| TwiT3R a întrebat:

Hello everybody! Deci situatia e cam asa : Luni am chiulit de la scoala(clasa a X-a) si pe atunci ziceam ca nu vor conta 7 absente pentru ca puteam sa le motivez cu o scutire de la medic cu toate ca mai aveam cateva din intarzieri...azi dimineata m-am dus sa iau scutire de la medic cu scuza ca mi se umflase Luni amigdalitele(nu prea mai tine scuza ca mi-a fost rau, ca am avut febra etc pentru ca toti le-au folosit chiar daca eu nu am chiulit in ultimul an deloc in restul mai bine nu povestesc laughing ) si nu am putut lua scutire de la medic pe motiv ca s-a dat o lege prin care scutirile se dau numai in ziua in care te-ai imbolnavit dar azi la liceu la ora de biologie diriga se uita in catalog la absentele tuturor(diriga e profesoara de biologie) si cand a ajuns la mine i-am zis aceeasi scuza cum ca mi se umflase amigdalitele si apoi mi-a dat un formular pe care sa-l completez sa-mi motiveze absentele si apoi sa o sune mama ca a luat la cunostinta despre absentele mele iar acum nu stiu cum sa-i zic mamei ca am 8 absente(am crezut ca am mai multe) nemotivate si ca am lipsit Luni si desigur ea nu stie ca am chiulit sau ca am fost la medic pentru scutire.
Nu stiu o modalitate sa-i spun de absente mamei fara sa se supere(anul trecut am avut 4 corigente dar le-am trecut ba chiar am avut media generala bunicica adica peste 7 si inainte cu o saptamana imi tinea predica ca eu sa-mi maresc notele si alte chestii de genul asta)...sincer nu pot gasi ceva ca a mea minte acum e cu gandul la altceva sau altcineva de aceea apelez la voi! Cum ii pot spune mamei de absentele mele fara sa-i spun ca am chiulit? Multam(imi place sa zic asta laughing )
funda sau vot depinde de raspunsul vostru big grin

3 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Ori mai simplu sa suporti consecintele ca un barbat ce esti si pe viitor( daca vei avea unul raportat la ce tampenii faci ) sa nu mai recidivezi. Tara este plina de boschetari nu mai are nevoie de unul in plus. :-(

| 7rAc3rS a răspuns:

Pai : ai putea sa spui in felurile urmatoare : mama luni sau cand dracul ai zis cu amigdalitele alea tale... ca au inceput sa te doara si ti-ai facut griji si te-ai dus la doctor ( u singur) daca ii vreun in apropiere si a fost o coada mare... sau : m-am dus pana la magazin ca am gasit 500euro pe jos si m-am dus sa imi iau un mertan si cand m-am intors poarta scholii era inchisa si m-au tinut afara de era sa imi explodeze amigdalitele, alta : AAM CHIULIT! asta e se mai intampla nu eu am vrut nici u vina lui o fost! si gata big grinwinking succes

| andrei121 a răspuns:

Fii "antena" de fiecare data cand tree sa dai o veste proasta baga una sau 2 vesti mult mai bune inainte sau cumparai mamei cv c stii ca ii place sau fii cat mai p lacul ei "cuminte". daca faci asa ai sanse d 50% sa fii iertat d tot. la mine merge d fiecare data, o fac sa se bucure si dupa nu se mai supara asa rau si ii trece aproape imedia(maxim ziua urmatoare). dar ai grija sa nu fie suparata deja cand ii spui vestea proastabig grin. apropo 8 abs nu e nimic eu am terminat acu semestrul cu 40 d abs si media semestriala 9, 38. Ghici c i-am spus prima oaralaughing