| izaidk a întrebat:

Hello! Pot spune ca sunt destul de antisociala cu colegii de la liceu. Pur și simplu nu am nimic in comun cu ei și nici nu prea găsesc subiecte de discuție. Cam tot ce fac este sa fiu atenta la ore iar in pauza stau pe telefon sau ascult muzica la casti. Sincer in clasa a9a mai interacționam dar acum intr-a 10a chiar n-am reușit sa ma integrez in vreun grup anume. Am noroc ca n-am ajuns sa fiu batjocorita de ei, ca nu prea comunic dar cred ca nici o părere prea buna despre mine nu au. La scoala sunt f calma și tăcută dar cu bff sunt invers, cred ca sunt bipolara :/ V-as intreba ce as putea face sa ma împrietenesc cu ei dar ar fi degeaba pentru ca nu simt ca avem ceva in comun și când mi se intampla asta nu pot vorbi cu o persoana nici măcar small talk. Oare ma va afecta in viitor ca nu ma pot adapta in grupuri? Mereu am preferat sa fiu prietena mai apropiată cu o persoana și de fel sunt solitara. Ați patit ca și mine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antisocial, bipolar - niste cuvinte pe care nu le intelegi, nu le stapanesti cum trebuie si n-ar trebui sa le mai folosesti.

Esti doar introvertita. Asa am fost si eu in liceu. Si lumea nu avea o parere proasta despre mine, ma credeau doar foarte serioasa si la locul ei.
E normal sa te comporti diferit cu fiecare persoana pe care o cunosti, bipolaritatea e o tulburare psihica grava, care nu se manifesta cum crezi tu, dar tu esti la varsta la care ti se par cool.

Esti cel mult asociala. Dar nici macar atat. Nu cred ca nu ai ce vorbi cu ei, cred ca nu stii tu sa faci conversatie.

Da, o sa te afecteze daca nu incerci sa faci un efort si sa iesi din zona de confort, sa devii mai flexibila, sa nu te mai consideri atat de diferita fata de colegii tai, pentru ca adevarul e ca nu esti, dar toti trecem prin asta in adolescenta la un moment dat.
Prietenii sunt prieteni, scoala e scoala, munca e munca. Nu trebuie sa fii bff cu toti oamenii pe care ii cunosti. Dar trebuie sa inveti sa schimbi doua vorbe cu ei, din bun simt.

Răspuns Apreciat de Editori
| sofisis a răspuns:

Eu in liceu nu aveam absolut nimic de impartit cu cei din clasa mea. In schimb aveam gasca formata din colegi din alte clase. Dar nu gasca mare. Aveam 2-3 de colo, 1 de colo etc. Nu esti antisociala. La mine in clasa erau majoritatea rockeri iar ceilalti soareci de biblioteca. Eu nu ma incadram nici cu unii, nici cu altii. Bine, vorbeam cu ei, nu ii ignoram. Dar nu socializam cu ei in afara liceului. Incearca sa fii mai comunicativa si sa nu mai traiesti cu impresia ca toti sunt prosti, numai tu miezu. Ca, cam despre asta e vorba. Prin atitudinea ta dai dovada de faptul ca tu consideri ca ceea ce fac ei, pentru tine e lame. Si de aceea nu comunici cu ei. Intelege ca nu e musai sa ai ceva in comun cu un grup ca sa te poti integra si sa poti sa ai o relatie sociala civilizata sau chiar amuzanta.

7 răspunsuri:
| Criss1105 a răspuns:

Esti antisociala. Gandeste-te daca exista vreun motiv pentru care nu vorbesti cu colegii tai, iar telefonul ar trebui sa il lasi deoparte luand in calcul faptul ca totusi cred ca de fapt nu stii daca ai ceva in comun daramite ce discutii sa abordezi. Dupa cum zicea si cineva mai jos, nu o sa te poti integra pe viitor, la locul de munca si in alte grupuri sociale. Sfatul meu : da-le o sansa, comunica cu ei, gaseste puncte comune si ai sa vezi catotul va fi ok.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, ai absolut totul in comun cu colegii de liceu: mergeti impreuna la aceeasi scoala, aveti aceleasi ore, aceeasi profesori, aceleasi teme, aceleasi responsabilitati, doar ca tu te consideri diferita, ca sa nu spun aroganta, preferand sa ignori realitatea.
Da, s-ar putea sa ai dreptate, sa fii bipolara, sau sa ai o deviatie de comportament care trebuei investigata acum, cat inca se poate ajusta.
Ti-as recomanda sa mergi la un medic, sa te consulte si sa-ti poate pune un diagnostic corect, pentru ca asa incep problemele tale de comportament intr-un grup, unde esti nevoita sa interactionezi zi de zi cu oamenii.

| minrest a răspuns:

Dragii mei, antisocial este un om care face rele, comite delicte, cauta sa ii manipuleze pe cei din jur. Un om singuratic nu e sociabil, asta e cu totul altceva. Tulburarea Bipolara se numeste asa pentru ca persoana oscileaza intre manie si depresie, nu pentru ca se poarta intr-un fel cu colegii, si in alt fel cu prietena. Draga mea, esti foarte bine, chiar si la grupuri te vei adapta, incepand cu facultatea ( acolo iti alegi singur anturajul). Succes iti urez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei și ce dacă nu ești vorbăreață și sociabilă?
Care-i problema? De ce te deranjează?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi cred ca asta e asa o mare problema O_o rolling on the floor, pan' la urma de ce sa fiu sociabil cu niste persoane care nu-mi plac

| Elide a răspuns:

Bine că nu au făcut mișto de tine..eu nu mai zic ce am pățit prin clasele 9, 10 si acum sunt a12a ei mai am câteva săptămâni ei am terminat cu liceul..cică cei mai frumoși ani.cei mai frumoși ani când plângeam pe.acasa ei voiam să termin mai repede cu putință

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Elide):

Sunt frumosi dar nu pentru toti, la fel cum e si viatarolling on the floorpentru mine au fost frumosi, in generala a fost calvar

| Elide a răspuns (pentru PumpkinDoll):

În generală au fost frumosi si in liceu dezastru laughing

| Itanul a răspuns:

Din ce scrii, inteleg ca tu nu vrei sa fii sociabila. Preferi... telefonul. De ce?! Nu esti bipolara ci doar izolata si neadaptata. Ia fii atenta la ce discuta ei, asa ca la ore, si vei vedea ca gasesti subiecte de discutie. Daca vei continua asa, da te va afecta pe viitor. Nu te vei putea integra la locul de munca. Iar acolo, e foarte usor sa fii exclusa. Nu ca la scoala. Prieten bun, adevarat, e unul, maxim doi. Restu sunt persoane cu care te intelegi bine, foarte bine sau nu.