| anonim_4396 a întrebat:

HELLO! Deci parintii ma enerveaza rau. Nu am voie sa fac nimic. Daca respir cand ei sunt nervosi ma cearta. Tata ma trage de par si vrea sa ma plezneasca si ma injura. Maica-mea urla din orice. Uneori, ei zic ca doar din cauza mea avem certuri in familie

Răspuns Câştigător
| SupMates a răspuns:

Uni parinti pur si simplu nu au fost suficient de pregatiti sa aiba copi.
Cand eram mic ma batea unu si dupa celalalt (pe rand).
Mancam bataie zilnic si eram asa izolat incat credeam ca e ceva normal, de asemenea adesea luam bataie ca nu puteam face ceva sau chiar se degeaba.
Tin minte ca am fost intr o tabara timp de o saptamana (prima data singur de acasa) si cand m-am intors izbindu-ma iar de greutatile de acasa intrasem intr o stare ff naspa de anxietate si frica.
Ideea e ca intr o zi vei scapa de ei si cand vei face asta preferabil sa nu te intorci, e greu...

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ocolesti motivele. Degeaba nu se poarta asa cu tine.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să nu îi bagi în seamă când vezi că sunt nervoși.
Nu mai ai rude la care poți apela?

| Raixxa22 a răspuns (pentru Andreeush):

Am rude multe, doar ca, poate mama sau tata afla si o sa ma certe

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Rd79 a răspuns:

Da si tu niste detalii. Cati ani ai, din ce motive te cearta, etc.

| Raixxa22 a răspuns (pentru Rd79):

11 ani, ma cearta deoarece nu am o medie foarye mare (9, 66) si ei zic ca eu nu invat. Ma cearta si pentru ca imi zic uneori parerea.

| Rd79 a răspuns (pentru Raixxa22):

Pai 9.66 nu e o medie buna? happy

| Raixxa22 a răspuns (pentru Rd79):

Pentru mine e. In schimb, pentru ei...

| Rd79 a răspuns (pentru Raixxa22):

Nu stiu ce pot sa zic, ce solutie exista la problemele tale :/
Ai incercat vreodata sa poti o discutie cu ei despre asta?

| crud a răspuns:

Ceea ce tie ti se pare fara importanta, ceva in genul "da' ce-am facut?", parintilor tai probabil, li se pare a fi o incalcare a regulilor si se enerveaza. Si iata ca ajungeti cu totii sa fiti nervosi. Ceva mai multa atentie din partea ta si ceva mai multa toleranta din partea lor, ceva mai multa comunicare din ambele parti, ar putea ajuta sa fie mai bine.

| Mynameis93 a răspuns:

Asta ar putea fi o problemă. Sigur sunt stresați la locurile de muncă sau nu se mai înțeleg ei și își varsă nervii pe tine. Nu mi se pare corect, totuși ar trebui să vorbești cu ei să rezolvați situația

| stranger02 a răspuns:

Hei! nu ar trebui sa ii asculti,iar atunci cand vor sa dea in tine, incearca sa te feresti cat mai mult, iar daca poti, incearca sa vorbesti cu vreo ruda sau cu un adult, pentru ca nu e ok si nici normal sa se comporte asacu tine. imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta...