| Dulce24 a întrebat:

Imagini artistice si figuri de stil la poezia "Lacul".

3 răspunsuri:
| irynutza a răspuns:

Imagini vizuale:"nuferi galbeni,cercuri albe,lumina blandei lune,lacul cel albastru,incarcat cu flori de nufar"
imagini auditive:"inganti de glas de ape, vantu-n trestii lin fosneasca, undioasa apa sune,suspin"
imagine olfactiva:"incarcat cu flori de nufar"
epitete:"cada lin,lin fosneasca, unduioasa apa"
inversiune:"unduioasa apa, blandei lune"
personificare:"lacul codrilor albastru...cutremura o barca"

| irynutza a răspuns:

Imagini vizuale:"lacul codrilor albastru,nuferi galbeni,cercuri albe, maluri,luntrea mica,lumina blandei lune,incarcat cu flori de nufar".
Imagini auditive:"parc-ascult,inganati de glas de ape vantu-n trestii lin fosneasca,unduioasa apa sune".
Imagine olfactiva(miros):incarcat cu flori de nufar".
Epitete :"cercuri albe,cada lin,blandei lune,lin fosneasca, unduioasa apa".
Inversiune:"unduioasa apa, blandei lune".