| MissxD a întrebat:

Hello... am o problema destul de grava... nu ma suporta colegii. Sunt in clasa a X-a si este al doilea an cu acestia colegi. Am doar 3 colegi care ma inteleg si stau cu mine din cand in cand. De fapt nici ei. Sunt unii care nu am nimic cu mine si vreo 7 care ma detesta pentru ca arat cum arat (sunt foarte slaba - am 43 kg la 1, 68) imi spun Morticia [Familia Addams]. Am avut ghinion sa pic in clasa cu pitipoance (fizic si moral) si culmea! Se mandresc cu asta. Un coleg m-a amenintat cu moartea. Mi-am anuntat parintii si am vorbit si cu dirigintele, insa, la cat de ticnit este (de moda veche si cam dus cu pluta) nu a facut decat sa ii zica acelui baiat sa nu se mai ia de mine. Daca incerc sa vorbesc cu cei ce nu ma suporta spre a incerca sa ii fac mai intelegatori fata de mine (eu nu le fac nimic) incep sa se ia de mine foarte dur si rad de mine cand vreau sa fiu activa la scoala. Din cauza aceasta nu prea sunt activa decat in scris la ore. Am avut probleme si in clasele primare cu fostii colegi, iar in generala m-am mutat si a fost totul bine pana la liceu si acum in a X-a am probleme. Am si probleme de exprimare cateodata si ma incurc cand vorbesc repede - inca un motiv pentru care rad colegii de mine. M-am saturat de aceasta situatie. Din cauza asta am depresii de care scap greu. Nu am unde sa ma mut. Mi se potriveste profilulsad Multumesc pentru rabdarea pe care a-ti avut-o sa cititi si as dori cateva sfaturi.

Răspuns Câştigător
| LittleMissCupcake a răspuns:

Buna. Am citit tot ce ai scris. Si eu sunt o fire foarte emotiva si foarte sensibila. Din aceasta cauza si colegii mei mai rad de mine, dar nu-i iau in seama. N-au de cat sa spuna ce vor, doar nu imi taie capul... fac si ei niste glume ca sa se bage in seama, ca eu nu-i bag. Nu pot spune ca nu ma doare atunci cand glumesc pe seama mea, dar eu incerc sa-i ignor complet. In general ma inteleg bine cu colegele mele, dar nu le pot numi prietene, ci doar amice. Insa am doua prietene FOARTE bune, care ma sprijina, ma ajuta si ma incurajeaza mereu, neconditionat si ma simt foarte norocoasa, pentru ca daca nu le-as avea, atunci cred ca as fi distrusa! Eu te sfatuiesc sa nu incerci sa te cobori la mintea lor scurta, si sa iti vezi de viata ta. Am ramas socata cand am citit ca un coleg te-a amenintat cu moartea. Aceste amenintari sunt ilegale si trebuia sa iei masuri drastice! Nu trebuia sa te multumesti ca dirigintele tau doar i-a spus sa nu se mai ia de tine. Aici este viata ta in joc! Eu personal i-as fi scazut media la purtare si sa fi fost in locul tau, as fi mesc la directorul scolii imediat! Daca ti se mai intampla vreodata sa primesti amenintari (de orice fel) sa actionezi imediat! Eu am tot 43 kg si am 1.65 m. Pe aproape. Toti imi spun si mie ca sunt foarte slaba, ca nu stiu cum, ca nu stiu ce... dar pe mine ma bucura. Nu ma deranjaza absolut deloc aceste afirmatii, ba din contra. Mie imi place foarte mult ca sunt atat de slaba, iar eu consider ca si tie ar trebui sa iti placa. Si inca un sfat: sa nu cumva sa te simti inferioara lor! N-ai de ce. Cu ce sunt ei mai tari decat tine? Ca ei n-au avut parte de cei 7 ani de acasa? Vai de capul lor! Nu-ti fie teama, se intoarce roata. Eu cred ca peste cativa ani ei vor ajunge niste,, gunoaie'' in timp ce tu vei avea un job stabil si o viata de invidiat. Sunt fel si fel de oameni, care mai de care mai ciudati. Si ce? Nu trebuie sa ne fie frica de ei! Cum am spus: roata se intoarce mereu. Eu chiar imi doresc sa te fi ajutat. Iti urez mult noroc!

| MissxD explică (pentru LittleMissCupcake):

Multumesc din suflet! Cand voi mai avea probleme am sa tin cont de ceea ce spui. Si de ignorat ignor cat de mult pot, insa cateodata ma descarc acasa plangand... sunt foarte obosita, crede-ma. Si sunt si cu nervii la pamant. Sper sa se termine totul cu bine! happy

| LittleMissCupcake a răspuns (pentru MissxD):

