| Andree54791 a întrebat:

Hello all!
Sunt o ciudata. Nu ma intelege nimeni, nu ma inteleg eu pe mine. Nu stiu ce vreau, traiesc intr-o lume paralela. Mi-e frica de lume, mi-e frica sa vorbesc, sa-mi spun parerea, nu ies afara, nu am prieteni(virtuali nu se pune), nu vorbesc cu nimeni. La scoala e la fel, nu ma inteleg nici cu profesorii nici cu colegii, stau toata ziua in banca si nu ma misc de acolo. In schimb eu inteleg lumea, stiu ce gandeste fiecare in parte, ii cunosc de la distanta. Am avut o tentativa de sinucidere, dar am lasat-o balta si nimeni n-a aflat. Ma cert toata ziua cu mama pentru ca avem puncte de vedere diferite si tot mereu imi zice ca-s aiurita si ciudata.
Imi puteti da un sfat cum sa scap din situatia asta? Cand eram mai mica nu eram asa!

4 răspunsuri:
| ownuoana a răspuns:

Poate ca este varsta dar vezii tu sigur tot ai un prieten iar cu mama ta nu cred ca aveti un subiect si acela sa fie diferit. ocupati timpul cu o carte buna si incearca sa inveti mai bine, sigur profesorii te vor incuraja bafta. o carte buna : the secret

| D4ny3l4 a răspuns:

Cum te descrii tu asa eram eu in generala nu chiar asa de retrasa, dar oricum imi era frica sa imi spun puncul de vedere si sa stii ca asta e cea mai mare prostie.Trebuie sa spui cea ce crezi chiar daca este bine sau nu.Asa inveti, din greseli.Incearca sa te imprietenesti cu colegi de ai tai sau persoane care au ceva in comun cu tine.Nu te lasa descurajata, nu merita.Cand o sa mai cresti si o sa iti aduci aminte, poate nici nu o sa poti sa crezi ca ai fost aceea persoana. Daca vrei sa vorbesti cu cineva, eu as vrea sa te ascult, pentru ca stiu cum e si nu mai vreau sa aud ca cineva este in situatia asta. Daca vrei sa vorbim zi-mi si iti las sau lasi id ul tau/meu.Mult noroc:*

| ByMine a răspuns:

Exact asa ma simt si eu, eu mi-am gasit remediu, cand ma simt naspa ma duc ma tai cu lama...sau fumez(dar nu iti sugerez sa faci asa ceva, doamne fereste) asa ca, du-te afara plimbate. Daca ai prieteni virtuali vorbeste cu ei.Prietenii nu prea iti sunt loiali dar prietenii virtuali sunt mereu acolo si te inteleg si nu te pot barfii.In legatura cu mama ta, da si a mea e la fel ma cert zilnic cu ea, dar asa sunt mamele, ele incearca sa ne ajute chiar daca noi nu observam si stai linistita ca fazele cu aiurita si ciudata au fost spuse la nervi (id meu: lariane. evelin) daca vrei sa vorbim :*

| alexutsssa a răspuns:

Buna! Cateodata asa sunt si eu...cred ca ar trebui sa stai cu capul sus, sa iti spui parerea si sa incerci cat mai mult sa comunici.Treaba cu sinuciderea nu aduce la nimic bun! Cred ca trebuie sa prinzi curaj petrnu ca nu esti cu nimic mai prejos decat nimeni..toti suntem egali! Deci capul sus si nu te mai lasa intimidata!