| anonim_4396 a întrebat:

Heiii!

Deci: daca unchiul si matusa mamei mele au un copil, atunci eu si acel copil am fi verisori de gradul 2 sau acel copil ar fi unchiul/matusa mea?

Am vorbit cu cineva despre asta si as vrea sa stiu care ar fi varianta corecta

Inca ceva: Daca acel copil ar fi fata, ar fi permisa casatoria intre mine si ea?(Avand in vedere ca noi suntem verisori de gradul 2 sau...mi-ar fi matusa laughing )
P.S: A 2-a intrebare(cea cu casatoria) e doar o intrebare din curiozitate, nimic altceva!

2 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Verisori de gradul 2 si nu, nu puteti sa va casatoriti

| Violleta2022 a răspuns:

Daca sunt unchiul si matusa mamei tale, inseamna ca ei sunt rude de gradul 2, tu fiind e gradul 3 cu fata lor.

Nu, nu te poti casatorii cu ea, pentru ca este implicat sangele familiei, deci, nu este recomandata o casatorie intre verii de sange, ca ies copii hadicapati mental.