Sa-ti mai spun ceva: eu cand ajung acasa sunt foarte fericita si uit tot ce s-a intamplat in acea zi! Nu ajuta la nimic sa-ti distrugi psihicul pentru niste golani. Eu te-as sfatui ca atunci cand ajungi acasa ( mai ales daca ai avut o zi grea) sa faci o baie fierbinte cu spuma si ulei de levantica si sa stergi din memorie tot ce te face sa te simti rau. Si nu te mai gandi la ce ti-au spus ei, bucura-te de viata! Consider ca ai treburi mai importante decat sa analizezi spusele lor. Si te cred ca esti obosita, dar singura iti vei face si mai mult rau daca si acasa te framanta de ce au zis colegii tai. Dupa ce ai terminat orele trebuie sa te relaxezi. Ai sa vezi ca daca uiti de ce s-a intamplat in ziua respectiva, te vei simti mult mai bine si urmatoarea zi la scoala.

12 răspunsuri:
| Matt221041 a răspuns:

The.matt96 e id ul meu de mess, mi-ar placea sa discutam, sincer imi pari o persoana deosebitatongue

| darnme a răspuns:

Sper ca ceea iti voi scrie sa te ajute macar un pic.Ai un mare ghinion cu clasa ta sincer, dar totusi mai ai 3 ani de stat cu ei deci te sfatuiesc sa schimbi ceva neaparat.Fa-ti o schimbare radicala! Da stiu suna drastic, dar cred ca te-ar putea ajuta intr-o astfel de situatie.Ingrasa-te,schimba-ti stilul vestimentar si nu in pitzi precum colegele tale ci incearca sa te imbraci cu bun gust si totusi sa iesi frumos in evidenta.Incearca accesorii ciudate, interesante, sofisticate care sa te scoata in evidenta.Machiaza-te natural, dar scoate ori ochii ori buzele in evidenta, sa ai intotdeauna parul curat si putin aranjat poata sa arate un pic ravasit e mai natural si daca vrei vopseste-te cu o nuanta mai indrazneata care sa ti se potriveasca, oricum nu fa exces de placa precum fac cu siguranta colegele tale pitzipoance! In opinia mea, toate fetele sunt frumoase asa cum sunt ele, dar colegii tai nu superficiali nu cred asta cu siguranta! E alegerea ta daca vrei sa te schimbi fizic, desi eu zic ca daca te-ai schimba macar un pic poate te-ar baga in seama si nu s-ar mai lua de tine aiurea. Acum comportamentul conteaza cel mai mult, daca te-ai schimbat fizic o sa iti fie usor sa te simti superioara pitzipoancelor zic eu si asta se va vedea si in atitudinea ta.Nu trebuie sa te simti neintegrata si ei trebuie sa vada ca nu iti pasa.Nu stiu daca ai un iubit, dar stiind ca el ti-e aproape nu te-ai mai simti asa neajutorata la scoala.La fel si in cazul unor prietene adevarate in afara scolii sau prin alte clase din scoala. Daca nu ai desi sunt sigura ca ai, imprieteneste-te cu niste fete mai "importante" gen populare de prin scoala sau cartier sau fa tu un grup.Fa totul cu ele, faceti-va cunoscute prin cartier sau prin scoala daca e cazul.Ideea e ca clasa ta sa vada ca nu esti invizibila ca ai si tu o viata si chiar mai interesanta ca a lor.Incearca sa cunosti cat mai multa lume noua! Dar la fel la scoala gaseste pe cineva de prin clasa care ti se pare mai de treaba sau mai bine gaseste "veriga slaba" a unui grup de fete, gaseste un baiat mai sensibil, de treaba si baga-te in seama cu ei.Totusi cu pitzipoancele alea nu cred ca ai de ce sa fii de treaba, eu zic sa fii un pic mai "bitchy" cu ele si sa le pari superioara. Cred ca am exagerat un pic cu tot ceea ce am scris, dar sper ca ti-am dat niste idei si daca nici una dintre ele nu functioneaza atunci imi pare rau ai niste colegi chiar prosti! In orice caz sa nu cumva sa te schimbi si sa ajungi una din pitizipoancele alea NEVER! Fii mandra de cum arati, cine esti si de faptul ca esti cu mult de asupra colegilor tai zic eu.
Ti-am scris asta pentru ca intr-un fel te inteleg.era sa intru de vreo cateva ori in depresie, dar cu ajutorul surorii mele mi-a trecut.Eu am avut probleme cu baietii si mi-am promis ca din acest an ma schimb si deja am inceputhee hee Eu am avut noroc cu 3 prietene adevarate si o sora minunata pentru care sunt recunoscatoare love struck
Deci schimbarea e in mana ta, trebuie doar sa ai curaj! Te pup si mult succes in tot ceea ce vei face :*

| MissxD explică (pentru darnme):

