| DyaBaii a întrebat:

Heii TPU! Maine am teza la istorie.sad..va gor dati-mi niste sfaturi care ma pot ajuta sa invat foarte repede. Funda!:*

Răspuns Câştigător
| Brittanie a răspuns:

Sfaturi pentru a invata mai bine:

Locul in care inveti este bine sa fie departe de factori care iti pot distrage atentia (ferestra, usa). De asemenea in sala de clasa este bine sa stai in locurile din fata.
Este de preferat ca atunci cand inveti sa faci acest lucru singur.
In timp ce vorbesti cu cineva, uita-te la el/ea si incearca sa observi daca te aproba sau nu in ceea ce spui.
Inainte sa incepi sa memorezi ceva, rasfoieste materialul pe care urmeaza sa-l inveti, uitandu-va mai ales la poze, diagrame, figuri.
Notati pe o foaie ce anume trebuie sa invatati, ce sarcina de lucru aveti, si asezati-o undeva la vedere.
Va ajuta foarte mult sa utilizati notite, si de asemenea sa notati lucrurile spuse. Cu cat aveti mai multe notite cu atat retineti mai bine.
Ideile pe care trebuie sa le retineti le puteti sublinia cu culori, markere, sau le puteti scrie pe cartonase colorate.
Construiti-va planuri de lectie sau folositi pe cat posibil diagrame, filme, programe computere, postere, etc. Pe acestea cu siguranta le veti retine in primul rand.

Cum sa inveti daca esti predominant auditiv

Persoanele cu stilul de invatare auditiv isi amintesc mai bine ceea ce aud si ceea ce se spune, spre exemplu sarcinile verbale, instructiunile spuse. Ele inteleg cel mai bine informatiile cand le aud, si prefera discutiile din clasa (scolari) si cele in grupuri mici.

Sfaturi pentru a invata mai bine:

Este bine sa inveti in locuri linistite, fara multe zgomote si preferabil fara muzica.
Este recomandat sa studiezi cu un prieten/o prietena, cu care sa poti discuta materialul.
Reciteste/spune cu voce tare informatiile pe care doresti sa ti le amintesti mai mult timp.
Urmareste sa iti prezinti materialul de invatat oral, si fa repetitii cu voce tare pentru prezentarea ta.
Ideal este sa poti inregistra materialul de invatat astfel incat sa il poti auzi de cate ori este nevoie.
Inainte sa parcurgi o sarcina de invatare clarifica-ti cu glas tare ce anume va trebui sa stii.
Apoi parcurge rapid de la un capat la altul textul, verbalizand titlurile capitolelor sau ideile principale acolo unde apar.
Citeste cu voce tare textul care urmeaza a fi memorat. Ai nevoie sa auzi cuvintele pe care le citesti pentru a le intelege mai bine sensul.
De asemenea poti face calculele matematice cu voce tare atunci cand este posibil.

4 răspunsuri:
| S1mplu a răspuns:

Incearca sa nu te gandesti la altceva decat la lucrare si la caietu de pe care inveti, inchide telefonul, pune undeva bine telecomanda de la tv, inchide-te in camera, lasa calculatorul, messengerul sau muzica si daca te gandesti doar la acea lucrare si sa inveti o sa reusesti.

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Inainte sa te apuci sa inveti mananca bine ca sa te poti concentra.Gaseste un loc linistit si cu lumina.Nu aprinde tv /pc/sau alte aparate care te distrage.Sau poti incerca sa te inregistrezi si sa tot pui ce ai inregistrat de 100 de ori si as aiti mai intra in cap. Sper ca te-am ajutat. Bafta

| AlleSss a răspuns:

Heii!
Eu fac in urmatorul mod:
Imi scriu pe o coala, caiet datele principale si ce s-a intamplat dupa citesc ce am scris si retin. big grin
Bafta si tie!

| Gnomul a răspuns:

Asculta muzica lenta cu volum incet si invata pe bucati daca ai prea mult de invatat.