| Bubu_7197 a întrebat:

Hey.acum cateva zile m`am gandit serios la o albire profesionala la medicul stomatolog.
Problema este urmatoarea:Am plombe, nu foarte mari, dar am.Am citit pe diverse site`uri cum ca plombele nu s`ar albii odata cu dintii. Ce ar trebui sa fac in legatura cu asta?
P. S.:Chiar vreau sa fac albirea.

3 răspunsuri:
| Psihiatra a răspuns:

Pai... o albire am auzit ca virgula costa destul de multi bani.eu iti sugerez sa folosestipasta de dintzi blendamed 3D white pearl(nu stiu daca am scris corect tongue )Si eu am plombe si mi se albesc odata cu dintzii (folosesc pasta aceasta de dintzi)Mult norocwinking

| zamy a răspuns:

Plombele sau lucrarile dentare NU se vor albi in urma tratamentelor de albire profesionala. Aceste tratamente functioneaza numai asupra dintilor naturali. Pentru albirea plombelor (de ex.) se va schimba materialul cu unul mai deschis care sa se potriveasca restului dintilor (dupa albire, bineinteles).

Totusi, daca plombele sau lucrarile dentare nu se afla in partea din fata a dintilor, adica nu sunt expuse cand zambesti sau razi, nu vad de ce te-ar deranja diferenta de culoare.

Totusi, iti recomand sa mai economisesti din bani si sa incerci un tratament de albire pentru acasa. Exista kit-uri sau benzi de albire cu rezultate foarte bune, care se gasesc si la noi.

De ex. http://www.albirea-dintilor.com/crest-whitestrips-vivid.html

Succes!

| ancabucurie a răspuns:

Cum spune si zamy, plombele nu se albesc, peroxizii din ele nu actioneaza asupra plombelor cum actioneaza asupra dintilor. Kiturile de acasa sunt la fel ca cele de dentist, deci nu te ajuta si au acelasi efect nasol asupra dintilor, doar ca au o concentratie mai mica. white pearl albeste in 7 saptamani si trebuie sa stai sa freci pana albesti... Daca vrei albire instantanee foloseste Signal White Now, albeste dintii imediat dupa un periaj de 2 minute si nu are efect chimic sau abraziv ci optic, deci intr-o oarecare masura ar trebui sa influenteze si culoarea plombelor (desi probabil tot nu scapi de diferenta de culoare plomba-dinte).