| PupăzaDinTei a întrebat:

Hello! Am nevoie de un sfat. Am 23 de ani si nu lucrez, fac facultate si chiulesc. Mereu cand trebuie sa plec de acasa ma opreste ceva asa ca stau toata ziua numai la PC si stiu cum sa am motivatie pentru nimic. Cred ca am o obsesie pentru ca nu fac nimic altceva si sa merg la baie mi se pare un chin. Nimic nu mi se pare ca merita efort in viata reala. Nici nu vreau sa aud de job si facturi si lucruri de adulti mi-e sila sa-mi bat capul cu ele. Ma simt prost ca mama munceste atat de mult si eu nu o ajut cu nimic. Ce sa fac sa nu imi mai fie sila de orice? Si inca ceva, daca plec 2 minute de la PC deja nu stiu cum sa ma intorc inapoi mai repede, cred ca nici nu mananc ca omul normal, nu fac nimic ca omul normal, nu am rabdare sa fac nimic doar sa stau la PC
N-am mai iesit din casa de o luna. Am inceput facultatea de 2sapt si nu m-am dus inca de sila

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Justme1997 a răspuns:

Eu cred ca suferi de depresie si ca te poate ajuta un psiholog. Pentru inceput, inchide calculatorul, treci pe la faculta sa vezi cum mai poti salva situația de semestrul asta. Încearcă sa iti faci prieteni, socializarea o sa te ajute

4 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

*Ma abtin sa nu fac misto de tine *
Pune mana si fa dracului ceva cu viata ta "miscati fundul la munca, la un momendat o sa ramai singur si nu o sa stii pe ce planeta traiesti

| SkyPilot a răspuns:

Asta este problema pentru un psiholog, nu pentru TPU. Tu traiesti intr-o lume virtuala si iti este sila de cea reala. Taie internetul!
Cred ca iti dai seama ca cu cat lasi problema asta sa "evolueze" cu atat mai rau iti va fi mai tarziu.
Mergi la facultate, apuca-te serios de treaba, get a life!

| Donsavas a răspuns:

Problema ta este de natură psihică. Poti rezolva asta cu ajutor psihotropelor. Apelează la un psihiatru pentru medicatie! Tulburările astea comportamentale se trateaza foarte bine medicamentos. Multi tineri au dependenta de calculator si le face foarte rau dar asta ramane de vazut la bătrânețe, cand si or irosi întreaga viață inutil. Tratamentul te va ajuta pe tine sa scapi de obsesii si sa fi mai motivat.

| Ara997 a răspuns:

Arunca pc-ul,