| elisarktis a întrebat:

Hey, acum intru in clasa a 11-a si incep sa ma ingrijorez tot mai mult de faptul ca nu sunt decisa cu privire la ceea ce vreau sa fac in viata. de fapt nici nu caut un raspuns propriu zis, asta e mai mult un "rant" asa, sa ma descarc.

Mi-ar placea medicina, fratele meu a terminat medicina la cluj si ii merge foarte bine, e chirurg, planuieste sa plece in Germania. Nu zic ca nu. chiar daca admiterea e grea, am timp 2 ani sa ma pregatesc cum se cuvine, chiar daca sunt la mate info.
Nu as vrea sa ma transfer la chim bio pentru ca am profi foarte buni la clasa mea si la profilul de chim bio sunt cei mai aiurea profesori din tot liceul. Ma rog, in clasa a 2-a de chim bio, in prima clasa sunt profesori ok, doar ca sunt si 40 de elevi in clasa, nu mai am loc.

Dar intr-un fel, nu-mi place sa bat nimic in cuie. zic de atata timp ca vreau medicina. Adevarul e ca imi plac alte lucruri mai mult. Imi place mult literatura, imi place sa citesc ADOR sa invat limbi straine, imi place sa scriu, mi-ar placea sa fac ceva si in directia asta.
Nu stiu, nu vreau sa regret. Totusi, simt ca medicina e un viitor mai stabil decat. orice pot sa fac cu litere laughing

Mai demult chiar voiam sa dau la arhitectura sau design, de mica eram cu desenul si sunt in continuare, ca si hobby. Eu sunt "aia mai artistica" din clasa si cu compunerile la romana si cu desenul.
Ma rog, simt ca optiunea asta a cam cazut pentru ca m-a descurajat faptul ca o profesoara mi-a spus ca fiul ei a terminat la arhitectura si nu isi gaseste nicaieri de munca si regreta foarte mult. Adevarul e ca e greu sa te stabilizezi in domeniul asta pentru ca e nevoie de putini arhitecti. Mai putini decat ies de la facultate.

Maica-mea ma incurajeaza foarte mult sa intru in invatamant, mereu imi spune ca o sa am vacanta 3 luni, trebuie sa ma gandesc si la viitoarea mea familie, e usor, etc.
Adevarat, doar ca eu nu simt ca am nici o vocatie pentru invatamant sau a preda. Simt ca sunt cel mai rau profesor, nu am rabdare sa explic, urasc copiii, ma stresez cand vad ca explic ceva si cineva nu intelege. Pur si simplu, nu pot.

Chiar daca sunt la mate info, cred ca mate/info e de departe ultima mea optiune in materie de cariera. Am intrat la profilul asta de gura parintilor. Imi e sila de informatica si la matematica, chiar daca in trecut ma pricepeam (m-am cam lasat de invatat la mate anul trecut ca sa spun lucrurilor pe nume. La examenul national am avut 9, 80 la mate, dar eram si super meditata ca sa fim sinceri) nu mi-a placut niciodata.
Nu stiu daca sa ma transfer sau nu pentru ca, dupa cum am mai zis, am cei mai buni profesori la toate materiile (inclusiv chimie, biologie) si dirigintele meu care e si profesorul meu de mate mi-a spus ca daca vreau medicina pot sa o las mai moale cu matematica, el imi preda si ma ajuta sa iau bacul ca lumea si sa ma concentrez pe ceea ce ma intereseaza. Doar ca nici eu nu prea mai stiu ce ma intereseaza.

Deci. da.

2 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Ce-i drept, ai tot timpul din lume sa te hotarasti cu privire la ce facultate vrei sa urmezi, dar daca e medicina, sfatul meu e sa te apuci din timp de invatat pentru admitere. materia e destul de stufoasa si concurenta suficient de mare incat sa te motiveze sa ai materia foarte bine pusa la punct.
Cat despre transfer, daca esti multumita de profesori, nu merita. TE asigur ca la bio-chimie nu se preda materia de admitere, plus ca, cel putin la biologie, la medicina difera de la o universitate la alta. Ii vei scoate programa de admitere de pe site ul facultatii, vei face rost de materialele necesare, si vei invata, poate te apuci si de meditatii. Vei avea cu siguranta nevoie si de culegeri cu teste pentru admitere. Dar, asta e in cazul in care alegi facultatea de medicina.
Oricare ar fi alegerea ta in cele din urma, iti urez mult succes si nu te culca pe o ureche. Nici nu iti vei da seama cand vor trece acesti doi ani

| CuriousStuff a răspuns:

Stai linistita, eu m-am decis la ce facultate vreau sa merg abia dupa ce am dat bacul. Admiterea la medicina... Nu e dracu asa negru happy. Daca ai cat de cat niste baze si o luna de invatat intri fara probleme. Daca vrei un viitor sigur si iti place asta fa medicina, fiecare job e cu plusurile si minusurile lui. Gandeste-te doar ce iti place tie sa faci, si sa fie cat de cat si un job sigur la final, altfel nu prea are rost sa faci facultate. Mai ai timp sa te decizi. Si facultati poti face cate vrei, asa no stress.
Sfatul meu, nu intra in invatamant decat daca ai de gand sa predai la nivel universitar, altfel nu merita.