| Thisismeeeeeeeee a întrebat:

Hello! Am 17 ani si zilele acestea voi calatori cu trenul singura! Insa nu prea stiu cum se procedeaza mai ales ca va fi transfer dintr-un tren in altul in Bucuresti Gara de nord. Am nevoie doar de actul de identitate? Trebuie sa cumpar bilet si din statia din care plec dar si de la Bucuresti? Sau il folosesc doar pe cel cu care am plecat din punctul de plecare? Pe bilet va scrie trenul, vagonul si locul pe care va trebui sa stau? Vreau sfaturile voastre, pentru ca habar n-am si mi-e teama sa nu ma pierd! Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Eu am fost mult cu trenul la viata mea. Actul de identitate iti trebuie oriunde mergi, nu iesi din casa fara el, mai ales cand pleci din oras.
Poti cumpara biletul cand vrei, mai bine ia-le inainte ambele, ca sa nu te mai grabesti. Pe bilet scrie numarul trenului, vagonul si nr. locului. Pe bilet insa nu apare linia pe care vine trenul, astfel ca trebuie sa fii atenta cand anunta sau sa intri in gara si sa citesti pe panoul ala mare. Si pe net te poti uita la asta.
Ai 17 ani, e un moment bun sa faci experienta in a iesi in lume. Nu te pierzi, stai linistita.

Iti sugerez sa te uiti cu atentie la linia pe care vine trenul si sa mergi cu cel putin vreo 10 minute mai repede, in caz de orice.