Sa vedem: am prieten de 6 luni si ma intelege si zice sa nu le mai acord atentia si sa nu mai pun suflet (din cauza asta intru in depresii si ne mai certam) eu am 2 surori dar sunt mult mai mari decat mine (una dintre ele are copil, cealalta este plecata din tara). Asadar, eu nu il am decat pe prietenul meu. Ma bucur ca ai avut rabdare sa citesti si m-ai mai incurajat putin. Insa o schimbare fizica la mine este foarte greu de facut. Sunt vopsita... adica am suvite blonde. Am avut si roscate, albastre; insa tot ce e la mine ca sunt foarte foarte slaba si nu sunt genul sa fiu mai cu tupeu sau sa fiu mai "bitchy" (cum ai spus tu). De machiat ma machiez destul de des: un fard, un creion. As vrea sa ma schimb dar stii, e greu. Cand ma uit la una dintre pitzipoance care... are 65 kg, peste 1, 80 si mai este si grasa + formele exagerat de rotunde si mari, pot sa spun ca mi se face sila de ea. A zis de fata cu toti colegii si o profesoara ca daca ar arata ca mine, ar innebunistraight face ma rogstraight face mie mi s-a luat de toti acesti colegi. Nu mi-as dori nicio amintire de la ei niciodata. Am o colega care ma dispretuieste in asa hal, incat imi pune porecla si pentru ca avem numele de familie aproape la fel (si profesorii ni-l mai incurca) ea incepe sa tipe sa zica ca o cheama cum o cheama. In loc sa fie calma; si ma rogsad alte faze din astea penibile. As vrea macar sa ma ignore. Dar sa nu se mai ia de minesad

| darnme a răspuns (pentru MissxD):

M-ai facut curioasa din ce oras esti? Ca nu credeam ca mai exista pitzipoance asa de proaste pe undeva.:-s Clasa ta chiar suna groaznica si daca tu zici ca nu vrei sa iti faci o schimbare nu stiu ce sa iti mai spun. Daca as fi fost in locul tau m-as fi transferat de mult timp la acelasi profil (ai spus ca ti se potriveste), dar la alta scoala.Asa poate dai peste niste colegi mai ok zic eu.Eu sunt intr-a 9-a si m-am transferat de la un profil real la unul uman.Nu mi se potrivea deloc profilul la care ma aflam si nu imi placea nimic la clasa aia, erau cam tocilari si plicticosi.Clasa in care m-am transferat e fix contrariul : colegi nebunatici si de treaba, e ok si profilul, ne distram, etc.Dar nu asta e ideea.eu iti spun ca nu are rost sa stai undeva unde simti ca nu ti-e locul.Probabil te simti foarte neintegrata, daca nu oricum te dor jignirile lor.Ai putea sa le spui parintilor cat de greu ti-e si fara sa dai vina pe colegi, adica sa le spui ca sunteti prea diferiti ca sa va intelegeti unii cu altii sau ca nu te potrivesti in colectiv, etc.Singurul mod in care scapi de depresie e sa vorbesti cu cineva serios despre asta.Sa te descarci.Tie probabil ti se pare ca ai scapat de depresie, dar deodata te apuca din nou stiu cum e si asta e pentru ca nu vorbesti cu nimeni despre asta. Daca vorbesti cu iubitul tau despre asta si va certati si tocmai din cauza lui intri in despresie (asa am inteles) inseamna ca nu te merita si nu tine cu adevarat la tine.Dar asta e doar parerea mea.nu va cunosc deci e posibil sa nu am dreptate.
Daca nu vrei sa te transferi si nici sa te schimbi (nu e asa de greu trebuie doar sa iti doresti cu adevarat!) atunci eu zic sa ai mare rabdare cu ei.Da oamenii sunt rai, dar nu credeam ca mai sunt colegi asa de rai pe undeva.
Poti sa mai incerci sa le spui sa te lase in pace, ce treaba au ei cu tine sau care e problema lor.dar tu ai spus parca deja ca nu te baga in seama oricum si continua.
Oricum nu lasa pe nimeni sa te calce in picioare!

| MissxD explică (pentru darnme):

