| AnonimJustMe a întrebat:

Hey! Acum 3 săptămâni, eram cu prietena mea cea mai bună, si încă o fată..Nu m-am înteles întotdeauna bine cu ea, si nici prietena mea nu o plăcea, de fapt, o ura. Am fost nevoită sa plec o saptamana din oras, iar cand m-am întors ele erau "prietene". Sincer, nici acum nu le înteleg relația, este complicată. Bineînteles că am încercat să mă înteleg cu ea, am râs la glumele care mă deranjau, cele mai multe erau si despre mine, despre cum eu sunt muult prea drăguță cu oamenii si pozitivă, din viziunea sa eu trăiesc pe un norișor roz. Lăsând asta deoparte, cea mai buna prietenă a început să râdă la glumele sale despre mine (de mentionat că o cunosc FOARTE bine), iar când a realizat că eu mă simțeam prost, si că stăteam cu fata aia doar pentru ea, pur si simplu a continuat...Am început s-o ignor după un timp în care am fost confuză, nu stiu nici acum dacă sunt eu prea sensibilă, sau este ea devina. Continuând, a încercat să se apropie de mine, si eu ca o tâmpită, dictam exzact cântecul pe care ea îl vroia (nu stiu daca m-am făcut înteleasă, am un vocabular mai bizar) nu vă voi mai plictisit, cu o drama aberantă, si voi trece la subiect: m-a deranjat, încă mă deranjează, am trecut peste, mi-am luat inima în dinți si i-am povestit ce am simtit în acel moment, si.Ea a recunoscut spre dezamăgirea mea, fară a lua o initiativă după. Doar a continuat! Persoana asta este SINGURA mea prietenă, ce-a mai bună, nu o recunosc, si desi îmi este greu să accept cred că foloseste calitatile fetei aceia, cu calitatile mele, formând "prietena perfectă". Adică ea are fix ce nu îi pot eu oferii! Eu nu merg la restaurante (nu îmi permit), nu fac glume bune, nu bârfesc oamenii si fac "misto" de cum arata sau cum se compoarta, ceea ce ei îi iese foarte bine, nu mi se pare amuzant când îsi bate joc de persoanele a căror nume abia le stie, dar prietenei mele da! Eu în schimb sunt de încredere (prietena mea nu are încredere în fata aia), sunt..Pff, da, nu prea am multe calități, însă sunt SINCERĂ, si NU BÂRFESC! Nu înteleg cum poata sta cu o asa persoană! Înainte eu eram ce mai întelegătoare cu fata asta, de câte ori spunea ceva negativ despre ea, eu îi luam apărarea, sustinând că poate nu este chiar asa! Astăzi am iesit cu cea mai bună prietenă, m-am simtit minunat, până cand a început să vorbească despre cum ea râdea la glumele fetei ăleia.I-am spus că abia am reusit să uit ce s-a întâmplat, iar ea nu întelegea de ce mă comport asa "rece". EU NU AȘ PERMITE SĂ SE FACĂ O GLUMĂ DESPRE CEA MAI BUNĂ PRIETENĂ! Întrebarea mea: Sunt eu psihopata si prea sensibilă, sau este ea o persoană ce nu merită efortul?
Îmi pare rău că am scris atât, dar simțeam că trebuie să explic totul în detaliu, pentru a vă face să întelegeți ce confuză sunt...

Răspuns Câştigător
| SARKAN a răspuns:

Onoarea de a raspunde primul.Hmm dificil de spus exact dar din ce descrii tu, tu esti genul de persoana introvertita.care isi vede de patratica ei si cam atat, retrasa, tipa aceasta care zici tu BFF tau este exact opusul tau dupa parerea mea daca ajunge sa te ia peste picior sau nu apreciaza calitatile tale nu are ce cauta in grupul tau de prieteni.tu nu vei putea niciodata sa fii precum ea iar asta te face mereu sa fii un outsider.mai bine cauta pe cineva care te place asa cum esti tu, cineva care te accepta si cu bune si cu rele, cineva care idealuri si principii precum tu ai.Aaa si da esti si tu f sensibila exagerezi de la orice si la tine nu e numai faptul ca ea face misto si pe tine te deranjeaza cred ca esti putin geloasa ca are pe cineva care dpdv al ei este mai buna ca tine si undeva in subconstientul tau si tu crezi asta.ciao

1 răspuns:
| AnonimJustMe explică:

Mersi, asta chiar m-a ajutat.