fac dacă cumva se iau de mine)..Adică nu vreau sa îmi afecteze notele și vreau să pot învăța în liniște ca sa am media peste 9 pentru a putea intra la arte pentru ca desenul este totul pentru mine și știu sigur că asta vreau sa fac.

2 răspunsuri:
| Castiel a răspuns:

Te muti. Prin suferinta o sa devii mai puternica. Dar trebuie sa te muti repede. Un loc cu tigani nu este bine, nu vor avea mila fata de tine. Tiganii nu sunt oameni, nu au sentimente, tot ce stiu e s afaca rau, se comporta ca niste animale, sunt niste trogloditi. Tiganii sunt cei mai rasisti si infecti, barbari-agresivi, tot ce stiu sa faca este sa sara la bataie si sa-si arate "smekeria".

| sierra1 a răspuns:

"nu am putut da evaluarea națională din cauza unei profesoare de mate (nu explica niciodată la ore)"
- puțin probabil să fie așa!

"Ce ar trebui sa fac sa nu mă afecteze ce spun altii despre mine"
- să accepți calm afirmația de mai sus și să demonstrezi că ești mai bun decât ceilalți. Restul vine de la sine