| SelGomez a întrebat:

HELP HELP HELP! Deci, cum pot afla parola de la propriul meu wireless? am internet wireless.la unul din calculatoare. unul e pe rds unul pe romtelecom iar telefonul meu identifica netul cu numele ALA...si nu stiu unde sa caut sa imi gasesc parola sau cum.habar n-am.stiu ca netul e de la mine, pentru ca apare reteaua doar cand intru in casa.va rog, ajutati-maa! dau fundita si

Răspuns Câştigător
| Supps a răspuns:

Deschizi un browser, accesezi default gateway-ul routerului (192.168.1.1) bagi username-ul si parola (default: admin:admin) te duci la Wireless settings si dezactivezi securitatea wireless daca vrei sa nu mai ai parola sau o schimbi pur si simplu.

| Barticandreya a răspuns (pentru Supps):

SPai eu mi-am uitat parola si numele de unde pot sa-l aflu?

| Supps a răspuns (pentru Barticandreya):

Ai in spatele routerului un buton mic ce poate fi apasat numai cu o agrafa, dupa ce faci asta, routerul va reveni la setarile din fabrica. Desigur, va trebui sa refaci setarile astfel incat routerul sa se conecteze la retea. Asta cred/sper ca stii cum sa faci. Usernameul si parola vor fi admin si admin, adica la fel.