| Sahara1900 a întrebat:

Heiii TPU, am 12 ani si vreau sa ma apuc de fumat, adica toate prietenele mele fumeaza si eu am incercat o data.N-am stiut sa trag si nu am mai incercat de atunci, dar cand simt miros de tigari nu prea ma pot abtine, ce ma fac? Am 12 ani si nu vreau sa imi stric viata!

Răspuns Câştigător
| superAndrei a răspuns:

Bai,eu m-am apucat de la 15, si a fost cea mai naspa si imatura decizie pe care am luat-o. De obicei,nici un fumator nu recomanda unui nefumator sa se apuce de acest obicei,stii de ce? fiindca in fiecare zi in care fumezi, iti pierzi ratiunea si sanatatea putin cate putin. Am prieteni nefumatori care imi zic "nu inteleg cum de nu te poti lasa,cred ca e simplu!", si nu, nu e deloc simplu! E o foame interioara pe care o ai, e ceva ce corpul are nevoie, fiindca tu l-ai obisnuit asa. Te rog sa nu te apuci, nu e nimic misto in asta. Eu m-am apucat doar fiindca am vrut sa fiu acceptat intr-un anumit grup, si stii ce s-a intamplat dupa ce am refuzat sa nu mai fumez cu ei? toti m-au lasat! si am observat ca prietenii mei nefumatori imi sunt mult mai aproape. Fumatul e doar un pretext al unei prietenii false! Te rog sa nu te apuci, dam-mi un mesaj daca vrei sa mai vorbim in legatura cu asta!

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mititica de ea, simte miros si nu se poate abtine laughing)) Extraordinar ce sa spun, ca doar fumatul e ca mancarea, o simti sa se activeze foamea, ti-ai pus tu in cap ca vrei sa te apuci de fumat si de aia ai impresia ca te ia pofta, nu exista pofta de tigari pentru ca nu e ceva natural ce tine de organism precum foamea etc. Eventual de pofta vorbim in cazul arora care s-au apucat calumea si au deja dependenta da la tine nu-i cazu de asa ceva

| ℓαυяα a răspuns:

Nu trebuie sa faci ceva doar pentru ca cei din jurul tau o fac! Dacă te apuci acum îți va fi greu sa te lași pe viitor.

| Andreeush a răspuns:

Nu vrei să îți strici viața însă te gândești să te apuci de fumat?
Nu cred că știi ce vorbești.
Dacă toate prietenele tale se aruncă într-o fântână te arunci și tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fugi de ele, o sa iti puta gura a chistoace si scrumiera, plus banii, plus sanatatea. Da-le dracu. Fa-ti alti prieteni. Daca sunt dobitoace sa te faca sa faci ceva ceea ce tu nu vrei, nu merita sa le ai ca prietene.

| Rd79 a răspuns:

Foarte bine, si eu tot de la 12 ani m-am apucat. Nu asculta de haitari, fumatul e super cool. Singura problema e ca o sa dai vreo 60 milioane pe an pe tigari, adica doua telefoane bune, sau un super concediu. Dar ce conteaza, cand esti cool si te simti bine?

Daca nu stii sa tragi, e simplu: Tragi un fum in gura, si zici: "Hii, cai popii!". Cand zici "hiii", tragi aerul in tine.

| Sahara1900 explică (pentru Rd79):

Nu e chestia de a fi cool, ca nu e cool, voiam sa incerc, de mica ma intrebam de ce parintii mei fumeaza, prima oara nu am stiut si am aruncat-o, iar acum cand am incercat iar, nu am simit nimic wow, mersi totusi, dar se pare ca a fost o prostie, sper sa inteleaga si altii!

| Rd79 a răspuns (pentru Sahara1900):

Pai oamenii in general fumeaza pentru ca nicotina te face sa te simti mai bine (tine de nivelul de dopamina and ***). Problema e ca dupa un timp creaza dependenta, si daca nu mai fumezi te simti naspa.

Daca pe tine nu te face sa te simti bine, e perfect, nu ai motive sa te apuci.

| Anonimus19191 a răspuns:

Dacă ai 12 ani... sper da gândești oleaca mai matur. Dacă te apuci de fumat îți strici sănătatea, îți toci banii complet aiurea, și dacă prietenele tale sunt proaste de ce sa fii si tu? Fumatul nu e ceva cool crede-ma. Și dacă fumezi. lumea nu o sa te respecte mai mult, ba chiar din contra. iar dacă tu crezi că, cu fumatul o sa fii la moda și o sa îți faci "prieteni" tot greșit gandesti, adică da, vei avea prieteni. dar nu prieteni adevărati. adica e un viciu, nu îți aduce absolut nimic bun.

| Sahara1900 explică (pentru Anonimus19191):

Mai mult voiam sa incerc, si am incercat si nu am simtit nimic wow, nu cred ca o sa ma apuc, prietenele mele nu ma obliga doar ca voiam sa vad ce gust au, si cat despre miros, mi am dat seama de prostia mea

| MariusNWM a răspuns:

Nu te apuca de fumat, iti strici sanatatea!