Sunt din orasul Rm. Valcea. In primul rand, ma potrivesc cu profilul doar pentru ca ma inteleg foarte bine cu unii profesori. Doar dirigintele, profesor de romana, de moda foarte VECHE... imi este antipatic. Insa nu fac nimic. Profesorul e profesor pana iese la pensie. Depresiile le am din cauza celor din jur. Prietenul meu tine extrem de mult la mine, insa am intrat intr-o vreme (inainte de a il cunoaste - in a 9-a) asa de des in depresii, incat sunt foarte sensibila cand este vorba de asta si suparandu-ma, punand suflet, intru in depresii din care nu ies asa usor, iar in acel moment ceea ce ar trebui sa ma faca vesela, fericita, ma face sa plang. Apoi: nu am ce discuta cu acesti colegi, pentru ca ei nu sunt in stare sa nu imi comenteze si sa taca, iar eu daca incerc sa am tupeu si sa le comentez, poate imi fac felul dupa ore (sunt de dimineata) - ii cred in stare pe unii. Stii, mie imi place linistea si pacea, dar stiu ca niciodata nu voi avea parte de ea. Asta e viata. Acei 7 colegi sunt de o nesimtire incredibila, iar daca eu incerc sa le dau vreodata replica, ei ma inchid de tot in mine si asa ma descurajez si nu merg mai departe, pentru a evita bataia. Imi este drag de profesorii de aici. Invat destul de bine. Sunt printre primele. Asadar, ce zici?

| darnme a răspuns:

Nu cred ca mai am ce sa iti mai spun.sincer.Adica mi se pare ca esti intr-o situatie prea complicata pentru clasa a 10-a. Daca s-a ajuns chiar la amenintari cu bataie, e groaznic.Nu mai zic de faptul ca ai depresii.Da, viata e complicata si mai ales acum cand suntem adolescente ni se pare totul o drama si zic asta din proprie experienta.chestia e ca in viata reala e si mai rau.Lumea e rea.in general.Insa daca inca mai ai ocazia sa schimbi mediul in care inveti si iti petreci o gramada de timp, de ce sa nu o faci?
Eu daca as fi in locul tau m-as transfera in trei secunde.Nu poti sa astepti ca cineva sa faca ca situatia sa fie mai buna, trebuie sa iei initiativa intr-un fel.
Sper sa reusesti sa faci ca aceasta situatie sa fie una mai buna si sa te bucuri de anii de liceu! Poate te-am ajutat macar un pic.

| MissxD explică (pentru darnme):

M-as muta cu cea mai mare placere, insa am o relatie foarte buna cu majoritatea profesorilor, iar profilul meu se mai afla intr-un singur liceu din oras, unde am auzit ca sunt foarte multi drogati si persoane asemanatoare. Macar la mine in liceu nu sunt multi. As vrea macar sa fiu indiferenta fata de ceilalati, sau sa fac cumva sa nu mai comenteze nimic la persoana mea. Nu mi-am dorit niciodata sa fiu bine-cunoscuta in clasa sau sa ies in evidenta. Mi-a placut mereu sa fiu in banca mea si sa nu se ia nimeni de mine. Urasc certurile.

| Balan_Mihaela_1992 a răspuns:

Și eu am problema asta, stiu cum te simticrying dar nu le da atenție chiar dacă o fac ca sa te provoace eu sunt a 8 a si de mine se iau si arunca cu cornuri in mine si dau in mine dar fac n am csf daca ii spun dirigintei zice ca eu sunt de vina ca dc se intampla tocmai cu mine si ca eu le zic vorbe urâte si de asta se iau. Dar de abia astept ca sa scap de ai

| MissxD explică (pentru Balan_Mihaela_1992):

Am scris intrebarea asta acum 6 ani si am invatat de aici faptul ca daca nici dirigintele nu te asculta, fie sa apelezi la profesorul consilier scolar (psiholog), fie la parinti, daca nu:

http://www.telefonulcopilului.ro/stop-bullying - apeleaza la nr. de telefon 116111

TE ROG, nu spune ca nu ai ce sa faci! Apeleaza la cineva, actioneaza! Treci prin fenomenul de BULLYING

| XD_Kitty_1990 a răspuns:

Hei buna! Si eu sunt tot din Rm.Valvea sunt in Laho acum in a 9a..si pot zice ca am niste colegi oribili...mereu rad de mine..insa nu au niciun motiv..nu am nimic care sa ii faca sa rada de mine.dar ei pur si simplu o fac..nu stiu ce sa mai fac..am cateva fete xu care stau dar nu prea le pot numi prietene...tu la ce liceu ai fost?