| D33utzu a întrebat:

Heii! Vreau sa ma apuc de fumat! Dar cu e prima oara? Si vreau niste sfaturi ca sa nu isi dea seama parintii ca fumez! :* dau funditakiss

12 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Cea m-ai buna solutie, sa nu-si dea parintii seama ca fumezi, este aceea de a nu fuma. Nu te apuca de fumat, e o pierdere de timp si de bani. Esti destul de tanara din cate se observa la poza de la profil si nu cred ca esti tu indeajuns de stresata incat sa apelezi la tigari pentru a te "calma". Oricum... ai grija de tine. happy

| Ecou a răspuns:

Uatafac

| cupcake02 a răspuns:

Dumnezeule.

| Laura1102 a răspuns:

Nu face o prostie ca asta
asa cum spune si ronnix este o pierdere de timp si de banii
Si ati strici plamani

| ella369 a răspuns:

Eu si inca alte mii de persoane vrem sa ne lasam si tu vrei sa te apuci? E ceva. happy

| Munkyfunky a răspuns (pentru ella369):

Are dreptate. laughing

| LeonardoDiCapra a răspuns:

Eu iti zic sincer.nu cred ca ar trebui sa te apuci de fumat! AI PREA MULTI BANI SI VREI SA II ARZI? si inca ceva...o data de ce te`ai apucat de fumat ii vei prinde gustul, si vei deveni dependenta! eu cunosc pe cineva care fumeaza de 6 ani si am strans deja vreo 50 ron de la ea din pariuri de genu:„faci pariu pe 10 ron ca nu ai tupeu sa te lasi de fumat o luna? sau o saptamana"
Sincer? nu vreau ca si tu sa fi o cauza pierduta a adolescentei! Pana la urma sa te gandeasti in felul asta:ce castigi daca fumezi? mai shmeker/shmekera? NU PREA CRED! mai rea/rau sau mai dura/dur? BA DELOC! ramai tot aceeasi persoana doar ca o sa ai mai putini bani [ceea ce nu e la fel de important] dar gandeste`te la sanatatea ta!

Oricum daca vrei sa te apuci fa cum face fata aia ce fumeaza de 6 ani.isi cumpara guma si dupa o tigara sau doua, cand intra in casa mersteca guma!
Oricum sfatul meu e sa nut e apuci de fumatwinking

| euwik a răspuns:

FUMATU:
1.te distruge din interior
2.NU ai cum sa iipacalesti pe parinti ca nu fumezi
3.risipa banilor
4.Nu te lua dupa altii care fumeaza mai ales daca sunt prietenii tai, lasa=i pe ei sa se distruga si tu vezi de treaba ta
5.NU-TI DISTRUGE VIATA!

| pulisor a răspuns:

Are dreptate Ronnix. Dar ca vrei te duci cu prieteni si... sau oricum nu fumezi in apropierea locuintei. si sa iti iei gumerolling on the floor
Dar ar fi bine sa nu incepi, e rau sa fumezi de la orice varsta.

| anticocalar101 a răspuns:

Parerea mea precum si sfatul meu este sa NU o faci! Deoarece va aparea problema cu bani si mereu cand vei avea tigari prieteni iti vor cere si daca nu dai zic ca esti rea si altele.
Am aproape 18 ani si am prieteni fumatori de la 13 ani si prieteni cu care stau zi de zi, ambii parinti fumeaza dar nu ma tenteaza! Fumeaza la narghilea cand ai ocazia nu creaza dependenta.
Si sa stii ca parinti vor afla deoarece mereu se intampla asa!
Nu am un prieten/prietena care sa fumeze si parinti sa nu stie sau inca nu stie dar voi afla in mare parte este simplu!
Iti miros hainele a fum de tigara, iti miros manecile destul de puternic si te mai si intalnesti cu ei sau cineva ciripeste!
Toti prieteni mei au fost prinsi in maxim 3 ani si se fereau ca dracu deci mai ales ca esti mica n ai sanse!
Chiar daca grupul de prieteni fumeaza Nu face asta! Ai sa mi multumesti mai tarziu

| redtulip a răspuns:

Bafta in formarea cancerului pulmonar! Mult succes si in ingalbenirea dintilor, probleme cu inima iar pe cand o sa ramai insarcinata si o sa vrei sa ai un copil sanatos ...pai o sa ai sanse mult mai scazute. Mult succes la toate astea...

| prizeFTW a răspuns:

Eu am doar 13 ani,fumez,nu sunt dependent,dar respir mai greu. O sa regret toata viata ca am pus tigarea in gura. Nu face greseala asta,nu te distrugewinking! Crede-ma stiu ca pari mai smechera daca fumezi dar o sa-ti miroasa hainele,o sa-ti miroasa gura,dinti galbeni,cariati,sau ei lipsesc cu desavarsire, cancer pulmonar, nu o sa mai ai asa multi prieteni, o sa ai probleme cu parintii, la scoala o sa fii ignorata si batjocorita. O sa fii ca baba-cloanta. Nu inteleg de ce ar vrea cineva asta? laughing